Společnost AtomTrace vstoupila na trh START pražské burzy, upsala akcie za 8,5 milionu Kč

Na trh START pražské burzy vstoupila společnost AtomTrace. Stala se tak světově první veřejně obchodovanou firmou zabývající se laserovou spektroskopií. Současně byly v systému Xetra sekundárně zobchodovány akcie upsané při předchozích START Days.

AtomTrace úspěšně upsala své akcie v celkovém počtu 170 000 kusů při ceně 50 korun za kus. Od investorů tedy celkově získala 8,5 milionu Kč.

"Úspěch emise leží na bedrech retailových investorů. Věříme, že společnost s tak vyspělou technologií v blízké budoucnosti osloví i institucionální investory," řekl ředitel Roklen Corporate Finance Jakub Burda.

Všechny zdroje z IPO mají jít (po odečtu nákladů spojených se vstupem na burzu) do firmy AtomTrace pro účely posílení globálního obchodu a marketingu, navýšení pracovního kapitálu a vývoje nových produktů. Nejedná se tedy o exit stávajících akcionářů, ale na prvním místě o finanční injekci do očekávaného dynamického růstu společnosti.

V systému Xetra byly navíc v úterý zobchodovány i akcie upsané při předchozích START Days. Konkrétně byly zobchodovány akcie firmy Prabos plus v objemu 4 125 kusů při ceně 418 Kč za kus a cenné papíry společnosti UDI CEE v objemu 2 935 kusů při ceně 450 Kč za akcii.

Špičková technologie na trhu START

Prostřednictvím laserové spektroskopie lze v laboratorních i venkovních podmínkách zjistit povrchové i podpovrchové chemické složení vzorku (prvková analýza pomocí spektroskopie laserem buzeného plazmatu - LIBS). Využití nabízí jak ve výzkumných institucích, tak v průmyslu či veřejných službách, a to s globálním záběrem.

Laserové přístroje AtomTrace by měly rychle odhalit například korozi v železobetonových stavbách. "Rozeznáme, zda hrozí, že spadne most. S předstihem určíme, že konstrukce je ve špatném stavu a vyžaduje pozornost," odhalil budoucnost výkonný ředitel společnosti Jan Proček v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Společnost disponuje třemi hlavními produktovými řadami - Sci-Trace(R), X-Trace(R)/A-Trace a Interakční komorou LIBS, přičemž všechny produkty pracují na společností originálně vyvinutém SW s označením AtomAnalyzer. Produktová řada Sci-Trace(R) je určena především pro laboratorní výzkum, univerzity a výzkumné instituty, zařízení X-Trace(R) je určeno pro průmyslové využití a lze jím provádět povrchovou a podpovrchovou prvkovou dálkovou analýzu na vzdálenost až 30 metrů. V současné době společnost vyvíjí další tři průmyslové aplikace Road-Trace (forensní analýza brzdných drah), A-Trace concrete (analýza železobetonových konstrukcí) a LIBSEM (analýza biologických tkání).

Mezi klíčové akcionáře AtomTrace se řadí mezinárodně uznávaní odborníci na technologii LIBS, jeden ze spoluzakladatelů společnosti AtomTrace, profesor na VUT v Brně a vedoucí jedné z největších výzkumných skupin brněnského výzkumného centra CEITEC prof. Ing. Jozef Kaiser, Ph.D. i současný statutární ředitel společnosti a také seniorní výzkumník Masarykovy univerzity v Brně doc. Mgr. Karel Novotný, Ph.D. Dále Jan Proček, spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti, anebo spoluzakladatel listované společnosti Photon Energy s dlouholetými zkušenostmi z finanční sféry a majoritní akcionář společnosti Georg Hotar.

Novinky na trhu START pro rok 2019

Na příští rok připravila pražská burza několik změn pravidel trhu START. Od začátku roku bude sekundární obchodování (obchodování s dříve upsanými akciemi) probíhat každý měsíc. Konkrétně půjde o druhou středu v daném měsíci. Výjimkou bude pouze květen, kdy obchodování proběhne čtvrtou středu. START Days, tedy dny pro primární úpis nových akcií, byly stanoveny celkem tři, konkrétně se jedná o 21. květen, 8. říjen a 10. prosinec 2019.

Trh START umožňuje firmám emitovat akcie v hodnotě jeden milion eur až 80 milionů eur. Jedná se tedy o trh cílený na menší a střední firmy, které výměnou za prodej svého stávajícího nebo nově emitovaného akciového podílu (primární úpis / IPO) získají peníze na další rozvoj či kapitalizaci podílů současných akcionářů. Na trhu START upsaly od května tohoto roku během předchozích START Days úspěšně své akcie již čtyři společnosti (Fillamentum, Prabos plus, Primoco UAV a UDI CEE).

Zdroj:
BCPP, ČTK
Akcie ČR
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
AtomTrace
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Investiční web
1. 7. 2022 13:00
Ronald Schubert (WOOD & Company): Se zpomalováním inflace se investoři budou postupně vracet na…
Alokace investic
Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 6. 2022 12:27
Pírko (Bohemian Empire) & Žabža (FINAX): Jak "hrát" bouři na trzích a v ekonomice?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
29. 6. 2022 17:04
Americké akcie: Proč se (z)hroutí technologická bublina 2.0
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat