Růst maloobchodní tržeb v ČR v srpnu zrychlil na 4,8 %

Meziroční růst maloobchodních tržeb bez započtení prodeje aut v srpnu zrychlil na 4,8 % z červencových 4,6 %. Zvýšily se tržby za pohonné hmoty, nepotravinářské zboží i potraviny. Prodej prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby si udržel dvojciferný růst. Informoval o tom v pátek Český statistický úřad (ČSÚ).

Letošní i loňský srpen měly stejný počet pracovních dnů, údaje před a po očištění o kalendářní vlivy se tak většinou neliší. Tržby za pohonné hmoty vzrostly v obou případech o 6,8 % a za nepotravinářské zboží o 5,6 %. Tržby za potraviny se po očištění zvýšily o 2,6 %, před očištěním byly vyšší o tři procenta. "Rozdíl mezi vývojem očištěných a neočištěných tržeb za prodej potravin při stejném počtu pracovních dní byl způsoben zejména rozdílným počtem významných a průměrných prodejních dní," uvedli statistici.

Prodej zboží přes internet nebo prostřednictvím zásilkové služby se v srpnu zvýšil o 12,4 %. Ve specializovaných prodejnách s nepotravinářským zbožím vzrostly tržby za počítačová a komunikační zařízení, za oděvy a obuv, za výrobky pro kulturu, sport a rekreaci a za výrobky pro domácnost. V nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se tržby zvýšily o 3,1 % a ve specializovaných prodejnách potravin o 1,1 %. Tržby naopak meziročně mírně klesly prodejnám farmaceutického a zdravotnického zboží.

Za prodej a opravy motorových vozidel se tržby meziročně zvýšily o 1,2 %, přičemž za prodej vzrostly o procento a za opravy o 1,8 %.

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě bez započtení prodeje motorových vozidel po očištění o sezónní vlivy zvýšily v srpnu reálně o 0,4 %. Tržby za pohonné hmoty vzrostly o 0,9 %, za potraviny o 0,3 % a za nepotravinářské zboží o 0,1 %. Za prodej a opravy motorových vozidel stouply sezónně očištěné tržby reálně meziměsíčně o 3,6 %.

ČR - maloobchodní tržby (srpen 2017), zdroj: ING

"Ve srovnání s červencem růst zrychlil, srpnová i červencová dynamika maloobchodu však skončila za celoročním průměrem (5 %). Prozatím nicméně není potřeba vnímat mírně slábnoucí tržby negativně, jednak může jít do velké míry o vliv letních měsíců, jednak by tržby měly mírně zpomalovat i vlivem vysoké srovnávací základny. Díky velmi příznivému vývoji na trhu práce a zrychlujícímu růstu mezd zůstává spotřebitelská důvěra vysoká, což by mělo udržet dynamiku maloobchodu v letošním roce kolem 5 %," říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING pro ČR.

"Za větší pozornost však stojí postupně slábnoucí prodeje motorových vozidel. Ty během letních měsíců z meziročního pohledu mírně poklesly, jejich dynamika však byla obecně slabší již v celém druhém čtvrtletí. Poté, co prodeje automobilů rostly v posledních třech letech dvouciferným tempem, je sice jejích zpomalení poměrně přirozené, v posledních měsících se však meziroční růst téměř zastavil," dodává Seidler.

Analytici: Boom maloobchodu bude pokračovat i po zbytek roku

Analytici se shodují, že boom maloobchodu bude zřejmě pokračovat i po zbytek letošního roku. Růst maloobchodních tržeb v ČR je výrazně vyšší než ve většině zemí Evropské unie. Důvodem je rychlý růst tuzemské ekonomiky s velmi nízkou nezaměstnaností a silným růstem mezd.

"Řada prodejců může využít skutečnosti, že se českým spotřebitelům zvyšují příjmy, a mohou si dovolit zdražit," uvedl analytik společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Pavla Sobíška celkově čísla z maloobchodu nenaznačila o české ekonomice nic zásadně nového. "To ovšem není překvapivé. Letní měsíce bývají z hlediska zájmu spotřebitelů anomální. Důvodem spíše slabšího přírůstku celkových tržeb mohla být i skutečnost, že oproti loňsku letos více domácností trávilo své dovolené v zahraničí," dodala ekonom.

Růst maloobchodních tržeb podle Viktora Zeisela z Komerční banky v nadcházejících měsících zrychlí a soukromá spotřeba bude i nadále podporovat růst domácího HDP. "Vzhledem k tomu, jak vysoko se drží spotřebitelská důvěra nebo jak zrychlují mzdy, může pokračovat boom maloobchodu i po zbytek letošního roku," dodal hlavní ekonom ČSOB Petr Dufek. Podle analytiků Raiffeisenbank by mohlo tempo růstu maloobchodních tržeb dosáhnout za celý rok téměř šest procent.

Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda upozornil, že vyšší dynamika růstu útrat přetrvává v nepotravinářském segmentu, což signalizuje, že Češi jsou ve vyšší míře ochotni utrácet za věci, které nutně nepotřebují. "Tímto svým spotřebním chováním tak stvrzují svůj optimismus ohledně vlastní stávající i budoucí ekonomické situace, který je momentálně blízko rekordních maxim za celou historii měření od roku 1998," řekl analytik.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Maloobchod
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat