SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Evropská centrální banka začne nakupovat evropské dluhopisy v polovině října, program potrvá minimálně dva roky

ECB na říjnovém zasedání ponechala základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Centrální banka představila program odkupu cenných papírů v eurozóně, jímž chce rozhýbat ekonomiku. Bude kupovat i řecké a kyperské dluhopisy a další aktiva. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.

Tisková konference Maria Draghiho

14.37 Draghi: ECB začne cenné papíry zajištěné aktivy (ABS) nakupovat ve čtvrtém čtvrtletí, konkrétně od poloviny října. Program bude trvat minimálně dva roky.

14.39 Draghi: Opatření centrální banky pomohou inflaci dostat blíže k 2% cíli. Nákupy cenných papírů více vyjasní naši politiku a výhled naší politiky.

14.41 Draghi: Výbor se shoduje na tom, že použijeme další nástroje, bude-li to potřeba.

14.41 Draghi: Makrodata ukazují na mírné zpomalení momenta, ale nadále ukazují na mírnou expanzi.

14.42 Draghi: Exporty těží z globálního ekonomického oživení.

14.44 Draghi: Budeme sledovat vývoj geopolitické situace i měnového kurzu.

14.45 Draghi: Meziroční růst úvěrů nefinančnímu sektoru zůstal v srpnu negativní na -2,0 % po 2,2% poklesu v červenci.

14.46 Draghi: Úvěry domácnostem v srpnu vzrostly o 0,5 %, od začátku roku 2013 jsou víceméně stejné.

14.47 Draghi: Ekonomické zpomalení může mít negativní vliv na investice.

14.48 Draghi: Země eurozóny nesmí upustit od reforem, které doteď přinesly velký pokrok. Je potřeba v reformách pokračovat.

14.49 Draghi: Všechny detaily programu odkupu ABS budou zveřejněny v tiskové zprávě v 15.30. Je obtížné stanovit přesnou částku, o kterou se bude jednat, ale rozvaha ECB naroste výrazně. Co se týče ratingů, nebudeme nakupovat strukturované ABS, pouze jednoduché, transparentní ABS. Tento program je určen k tomu, abychom dostali peníze k malým a středním podnikům. Chceme zahrnovat vše, jak jen to bude možné, zapojit všechny, ale s rozmyslem.

14.54 Draghi: ECB bude kupovat ABS v zemích hodnocených i pod BBB-, ale s podmínkami. Rizika v Řecku a na Kypru jsou stejná jako všude jinde.

14.54 Draghi: Měnový kurz není naším cílem, ale uvědomujeme si, že je podstatný pro cenovou stabilitu a růst.

14.55 Draghi: Nepoužíváme jeden jediný nástroj pro měření inflačních očekávání, máme jich hned několik. Náš střednědobý výhled na inflaci se zhoršil a viděli jsme nárůst rizika pro inflaci. Už jsme mnohokrát řekli, že příliš dlouhé období nízké inflace ekonomice škodí, a proto jsme zapojili nástroje, které mají inflaci pomoci směrem k 2% cíli.

14.58 Draghi: Od června jsme udělali mnoho bezprecedentních kroků. Snížili jsme sazby, depozitní jsme stáhli do mínusu, zavedli jsme TLTRO a program ABS. A navíc je postoj výboru jednotný v tom, že jsme ochotni použít další nekonvenční nástroje v rámci svého mandátu, pokud to bude potřeba. Vliv TLTRO a ABS se postupem času bezpochyby projeví.

14.59 Draghi: Rozumím tomu, že chcete mít na všechno přesná čísla, ono to tak nějak usnadňuje život, ale ono nezáleží na tom přesném čísle; záleží na tom, aby se inflace dostala k 2% cíli. Podle toho budeme posuzovat úspěšnost programu.

15.01 Draghi: Víme, že naše politika bude efektivnější, nebo vůbec bude efektivní, pouze pokud ji budou doplňovat i fiskální politiky států, především strukturální reformy, protože se jedná o strukturální problém. Nebudeme se státy vyjednávat ve smyslu "my uděláme tohle, když vy uděláte tohle". Je to společná práce, v níž má každý svoji roli.

15.06 Draghi: Státy, které mají fiskální prostor, by ho měly využít.

15.08 Draghi: Oživení evropské ekonomiky je fundamentálně stále slabé, křehké a nerovné.

15.11 Ignazio Visco (šéf italské centrální banky): Cílem TLTRO je podpořit půjčování malým a středním podnikům. Pokud se to podaří, nebudou proti němu námitky, ale není možné bankám úvěrování přikázat, ony s těmi penězi mohou dělat, co chtějí. Ale TLTRO jsou tady od toho, aby banky přiměly k poskytování úvěrů.

15.12 Draghi: Jak řekl guvernér Visco, TLTRO má banky přimět, aby půjčovaly. Pokud dané prostředky nepůjčí, budou muset zaplatit.

15.13 Draghi: Je logické, že jsou lidé v Evropě skeptičtí, především v Německu. Vidí nerovné oživení, mají pocit, že recese v některých částech Evropy nikdy neskončí, že neustále na někoho doplácejí. Nelze se divit tomu, že z toho ani jedna strana není nadšená.

Server Zero Hedge ironicky komentuje fakt, že ECB bude kupovat i nekvalitní dluhopisy, například Řecka.

