Řecko by mohlo do USA vydat Rusa podezřelého z podvodů s bitcoiny
Řecký nejvyšší soud ve středu odmítl odvolání údajného bitcoinového podvodníka z Ruska proti vydání do Spojených států. Otevřel tak cestu k jeho deportaci, informovala agentura Reuters. Američané podezírají Alexandra Vinnika z rozsáhlého praní špinavých peněz prostřednictvím kybernetické měny bitcoin. Konečné slovo bude mít řecký ministr spravedlnosti.
Sedmatřicetiletý Vinnik čelí obvinění, že převedl do bitcoinů nejméně čtyři miliardy dolarů z nezákonných podnikatelských aktivit. Vinnika zadržela řecká policie na základě amerického zatykače v červenci. Rusovi, který byl před zatčením v Řecku na dovolené, hrozí až 55 let za mřížemi.
O Vinnika projevily zájem i ruské úřady, které ho podle Reuters viní ze zpronevěry. Zatímco vydání do USA se Vinnik brání, proti návratu do Ruska nic nenamítá. Z toho média usuzují, že ruská žádost je účelová, aby se zabránilo Vinnikově deportaci do USA.
Vinnik je jedním z několika ruských občanů, kteří byli zadrženi na žádost Spojených států v souvislosti s počítačovými zločiny. Dopadeni byli v zemích Evropské unie, kde byli většinou na dovolené.
Loni v říjnu zatkla české policie Jevgenije Nikulina, který byl obviněn z hackerského útoku, krádeže a spiknutí. Podle policie napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox a získal hesla jejich uživatelů s úmyslem je prodat. V USA hrozí Nikulinovi 30 let vězení. O jeho vydání k trestnímu stíhání žádá kromě USA opět i Rusko; české soudy zatím verdikt nevynesly a i v české praxi má rozhodující slovo ministr spravedlnosti.
Moskva ostře protestuje proti zadržování svých občanů v cizině a jejich vydávání americké justici, což označuje i za organizovaný únos.