SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Při střelbě v redakci francouzského listu Charlie Hebdo zahynulo 12 lidí, atentátníci byli za dva dny zneškodněni

Středeční střelba v pařížském sídle satirického týdeníku Charlie Hebdo si vyžádala dvanáct mrtvých a čtyři vážně zraněné. Následovalo další zabití policistky, zatím se ale neví, zda s prvním případem souvisí. Dva atentátníci byli po dvou dnech zabiti, s nimi na jiném místě další terorista, který držel rukojmí a chtěl pomoci oběma pachatelům. Teroristické organizace jako Al-Káida a Islámský stát - mimochodem, obě se k útoku přihlásily - slibují další podobné činy v dalších zemích.

Neděle 12. ledna 2015

16.15 Na internetu se v sobotu objevilo video s teroristou, který zabil policistku a čtyři lidi v obchodě v Paříži. Amedy Coulibaly na něm přiznává, že finančně pomohl bratrům Kouachiovým, kteří ve středu vyvraždili redakci magazínu Charlie Hebdo.

Pátek 9. ledna 2015

22.46 Středeční útok na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo řídila přímo odnož teroristické sítě Al-Káida v Jemenu (AQAP). Ve svém pátečním prohlášení to uvedl jeden z jejích bojovníků. Mělo prý jít o odplatu ze znesvěcování proroka Mohameda. AQAP je považována za jednu z nejnebezpečnějších teroristických skupin. 20.15 Operace v Paříži nekončí, spolupachatelka měla utéct z košer obchodu s rukojmími. Zabitím tří teroristů, kteří v Paříži a Dimmertinu-en-Goële drželi rukojmí, rozsáhlá policejní akce nekončí. Pokračuje pátrání po 26leté Hayat Boumeddienové, která je podezřelá, že se podílela na akcích svého přítele Amedy Coulibalyho. Měla utéct z obchodu s košer potravinami při osvobozování rukojmích. Podle policie je ozbrojená a nebezpečná.

18.17 Při zásahu na východě Paříže zemřela kromě útočníka také čtyři rukojmí.

18.15 Francouzská policie potvrdila zabití obou bratrů Kouachiových v tiskárně poblíž Dammartin-en-Goële. Žena, kterou muži zajali, byla osvobozena. V budově se údajně nacházel ještě jeden muž, o kterém ale Kouachiovi nevěděli.

17.37 Zabití teroristů v tiskárně poblíž Dammartin-en-Goële již potvrdil i vládní zdroj.

17.27 Francouzská policie zahájila u obce Dammartin-en-Goële útok na bratry Kouachiovy. Kolem páté hodiny byla slyšet v okolí tiskárny, kde se oba muži zabarikádovali, střelba a výbuchy. Podle informací agentury AFP byli bratři zabiti a žena, kterou zajali jako rukojmí, osvobozena. Ve stejnou dobu police zahájila také akci na osvobození rukojmí v pařížské prodejně košer potravin. "Několik" rukojmí prý bylo osvobozeno.

17.01 Útočník v pařížském obchodě s košer potravinami hrozí, že zabije všechna rukojmí, pokud policie zaútočí na teroristy ukrývající se v budově tiskárny poblíž obce Dammartin-en-Goële.

13.42 Ke střelbě došlo také na východě Paříže. Incident se měl odehrát v obchodě s košer potravinami. Ozbrojený muž podle agentury AFP zajal pět osob jako rukojmí. Podle deníku Liberation je ze střelby a držení rukojmí podezřelý vrah policistky z Montrogue.

12.21 Francouzská policie obklíčila tiskárnu u obce Dammartin-en-Goële. V objektu se podle dostupných informací skrývají pachatelé středečního teroristického útoku na pařížskou redakci týdeníku Charlie Hebdo. Dvojice teroristů údajně drží jednu ženu jako rukojmí. Policie je s nimi v kontaktu.

10.42 Podle policejního zdroje drží únosci jen jedno rukojmí.

10.32 Útočníci údajně drží rukojmí v budově tiskárny poblíž Dammartin-en-Goële. Média mluví až o čtyřech lidech, policie má s únosci vyjednávat.

10.28 Pařížská prokuratura popřela, že by byl při střelbě u Dammartin-en-Goële někdo zabit.

10.01 Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a až dvaceti zraněných u Dammartin-en-Goële, pařížská prokuratura to zatím nepotvrdila.

9.47 Ve Francii v pátek dopoledne opět zněla střelba. Poblíž obce Dammartin-en-Goële, která se nachází severovýchodně od Paříže, došlo k přestřelce při honu policie na teroristy, kteří ve středu vraždili v pařížské redakci francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo. V průmyslové zóně poblíž obce údajně teroristi zajali jednu ženu jako rukojmí.


Čtvrtek 8. ledna 2015

11.00 Policistka postřelená v ranní přestřelce podle úřadů zraněním podlehla. (Zdroj: Bloomberg)

10.21 Policie zveřejnila fotky dvou podezřelých z útoku na redakci časopisu.

10.19 Na východě Francie došlo k explozi v obchodu s kebaby poblíž mešity, zatím nejsou hlášení žádní zranění.

9.21 Pravicová politička Marine Le Penová v rozhovoru pro média uvedla, že radikální islamisté vyhlásili Francii válku, ne naopak, a že chce uspořádat referendum o trest smrti. Ve Francii byl trest smrti zrušen v roce 1981.

9.16 V Paříži se opět střílí. V přestřelce na jihu města byla zraněna policistka. Souvislost se středečními útoky není potvrzena.


Středa 6. ledna 2015

15.54 Vydavatel Michela Houellebecqa, který patří k nejznámějším současným francouzským autorům, nechal evakuovat vydavatelství i obchod, kde mělo dnes dojít ke slavnostnímu uvedení Houellebecqovy nové knihy. Jedná se totiž o futuristický román o islamizované Francii, politickou fikci o blízké budoucnosti Francie.

15.23 Podle aktuálních zpráv byli útočníci ve francouzské redakci tři. Stále jsou na útěku.

15.21 Panika se šíří i za hranice. Ve Španělsku byla evakuována celá budova mediální skupiny deníku El País kvůli podezřelému balíčku.

15.19 Útok veřejně odsoudil i bývalý francouzský prezident Sarkozy.

14.34 Pařížané dnes od 19.00 plánují protestní průvod za svobodu tisku, demokracii a republiku.

14.14 Útoky odsuzuje i ruský prezident Putin.

13.49 Počet reportovaných zraněných roste na sedmnáct. Útok veřejně odsuzuje i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker a Angela Merkelová.

13.46 Redakce listu byla napadena kvůli publikování karikatur proroka Mohameda i v letech 2011 a 2012. Tehdejší vystoupení editora listu s reakcí na útoky:

13.42 V kritickém stavu bojuje o život i Stephane Charbonnier.

13.40 SkyNews má k dispozici video z místa činu.

13.38 Útok ostře odsoudil jak Bílý dům, tak britský premiér Cameron.

13.35 Počet mrtvých roste na 12, pět lidí je v kritickém stavu. (Zdroj: Bloomberg)

Ve dvě hodiny odpoledne se sejdou političtí lídři země, aby projednali odpověď na útok.

12.53 "Žádný takový barbarský akt nezničí svobodu tisku," prohlásil Hollande při tiskové konferenci.

Podle zprávy AFP útočníci křičeli: "Pomstili jsme proroka."

Tento tweet se objevil na profilu magazínu: "Všechno nejlepší, mimochodem."

Dva muži mířící zbraněmi na policejní vůz. Došlo ke střelbě. Tweet od redaktorky Le Monde.

Tímto obrázkem si v roce 2011 magazín znepřátelil radikální islamisty. Zobrazil totiž proroka Mohameda.

Zdroj:
Bloomberg
Přestat sledovat
Francie
Přestat sledovat
Terorismus a extremismus
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat