S jednoduchou matematikou dosáhnete v životě všeho, co se vám zamane

Lukrativní zaměstnání nebo vysněná partnerka? Základní matematický princip funguje téměř v každé situaci, říká matematička Hannah Fryová z londýnského UCL Centre for Advanced Spatial Analysis a autorka knihy "The Mathematics of Love".

Fryová řeší pomocí matematiky problematiku výběru životního partnera a dalších mezilidských vztahů. Pomocí jednoduchého Gale-Shapleyova algoritmu lze prý docílit ideálních vztahů.

Když bylo v 50. letech zvykem, že vždy ženu oslovoval muž, znamenalo to, že si každý muž najde ženu podle své nejlepší volby. Pokud by žena dostala více nabídek, vybrala by si tu nejvíce preferovanou. Kdyby byl muž odmítnut, posunul by se o krok dále a "sáhl" by po ženě podle své druhé nejlepší volby.

Výsledky byly příznivější pro muže. Každý dostal partnerku své první nebo druhé volby a neexistovala žádná strategie, jak by si v rámci schématu mohl polepšit. Záleželo pouze na tom, zda vybraná partnerka řekne "ano", nebo "ne". Ženy na tom byly o poznání hůře, protože se musely spárovat s "nejméně nevhodnými" partnery.

Fryová vysvětluje, že nehledě na počet chlapců a děvčat zahrnutých do schématu, když muži oslovují ženy jako první, tak vždy:

  • každý najde partnera,
  • jakmile jsou všichni partneři určení, ani muž, ani žena si v jiném svazku nepolepší,
  • každý muž najde nejlepší možnou partnerku, která je k dispozici,
  • každá žena skončí s nejméně špatným z mužů z těch, kteří ji oslovovali.

Iniciativa se vyplácí

Pokud se nebojíte vyvinout aktivitu (a jste ochotni čelit odmítnutí, než se dopracujete ke své nejlepší volbě), vždy si polepšíte. Naopak těm, kteří zůstanou sedět stranou, zbude zúžený výběr "záložních variant", až skončí s nejméně špatnou volbou.

Gale-Shapleyův algoritmus párování lze aplikovat na řadu různých situací. Funguje nejen jako klíč pro výběr partnerů, ale i jako strategie pro nábor zaměstnanců pro oddělení lidských zdrojů.

Například personalista, který zveřejní seznam pozic a nechá si posílat CV, nakonec najme nejlepšího možného kandidáta z těch, kteří na nabídku zareagovali. Bude ale vybírat ze zúženého výběru. Když ale osloví nejlepší profesionály z oboru a skončí třeba s třetí nejlepší volbou, bude mít stále větší pravděpodobnost, že natrefí na lepšího kandidáta, než kdyby jen vyčkával, kdo se ozve na inzerát.

Stejný princip platí také pro uchazeče o práci. Když osloví všechny firmy, u nichž by mohla být potenciální šance, začne od nejžádanějších a postupuje směrem k nejdostupnějším.

V Americe aplikuje tuto strategii US National Resident Matching Program a snaží se pomocí ní přilákat nejvhodnější lékaře do nemocnic tak, aby byli všichni spokojeni. Dříve nemocnice oslovovaly všechny studenty, kteří měli zájem, a studenti pak akceptovali nejméně špatnou nabídku. Organizátoři náboru ale odhalili, že tak dochází ke zvýšené fluktuaci a zaměstnanci nejsou spokojeni se svou počáteční volbou. Pro vytvoření efektivnějšího systému se rozhodli postup obrátit a nechávali na doktorech, ať osloví nemocnice, v nichž by nejraději pracovali.

Fryová říká, že algoritmus je podobně aplikován i u kanadských právníků nebo středoškolských studentů. "Nehledě na typ vztahu," vysvětluje Fry, "vždy se vyplatí být iniciativní."

Zdroj:
Business Insider
Psychologie
Přestat sledovat
Mezilidské a pracovní vztahy
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat