20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií nemoci COVID-19. Objem stimulačních opatření dosahuje 2,2 bilionu dolarů. Už ve středu návrh odsouhlasil Senát. Bezprecedentní opatření následně podepsal prezident Donald Trump.
Sněmovna reprezentantů přijala soubor stimulačních opatření aklamací, tedy hlasitým vyvoláním souhlasu bez detailní evidence hlasujících. Senát přijal ve středu opatření jednomyslně, ruku pro něj zvedlo 96 přítomných senátorů.
Opatření následně dostal k podpisu prezident, který již dříve slíbil, že podpis připojí okamžitě, jakmile návrh dostane na stůl. "Tento zákon poskytne naléhavou pomoc rodinám, pracovníkům a podnikatelům naší země," napsal Trump v tweetu, ve kterém podpis ohlásil.
I just signed the CARES Act, the single biggest economic relief package in American History – twice as large as any relief bill ever enacted. At $2.2 Trillion Dollars, this bill will deliver urgently-needed relief for our nation’s families, workers, and businesses. #CARESAct🇺🇸 https://t.co/0WnTNFZPZD
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) March 27, 2020
Zákon, který má 880 stran, je nejrozsáhlejším souborem stimulačních opatření v historii Spojených států a znamená pomoc o objemu stovek miliard dolarů pro nejhůře zasažená odvětví. Americké rodiny pak získají přímou výplatu v celkovém objemu asi 500 miliard dolarů. Část peněz je určena pro malé podniky, na rozšířenou podporu v nezaměstnanosti, pro nemocnice a další zdravotnická zařízení.
Jednotlivcům, kteří ročně vydělávají 75 000 dolarů nebo méně, je určena jednorázová přímá platba 1 200 dolarů. Manželské páry s příjmem celé domácnosti do 150 000 dolarů ročně dostanou 2 400 dolarů a dalších 500 dolarů na každé dítě.
Menší podniky obdrží 367 miliard dolarů, aby měly na výplaty pro zaměstnance, kteří teď musejí zůstávat doma. Součástí balíku je také kontroverzní program dotovaných půjček se zárukou určených velkému průmyslu včetně leteckých společností v objemu 500 miliard dolarů, pro nějž se těžce hledala podpora.