Spotřebitelské ceny ve Spojených státech rostly v únoru více, než se čekalo
Index spotřebitelských cen ve Spojených státech v únoru překonal odhady: meziměsíčně +0,7 % (leden: beze změny, odhad: +0,5 %), meziročně +2,0 % (leden: +1,6 %. odhad: +1,9 %). Ceny benzínu vzrostly o 9,1 %, nejvíce od června 2009. Jádrový index spotřebitelských cen: +0,2 % v souladu s odhady.

Růst spotřebitelských cen za únor 2013 překonal očekávání. Vzrostl meziměsíčně o 0,7 % kvůli značnému zdražení benzínu (+9,1 %), přestože se čekal růst jen 0,5 %. Toto tempo růstu (oproti lednu, kdy se ceny meziměsíčně nezměnily) je nejrychlejší od loňského září.
Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru zvýšení cen o půl procenta. Meziročně inflace zrychlila na 2 %, nejvýše od října, z lednových 1,6 %.
Benzín se na únorovém růstu inflace podílel zhruba třemi čtvrtinami. Podle analytiků detailní údaje nenaznačují, že by zrychlení inflace mělo být problémem pro centrální banku USA (Fed), protože je způsobené cenami pohonných hmot. Tyto tlaky bývají pouze dočasné.

V posledních letech se inflaci ve Spojených státech nepřikládal příliš velký význam. V jednu chvíli byl zaznamenán mírný cenový nárůst v cenách komodit, ale Bernanke tehdy tyto údaje smetl ze stolu jako "přechodné". A měl pravdu.
Spojené státy se však podle všeho vzpamatovávají z krize. Trh práce oživuje, mzdy rostou, a proto se na páteční odhalení únorového indexu spotřebitelských cen, soustředila velká pozornost.
Millan Mulraine z TD Securities předvídal, že vyšší ceny benzínu potáhnou index nahoru. Ceny benzínu měly podle jeho odhadů stoupnout meziměsíčně o 7 %, a tím vytlačit celý index výše o 0,6 %. Růst o 0,6 % by pro index znamenal nejvyšší nárůst za poslední čtyři roky a meziročně by to představovalo nejrychlejší tempo růstu spotřebitelských cen od loňského září. Mulraine také předvídal vyšší jádrové ceny, byť pouze o 0,2 % meziměsíčně, čímž by jádrová inflace zůstala meziročně nezměněna na 1,9 %.
Jeffrey Rosenberg z BlackRock, tvrdí, že Fed stále mluví o podporování ekonomiky a oživení na trhu práce, ale již nezmiňuje dopady na obyvatele, kteří i během krize spoří. Ti totiž nesedí tiše v koutě a nesledují, jak se jim investice znehodnocují pod rukama, nýbrž vyrážejí do akce a více riskují, aby více získali. Tak potom vznikají bubliny na trhu, které krizi dál prohlubují. I přes všechny pozitivní zprávy, které z ekonomiky poslední dobou zaznívají, bude podle něj muset být situace ještě mnohem lepší, aby vybudila Fed ke změně politiky.