15.15 Draghi: Zavedli jsme v krátkém čase obrovské množství opatření, jejich efekt zatím nevidíme. Časem se projeví, především v naší rozvaze, ale nemůžeme zapomínat na to, že jediné hodnocení jejich účinku bude střednědobé inflační očekávání. Podle toho uvidíme, zda fungují.

15.17 Draghi: Potenciálně můžeme v rámci programu ABS "utratit" až bilion eur. Neznamená to, že ho utratíme, je to jen potenciální rozsah. Navrch k tomu se ještě bude projevovat vliv TLTRO.

15.18 Draghi: Všechny instituce Evropy, Evropská komise, ECB, zkrátka všichni máme zájem na tom, aby Francie byla ekonomicky silná.

15.20 Draghi: Jádrová inflace je důležitá. Zaznamenali jsme pokles v cenách energií, ale také v dalších komponentech HICP inflace. To je znepokojivé a monitorujeme to. Dlouhou dobu byl pokles cen energií a potravin hlavním zdůvodněním toho, že je inflace nízko.

15.24 Draghi: Chápeme, proč lidé protestují proti úsporné politice. Ale je potřeba upravit vnímání lidí v tom, že mají pocit, že za tím vším stojí ECB. Že ECB je zdrojem těchto problémů. To není pravda. Před několika lety byly některé státy na pokraji krachu, úrokové sazby byly stovky bazických bodů nad těmi současnými. My jsme zasáhli. Úrokové sazby jsme snížili, podali jsme injekci likvidity, zavedli jsme další opatření. Takže vnímat ECB jako viníka současných problémů není správné.

15.26 Visco: Přesně tak. Protesty obyvatel nemohou být proti monetární politice. Ta je tak uvolněná, jak jen může být. Lidé jsou přesvědčení i o tom, že ECB rozhoduje za celou Trojku, ale Trojka nerozhoduje o ničem, zastává jen rozhodnutí jednotlivých vlád. Lidé by tedy měli apelovat na své vlády, ne na ECB.

15.29 Draghi: Monetární politika byla v posledních 5 letech velmi aktivní. Umožnila bankám půjčovat peníze a posílat je do reálné ekonomiky. Je nyní na bankách, aby tyto uvolněné podmínky, které jsme jim poskytli, předaly dále do reálné ekonomiky a poskytovaly úvěry podnikům a domácnostem a podpořily investice. Chce to více reforem, které zlepší podmínky v jednotlivých státech. Je potřeba odstranit nejistotu. Nejistota sice zmizela z finančních trhů, ale ne z reálné ekonomiky, a tam je potřeba ještě zasáhnout.

Komentář Ľuboše Mokráše, analytika z České spořitelny: "Draghi poprvé přiznává, že v poklesu inflace je cyklický komponent související s nezaměstnaností a poptávkou, což je hodně důležité z hlediska měnové politiky ECB. Znamená to vyšší pravděpodobnost dalšího uvolnění měnové politiky."

15.30 Detaily programů odkupů:

  • Programy budou dva (odkup ABS a odkup zajištěných dluhopisů) a budou trvat alespoň dva roky.
  • Mají za úkol zlepšit transmisi monetární politiky, podpořit úvěrování v eurozóně a uvolnit měnové podmínky.
  • Odkupy aktiv začnou ve 4Q2014 odkupem zajištěných dluhopisů v druhé polovině října.
  • Odkupy ABS začnou později, až budou vybráni poskytovatelé externích služeb.
  • Odkupovat se budou jednoduché a transparentní ABS a široké portfolio zajištěných dluhopisů denominovaných v eurech.
  • Pro výběr instrumentů bude použit rámec evropského přijímaného kolaterálu.
  • K tomu budou brány v potaz některé výjimky, některá aktiva nebudou přímo odkupována, ale budou sloužit jen jako kolaterál.
  • Aby se zajistilo, že ECB může odkupovat aktiva v celé eurozóně, bude rozsah odkupů rozšířen i na kyperské a řecké cenné papíry. Ty však budou podléhat zvláštnímu rizikovému schvalování.
  • Programy budou mít velký dopad na bilanci ECB a inflace se posune k 2% cíli.

Meziroční míra inflace v eurozóně v září klesla podle předběžných odhadů na 0,3 % ze srpnových 0,4 %. Inflace v měnové unii se tak opět se vzdálila cílové úrovni Evropské centrální banky, která ji stanovila těsně pod dvěma procenty.

Ke zpomalení inflace nejvíce přispěly ceny energií, které se snížily odhadem o 2,4 %. Ceny nezpracovaných potravin klesly odhadem o 0,9 %. Nejvíce naopak rostly ceny služeb, které se oproti loňskému září zvýšily odhadem o 1,1 %.

Nepříznivé zprávy přinesla i agentura Markit, podle jejichž dat klesl index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v eurozóně v září na 14měsíční minimum. V největší ekonomice eurozóny Německu se dokonce propadl pod padesátibodovou hranici dělící expanzi od kontrakce a spadl na 15měsíční dno.

Eurozóna se navíc stále potýká s vysokou mírou nezaměstnanosti. V srpnu sice míra nezaměstnanosti stagnovala na 11,5 %, avšak například v Itálii vzrostl podíl mladých lidí do 25 let bez práce na rekordních 44,2 %.

Zdroj:
Bloomberg
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat