Skupina Orco loni prohloubila čistou ztrátu na 272 milionů eur. Chce prodat Orco Germany

Aktualizováno 28. 3. v 9.00: Developerská společnost Orco Property Group loni prohloubila čistou ztrátu na 227 milionů eur ze ztráty 42 milionů eur v předešlém roce. Firma chystá změnu struktury a bude prodávat aktiva. Ott bude vyplacen z vedení.

Neauditované výsledky firma ve čtvrtek zveřejnila na svých internetových stránkách. Hospodaření ovlivnil mimo jiné pokles hodnoty části majetku, sdělila firma, která podniká především v Praze a dále ve Varšavě a Budapešti. Firma je ve ztrátě už třetím rokem v řadě.

Společnost Orco loni dosáhla provozní ztráty 164 milionů eur, což vysvětluje přetrvávající složitou situací na realitním trhu ve střední Evropě s výjimkou Německa. Tržby loni klesly o zhruba 40 % na 146 milionů eur. Příčinu firma vidí v jednorázových transakcích v souvislosti s předloňským prodejem düsseldorfského kancelářského mrakodrapu Sky Office. Bez těchto transakcí by příjmy o 2 % vzrostly.

Očištěný provozní zisk před zdaněním a odpisy (EBITDA) činil 37 milionů eur, což je oproti roku 2012 nárůst o čtyři miliony eur. Výsledek podle společnosti odráží dobré výsledky rezidenčních projektů, jako je pražský obytný komplex V Mezihoří.

Negativní přecenění hodnoty majetku dosáhlo 193 milionů eur. K polskému projektu Zlota 44 ve Varšavě je vztaženo 121 milionů eur, k chorvatskému hotelovému portfoliu Suncani Hvar 26 milionů eur. Ztráty z přecenění u investiční části portfolia dosáhly 34 milionů eur.

Čistá hodnota aktiv na akcii meziročně klesla na 1,92 EUR z 4,93 EUR na konci roku 2012.

"Očištěný zisk EBITDA mírně vzrostl. Tím však pozitiva končí. Společnost opět zaúčtovala velký odpis aktiv ve výši 159 milionů EUR, z čehož 121 milionů EUR připadá na projekt Złota 44 ve Varšavě a 26 milionů EUR na hotely v Chorvatsku. V případě projektu Złota 44 se společnost rozhodla ukončit development a bude ho chtít prodat v současném nedokončeném stavu. Na zlepšení likvidity plánuje dále prodávat podíl ve svém nejlepším aktivu Orco Germany. Orco Germany navíc již nebude konsolidovat. Akcie se nyní obchodují na 0,65násobku NAV. Na zprávu čekáme negativní reakci trhu," říká analytik z České spořitelny Václav Kmínek.

Změna struktury a prodej aktiv

Společnost také oznámila změnu struktury, aby více vyhovovala současným aktivitám společnosti. Orco Germany nadále nechce být konsolidováno do výsledků skupiny Orco a nechce být divizí skupiny Orco, jako tomu bylo dosud.

Vedení společnosti se rozhodlo prodat některá aktiva, aby mohla firma čelit vnějším rizikům. Firma vybrala proto zvláštního poradce, který má prodat některé, nebo dokonce všechny akcie Orco Germany.

Po ztrátě kontroly následkem navýšení kapitálu nemá prý skupina Orco přímý přístup k hotovosti dostupné v německé divizi. Výsledek těchto kroků se projeví do finančních výkazů za první čtvrtletí 2014, které budou dle finančního kalendáře zveřejněny 28. května.

V dalších měsících hodlá firma restrukturalizovat zbytek středoevropského portfolia. Zaměří se především na:

  • prodej projektu Złota 44 ve Varšavě,
  • prozkoumání portfolia a vytipování aktiv, která mají být dále rozvíjena, a která naopak prodána,
  • vyřešení refinancování projektu Sunčani Hvar, maďarského a polského portfolia.

Tyto změny si také vyžádají změnu organizační struktury.

Ovládnutí skupiny Orco se podle nedávných informací přiblížil realitní podnikatel Radovan Vítek, když v představenstvu odvolal zakladatele skupiny Jeana-Françoise Otta z pozice prezidenta Orco Property Group. K odvolání prý vedla neefektivnost v řízení společnosti a investice do ztrátových projektů ve střední Evropě. Vítek místo Otta do čela skupiny dosadil dosavadního člena představenstva Tomáše Salajku.

Ve čtvrtek pak firma oznámila, že zakladatel firmy Orco Ott a další manažeři dostanou 7,2 milionu EUR za to, že rezignují.

Akcie společnosti v pátek prudce padají:

Zdroj:
ČTK
Nemovitosti
Přestat sledovat
ORCO Property Group
Přestat sledovat
Developerské firmy
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat