Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016: Barel ropy za 100 USD a EUR/USD na 1,23

Mohou se euro, Brazílie a ropa stát překvapivými vítězi roku 2016? Saxo Bank vydala své každoroční "Šokující předpovědi". Jde o 10 nepravděpodobných, ale možná nedoceněných událostí, které by v roce 2016 mohly významně zahýbat finančním prostředím.

Jako vždy zahrnují předpovědi všechny trhy i země - od možnosti, že se ropa dočká drastického návratu k 100 dolarům za barel, až po to, že se vychvalovaní "jednorožci" ze Silicon Valley stanou opět mýtem. Další tvrzení se týkají posílení ruského rublu o 20 % vůči dolaru i euru, olympiády, která nakopne brazilské oživení, a kolapsu firemních dluhopisů.

"Blížíme se ke konci paralyzujícího paradigmatu, které ovlivňovalo politické reakce na globální finanční krizi. Kvantitativní uvolňování a další formy intervencí selhaly. Čína je v přechodné fázi a geopolitické napětí je stále vysoké. Mezní náklady peněz rostou spolu s volatilitou a nejistotou. A právě v této situaci jsme vytvořili předpovědi na příští rok," říká Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank.

"Šokující předpovědi Saxo Bank nabízejí deset relativně kontroverzních scénářů, které jsou na první pohled nesourodé, ale které by mohly obrátit investiční svět vzhůru nohama. Je zajímavé sledovat, jak šokující předpovědi rozvíjejí představivost našich klientů i následnou diskuzi. Právě tyto diskuze a způsob myšlení, který jde proti proudu, stojí v centru zavedené tradice Saxo Bank, tradice snažící se přilákat pozornost k nepředstavitelnému," dodává Steen Jakobsen.

1. Směřování kurzu EUR/USD k 1,23

Evropa má obrovský přebytek běžného účtu a slabší inflace by podle makroekonomické logiky měla vést k silnější, nikoli slabší měně. Závod směrem ke dnu probíhá v uzavřeném kruhu, což znamená, že v důsledku americké politiky úrokových sazeb jsme zpět u slabšího dolaru.

2. Ruský rubl stoupne do konce roku 2016 o 20 %

Do konce roku 2016 způsobí nárůst poptávky po ropě a nevhodně pomalé tempo zvyšování sazeb v USA posílení ruského rublu zhruba o 20 % vůči měnovému koši dolaru a eura.

3. Jednorožci ze Silicon Valley se vrátí nohama na zem

Rok 2016 se v Silicon Valley bude podobat roku 2000 tím, že stále více startupů bude odkládat monetizaci a hmotný podnikatelský model kvůli získávání dalších uživatelů a snaze dosáhnout rozhodujícího množství.

4. Olympiáda výrazně podpoří zotavení rozvíjejících se zemí s Brazílií v čele

Stabilizace, investiční náklady na olympiádu a přiměřené reformy povedou k oživení v Brazílii. Export rozvíjejících se zemí podpoří levnější lokální měny. Výsledek? Akcie rozvíjejících se zemí budou mít skvělý rok, překonají dluhopisy i ostatní akcie.

5. Demokraté si udrží prezidentské křeslo a mohutným náporem se zmocní Kongresu

Republikánskou stranu čeká dramatický pád ze silné pozice kvůli interním sporům o budoucím směřování. To povede k mohutnému vítězství demokratů, kteří úspěšně naplní svou volební kampaň hlasy generace Y, která je frustrovaná stavem politiky ve slepé uličce a špatnými vyhlídkami na zaměstnání v posledních osmi letech.

6. Rozpory v OPEC způsobí krátkodobý návrat k ceně 100 USD za barel ropy

Cenový koš surové ropy zemí OPEC spadne na nejnižší úroveň od roku 2009 a poroste nejistota mezi slabšími i movitějšími členy kartelu ohledně strategie "dodávej a panuj". Konečně se objeví dlouho očekávaná známka prudšího zpomalení produkce zemí mimo OPEC. Dostatečně povzbuzený OPEC překvapí trh snížením produkce. Cena se rychle zotaví díky investorům, kteří se budou snažit získat co nejvíce dlouhých pozic a cena se opět přiblíží úrovni 100 dolarů za barel.

7. Stříbro rozbije zlaté okovy a zotaví se o 33 %

Rok 2016 bude ve znamení obnovy důvěry ve stříbro. Politický tlak na snižování emisí uhlíku podporou obnovitelných zdrojů energie povede ke zvýšené poptávce po tomto drahém kovu, který se používá při výrobě solárních článků. Díky tomu se cena stříbra zvedne o třetinu a nechá ostatní kovy za sebou.

8. Agresivní Fed způsobí globální kolaps trhu s firemními dluhopisy

Koncem roku 2016 se guvernérka Fedu Janet Yellenová vydá na jestřábí stezku s řadou agresivních zvýšení úrokových sazeb, což spustí obrovský výprodej na všech velkých trzích s dluhopisy, jejichž výnosy začnou růst. Vzhledem k tomu, že části rozpočtů bank a makléřů určené na obchodování s dluhopisy a tvorbu trhu byly téměř odbourány, chybí jeden ze zásadních prvků fungujícího trhu. Toto poznání přijde příliš pozdě, celá nákupní strana zpanikaří a začne jednosměrně prodávat, protože pokročilé rizikové modely najednou skočí do červených čísel.

9. El Niño způsobí růst inflace

V příštím roce bude El Niño zatím nejsilnější a způsobí nedostatek vláhy v řadě oblastí jihovýchodní Asie a sucha v Austrálii. Nižší úroda zemědělských komodit omezí nabídku ve chvíli, kdy poptávka stále roste na vlně globální ekonomické expanze. Výsledkem bude 40% nárůst Bloomberg Agriculture Spot indexu, což dodá tolik potřebný inflační tlak.

10. Nerovnost získá navrch nad luxusem

Evropa čelí rostoucí nerovnosti a více než 10% nezaměstnanosti, a proto uvažuje o zavedení minimálního příjmu, který by zajistil, že budou moci být uspokojeny základní životní potřeby každého občana. V rovnostářské společnosti s podporou jiných hodnot rychle poklesne poptávka po luxusním zboží, a celé odvětví tak zkolabuje.

Zdroj:
Saxo Bank
Výhled na rok 2016
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
4. 4. 2021 19:01
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Ohlédnutí za prvním kvartálem a detailní rozbor kauzy Archegos…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat