Spekulace na posílení koruny ve finále mohou způsobit, že k žádnému posílení nedojde

"My v ČNB rozhodně nejsme žádní velcí fanoušci negativních úrokových sazeb," řekl guvernér české centrální banky Miroslav Singer v rozhovoru pro časopis Reportér. Ačkoli na posledním zasedání bankovní rady ČNB byla diskuze o snížení sazeb do záporu na programu, věnují od té doby členové rady energii tomu, aby vysvětlili, že záporné sazby vlastně nechtějí, a především nepotřebují.

Singer dále řekl, že je přesvědčen, že jsou i jiné způsoby, jak do ekonomiky dostat peníze. A to je, oč tu běží, protože kurzový závazek téměř automaticky vede k pumpování peněz do ekonomiky. Díky kvantitativnímu uvolňování a záporným depozitním sazbám ECB bude více eur poptávat české koruny.

Bez kurzového závazku by takový stav vedl k posílení koruny a ke standardnímu kolotoči - silnější koruna by snížila dovozní ceny a inflaci, zároveň by znevýhodnila domácí výrobce před dovozem, poklesla by jejich výroba, vzrostla nezaměstnanost a poklesla inflace. Dále by silnější koruna zvýšila ceny vývozců, čímž by je znevýhodnila v mezinárodní konkurenci, což by vedlo k dalšímu poklesu výroby, nárůstu nezaměstnanosti a opět poklesu inflace. Centrální banka by v reakci na tento vývoj, respektive v jeho očekávání reagovala uvolněním měnové politiky, tedy snížením sazeb nebo oslabením koruny.

Kurzový závazek tento kolotoč zastavuje hned na začátku. Vyšší poptávka po české koruně je uspokojena ze strany ČNB, která nenechává korunu posílit pod 27 EUR/CZK a koruny prodává těm, kdo mají eura. Eura si nechává (zvyšuje devizové rezervy) a v české ekonomice je více korun. A více korun v ekonomice snižuje tržní sazby do záporu (například výnos 2letého státního dluhopisu je aktuálně na -0,22 %). Takže vyšší nabídka peněz snižuje cenu peněz. Vše funguje téměř učebnicově.

Pokud by tedy někdo měl pocit, že snížení sazeb ECB do většího záporu relativně zpřísňuje měnové podmínky v ČR, kurzový závazek zařídí, že k tomu nedojde.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB podle očekávání snížila depozitní sazbu na -0,4 %, překvapivě rozšířila program kvantitativního uvolňování
Evropská centrální banka (ECB) na svém březnovém zasedání dále snížila úrokové sazby a rozšířila program skupování aktiv. Základní úrokovou sazbu ECB snížila na 0 % z 0,05 %, zápůjční sazbu na 0,25 % z 0,3 % a depozitní sazbu na -0,4 % z -0,3 %. Zároveň centrální banka eurozóny navýšila objem programu kvantitativního uvolňování z 60 na 80 miliard eur měsíčně. Tiskovou konferenci šéfa ECB Maria Draghiho jsme sledovali živě.

Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl uvádí, že na to, aby uvažoval o dalším uvolnění měnové politiky, by se musely zhoršit fundamenty. Nyní však zhoršení nevidí. A dále řekl, že pokud by bylo potřeba dále uvolnit měnovou politiku, lepším nástrojem je kurzový závazek než záporné sazby. Záporné sazby podle něj mohou mít jen velice malý pozitivní dopad, ale jsou spojeny s mnoha riziky.

Stejně odpověděl před pár dny hlavní ekonom ČNB Tomáš Holub na otázku, jaké další opatření by mohla ČNB použít pro uvolnění měnové politiky. "Kromě kurzu je to zase kurz. Velkou výhodou tohoto nástroje oproti záporným úrokovým sazbám je to, že nemá žádnou mez. Kurz lze vždy v principu posunout na ještě slabší úroveň," uvedl Holub.

A nakonec výlet do historie, protože prostředí záporných sazeb, kdy podniky a domácnosti platí bankám úrok za to, že si u nich uloží peníze, přirovnal Miroslav Singer ke středověku. "Celý středověk se platilo bankám 'parkovné' a templářům cestovné. Banky ve středověku vybíraly poplatek za to, že tam měli šlechtici a další lidé bezpečně uložené peníze. Ale dnes to obvyklé není. Navíc je tu ještě riziko, že menší investoři si mohou říci, že za 'zaparkování peněz' platit nechtějí, a mohou si proto přijít vybrat peníze do strožoku, což také není pro systém žádná výhra," řekl Singer.

ČNB čeká zasedání na konci března. Podle našeho názoru je snížení sazeb v ČR do záporu nyní nepravděpodobné. Mechanismus kurzového závazku automaticky pumpuje peníze do ekonomiky při větším uvolnění měnové politiky ECB. Tábor odpůrců záporných sazeb vydává spoustu energie, aby vysvětlil, že toto opatření má větší rizika než přínosy. Pokud by zastánci záporných sazeb měli většinu, tak bych v rámci snahy centrální banky být čitelnou institucí očekával vyjádření z její strany. To se ale neděje.

Vraťme se ale ještě k rozhovoru s guvernérem Singerem. Na otázku o míře intervencí odpověděl: "Zatím vidíme, že si korunu dost kupují normální exportéři. Nějací finanční investoři jsou tam také, ale zatím ne moc. Pokud by jich ale bylo hodně, kdyby byla koruna takzvaně překoupená, dostane se to do stavu, kdy nakoupené koruny nebude možné reálně za eura vyměnit. Naše ekonomika tolik eur zkrátka nevyprodukuje. A nebude možné realizovat výnos v nějakém rozumném čase. Takže pokud nebude korun nakoupených moc, nejspíše bude (měna) mírně posilovat. Když bude koruna překoupená, může to být přesně naopak."

Proto říkáme, že spekulace na posílení koruny ve finále mohou způsobit to, že k žádnému posílení nedojde.

Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Přestat sledovat
EUR/CZK
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Analytici ČS
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 10. 2021 14:29
Blíží se první SPAC v Česku. Jaké jsou její výhody?
Evropské akcie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 10. 2021 12:10
Šura: Amazon stále prudce roste, jeho akcie mám v portfoliu už roky
Akciové tipy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat