Reuters: Vzdorní Turci vidí za krizí liry zásah USA

Serap, třiadvacetiletá prodavačka obchodu s oděvy v centru Istanbulu, si je jistá tím, koho má obvinit z prudkého propadu turecké liry. "Je to krize, kterou vytvořila Amerika," řekla agentuře Reuters. Její názor na příčinu krize sdílí mnoho Turků a naznačuje to, proč podpora prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, který v červnu zvítězil v prezidentských volbách a získal větší pravomoci, vypadá nedotčená, alespoň prozatím.

Turecká lira od počátku letošního roku oslabila vůči dolaru o 35 procent. V pátek se propadla na nové rekordní minimum a zažila největší jednodenní propad od turecké finanční krize v roce 2001. Ceny potravin, nájmů a pohonných hmot v Turecku rostou. Státní provozovatel plynovodů minulý týden zvýšil ceny zemního plynu pro výrobu elektřiny o 50 procent.

Věrní příznivci Erdoğana považují propad měny za snahu USA podkopat jejich zemi a prezidenta. "Pokud oni mají své dolary, my máme naše lidi, našeho boha," řekl Erdoğan ve svém projevu v noci na pátek, kdy vylíčil propad liry jako kampaň vůči Turecku.

Tyto komentáře v pátek dominovaly tureckým převážně provládním médiím. Noviny a televizní stanice líčí krizi liry jako politický útok, který minulý týden vystupňovalo zavedení amerických sankcí na dva turecké ministry kvůli sporu o zadržení amerického evangelického pastora Andrewa Brunsona.

"Minulý týden vydali skandální rozhodnutí o našich ministrech," říká Serap. Neví přesně, jaké kroky Washington podnikl proti Turecku, ale říká, že její zemi nebude nikdo utlačovat. "Není to tak snadné, aby nás donutili sklonit hlavu před jejich požadavky," dodává.

Propad liry, ke kterému přispívají obavy z vlivu Erdoğana na měnovou politiku a zhoršující se vztahy Turecka s USA, vyvolal otřesy na rozvíjejících se trzích po celém světě a dominuje titulkům finančních zpráv po celém světě. Turecká média však krizi převážně ignorují, kromě Erdoğanových komentářů.

"Noviny dokonce nepsaly o růstu cen zemního plynu a elektřiny," říká Veysel, řidič taxi v Istanbulu. Upozorňuje, že spíše než z médií se dozvěděl o propadu liry a prudkém růstu pohonných hmot, když tankoval a vyptával se u svých cestujících.

Někteří Turci vidí vinu i blíže domova. "Berou nás všechny na pokraj útesu," říká 35letá učitelka, která si v istanbulském nákupním centru kupuje nabíječku k telefonu. Nechce však být jmenována, protože se obává, že by mohla být považována za kritičku prezidenta, který nesnese ani jen malý nesouhlas.

Erdoğanovi příznivci nevidí příliš důvodu k poplachu. "Vláda ví, co dělá - zvěsti o krizi vytvářejí falešnou paniku," tvrdí třicetiletý prodejce novin a cigaret v istanbulském kiosku Ahmet. "Myslím si, že je dobré, že z toho nedělají velkou událost. K čemu jinému by to sloužilo, než k vytvoření další paniky. Vláda něco udělá, když to bude nutné."

Levent, který vlastní obchod s příslušenstvím k mobilním telefonů, uvádí, že postavení Turecka ve světě je důležitější než lira a obavy z kolapsu měny jsou přehnané. "Dolar přesáhl pět (lir), ano. Ale my jsme nehlasovali pro dolar, hlasovali jsme pro silné Turecko," uvádí s odvoláním na červnové vítězství Erdoğana ve volbách. "Podívejte - každý má aut, ve městě je rušný 24hodinový provoz. Vypadá to jako město v krizi?"

Zdroj:
ČTK
Turecko
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat