23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Největší řecká telekomunikační společnost OTE plánuje zrušit 1 100 pracovních míst v domácí divizi pevného telekomunikačního spojení. To představuje zhruba 13 % celkové pracovní síly divize, oznámila v pátek společnost.
OTE nabízí pevné a mobilní telekomunikační služby v Řecku, Rumunsku a Albánii. Kontrolní podíl v bývalém řeckém monopolu drží Deutsche Telekom, který se již dlouhou dobu snaží reorganizovat divizi pevných linek v Řecku, protože patří mezi nejméně efektivní. Pevné linky mají na celkových nákladech OTE třetinový podíl, na provozním zisku však pouze čtvrtinový.
Firma chce propouštět pomocí programu dobrovolného odchodu s odstupným. Náklady na propouštění by se měly pohybovat v rozmezí 120 až 200 milionů eur.
Na tržby OTE mají negativní dopad ekonomická krize, silná konkurence a přísné regulace. Za poslední čtyři roky tržby firmy klesly o zhruba čtvrtinu. Od konce roku 2009 zákazníci zrušili zhruba třetinu pevných linek. OTE se tento propad snaží vyrovnat nabídkou satelitní televize a širokopásmového internetu.
Po propouštění by domácí divize pevných telekomunikačních linek měla mít 7 600 zaměstnanců. To bude asi o třetinu méně než v roce 2008, kdy koupila Deutsche Telekom 40procentní podíl v OTE.