SLEDOVALI JSME: Janet Yellenová před výborem Sněmovny reprezentantů uvedla, že si přeje plnou zaměstnanost v americké ekonomice

Šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová ve středu vystoupila před americkou Sněmovnou reprezentantů. Zákonodárcům řekla, že americká ekonomika stále nedosahuje plné zaměstnanosti, přestože směřuje správným směrem a udělala velký pokrok. Zároveň uvedla, že Fed velmi znepokojují praktiky predátorských půjček a že Fed už nemá autoritu na to, aby mohl provést podobnou záchranu krachujícího giganta jako v případě AIG během finanční krize.

Yellenová prohlásila, že se Fed snaží, jak nejvíce to jde, dohlížet na banky, zároveň však připomněla, že jeho hlavním cílem je dosáhnout plné zaměstnanosti v USA, což by mělo pomoci chudým Američanům.

Na otázku republikánského zástupce Billa Huizengy za stát Michigan, kdy Fed začne uplatňovat v monetární politice přístup založený na pravidlech, Yellenová odpověděla, že dává přednost "systematické" politice a nesouhlasí s tím, že by se měla banka řídit jen jedním pevným pravidlem. Huizenga by si přál, aby Fed napsal jednoduché pravidlo, které by sloužilo jako "referenční bod a umožňovalo určitou předvídatelnost". "Jsem toho názoru, že potřebujeme systematický přístup, ale nesouhlasím s tím, že bychom měli zavádět jakákoli pravidla, na jejichž základě by nastavení monetární politiky záviselo výhradě na aktuálních hodnotách dvou ekonomických proměnných," odpověděla mu Yellenová.

Jakékoli jednoduché pravidlo by podle ní omezilo Fed na hlídání několika málo variabilních ukazatelů. Proto dle jejích slov Fed zveřejňuje predikce, které berou v potaz také globální ekonomiku. "Veřejnosti těmito výhledy poskytujeme velké množství informací," tvrdí Yellenová.

Na otázku republikánského zastupitele za New Jersey Scotta Garretta, zda je na trhu s dluhopisy v souvislosti s flash crashem z října roku 2014 problém s likviditou, Yellenová zareagovala slovy: "Není jisté, zda tento problém existuje, či nikoli. Na základě některých metrik je likvidita na trhu s dluhopisy adekvátní, jiné metriky naznačují, že je zde jistý problém."

"Velmi pozorně sledujeme vývoj na mezinárodní scéně a zahrnujeme ho do svých predikcí," řekla Yellenová v narážce na situaci v Řecku a Číně. "Tyto problémy nejsou nové," dodala.

"V tuto chvíli nemáme žádný přesný termín, kdy by bylo vhodné zahájit zvyšování sazeb," uvedla Yellenová. "Naše rozhodnutí se bude odvíjet od ekonomického vývoje a toho, jak tento vývoj ovlivní naše predikce."

Na otázku, zda zvýšení sazeb bude oznámeno na zářijovém či prosincovém zasedání proto, že právě po těchto zasedáních následuje tisková konference, Yellenová odpověděla, že každé zasedání FOMC je plnohodnotné a že rozhodnutí může padnout na kterémkoli jednání. "Pokud bychom měli takové rozhodnutí učinit, nejspíše bychom následně uspořádali krátký tiskový brífink," řekla Yellenová. Dlouhé otálení se zahájením zvyšování sazeb by podle ní mohlo mít za následek to, že je Fed pak bude nucen zvyšovat prudším tempem.

Na dotaz, jak Fed podporuje investice v chudších částech země, Yellenová odpověděla, že se centrální banka nechce vrátit k nekontrolovanému úvěrování, ale zároveň uznala, že kroky, které byly přijaty za účelem zpřísnění podmínek poskytování úvěrů, mohly mít některé "nezamýšlené důsledky".

Diskuze se dotkla také tématu měnových intervencí na trhu. Yellenová prohlásila, že rozumí obavám ohledně manipulací na měnovém trhu a že měnové intervence sloužící pouze ke zvýšení konkurenceschopnosti jsou špatné.

Republikánský zastupitel za Tennessee Stephen Lee Fincher se Yellenové zeptal, zda nezávislost Fedu znamená, že finanční regulace stojí nad zákonem, a jestli si Fed dělá analýzy nákladů a přínosů při zavádění svých opatření. Yellenová odpověděla, že Fed provádí mnoho analýz, a na Fincherův doplňující dotaz, zda by Fed byl ochoten vytvářet takovou analýzu nákladů a přínosů u každého rozhodnutí, reagovala slovy: "Řídíme se analýzami, které vyžaduje současný zákon." Fincher pokračoval dotazem, zda se Yellenová nebojí, že zvyšování sazeb vyústí v další recesi americké ekonomiky. Na to šéfka Fedu odpověděla, že pokud by měl Fed obavy z další možné recese, sazby by nezvedl.

Zastupitelé se dotkli také tématu finančních potíží Portorika, kterému hrozila platební neschopnost. Yellenová na jejich obavy zareagovala ujištěním, že Portoriko nepředstavuje hrozbu, pokud jde o přelití problémů do dalších států.

Na otázku poslankyně Beattové, co hodlá Fed dělat s nepřiměřeně vysokou mírou nezaměstnanosti u menšin, především pak u Afroameričanů, Yellenová odpověděla diplomaticky zopakováním toho, že Fed se snaží o maximální zaměstnanost, aby existovala pracovní místa pro všechny, kteří chtějí pracovat, ale že není možné tlačit ekonomiku za tuto hranici, protože by hrozilo, že se vymkne kontrole inflace.

Padla také otázka na zadlužení Spojených států. Republikánská zastupitelka za Missouri Ann Wagnerová se guvernérky Fedu zeptala, kdy konečně americká ekonomika vstoupí do onoho "dlouhodobého horizontu" a přestane se zadlužovat, když dosud funguje na základě toho, co Fed označoval za "krátkodobou politiku", v jejímž rámci se ekonomika zadlužovala, aby se vymanila z recese. Yellenová na to reagovala zopakováním toho, že ekonomika ožívá a podává solidní výkon a že problém zadlužení částečně bude řešit právě chystané zvyšování sazeb.

"Nikdy jsme neřekli, že máme v plánu zvyšovat sazby, jakmile míra nezaměstnanosti klesne na 6,5 %," odpověděla Yellenová republikánskému zastupiteli za Kentucky Andymu Barrovi, který ji obvinil z toho, že Fed sliboval zvyšování sazeb, až klesne míra nezaměstnanosti, a přesto to neudělal, což nahlodává jeho důvěryhodnost a předvídatelnost. "Naopak jsme hladinu nezaměstnanosti na 6,5 % jasně označovali jako práh a stále jsme opakovali, že dokud se bude míra nezaměstnanosti nacházet nad tímto prahem, sazby zvyšovat rozhodně nebudeme, a jakmile spadne pod něj, začneme to zvažovat v návaznosti na další ukazatele," dodala šéfka Fedu.

Yellenová (Fed): Výhled ekonomiky a trhu práce je příznivý, bylo by vhodné začít sazby zvyšovat už letos
Americká centrální banka s největší pravděpodobností začne zvyšovat sazby už letos - za předpokladu, že se ekonomika bude vyvíjet tak, jak se nyní předpokládá. Ve svém prohlášení připraveném pro vystoupení v americkém Senátu a Sněmovně reprezentantů to uvádí šéfka Fedu Janet Yellenová.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, Twitter

Přestat sledovat
Janet Yellenová
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat