US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Si Ťin-pching se přihlásil k otevřenému trhu, detaily ale nesdělil

Čínský prezident v pondělí v projevu na slavnostním zahájení dovozního veletrhu China International Import Expo (CIIE) slíbil další snižování dovozních cel a otevíraní čínského trhu zahraničním investorům. "Hospodářská globalizace je nezvratný trend dějin," řekl Si Ťin-pching a v narážce na ochranářskou politiku prosazovanou americkým prezidentem Donaldem Trumpem odsoudil "zákon džungle". Konkrétní návrhy ke snížení napětí v obchodních vztazích ale neučinil.

Redakce IW
Redakce IW
5. 11. 2018 | 9:00
Čína

I přes ujištění, že Čína myslí otevření svého trhu vážně, zmínil Si spíše vágně, že Peking plánuje zvýšení dovozu a domácí spotřeby a odstraňování obchodních bariér spolu s lepší ochranou autorských práv. Předpokládá nicméně nově, že Čína v příštích 15 letech doveze zboží v hodnotě 30 bilionů dolarů a služby za deset bilionů dolarů. Ještě loni odhadoval objem dováženého zboží pouze na 24 bilionů dolarů.

Veletrhu CIIE s podtitulem "Nová éra, společná budoucnost" se podle organizátorů účastní přes 130 zemí, 80 z nich včetně Česka se představuje národními pavilony. Prezident Miloš Zeman, který je na návštěvě Číny, dnes čínského prezidenta provedl českou expozicí.

ČR má s Čínou dlouhodobě velký obchodní deficit. Český export loni dosáhl 56 miliard korun, import z Číny 475 miliard. Přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy se pak v srpnu vyšplhal na nový rekord 31,05 miliardy dolarů, a to navzdory obchodní válce, kterou Trumpova administrativa zahájila v červenci postupným zaváděním dovozních cel na čínské zboží.

Zdroj: ČTK

Čína
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie