Středa na trzích: Asie se na směru neshodla, zatímco burzy v Evropě a USA výrazně zpevnily. Írán přivítal plán na zmrazení těžby ropy, spoluúčast ale nepříslíbil

Asijské trhy se ve středu na směru neshodly. Burzy v Evropě i Spojených státech zahájily seanci v zelených číslech a během dne zisky navyšovaly. Zástupce Íránu při Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) Mahdí Asálí po úterní podmínečné dohodě čtyř ropných velmocí na zmrazení těžby ropy uvedl, že pro Írán je rozhodnutí nezvyšovat těžbu černého zlata nelogické. Íránský ministr pro ropný průmysl Bížan Námdar Zangáne uvedl, že Írán podporuje plán předních producentů ropy na zmrazení těžby, o možném připojení Teheránu k tomuto záměru se ale nezmínil.

Většina asijských burz klesla, vzepřela se Čína

Většina asijských burz ve středu po kolísavé seanci uzavřela v mínusu, proti trendu se vydala Čína. Japonský Nikkei 225 odepsal 1,36 % na 15 836,36 bodu poté, co během dne i o procento posiloval. Australský S&P/ASX 200 ztratil 0,57 % na 4 882,10 bodu, dolů ho stahovala především více než 4% ztráta energetického sektoru. Jihokorejský Kospi odevzdal 0,23 % na 1 883,94 bodu. Hongkongský Hang Seng odevzdal původní zisky a zamířil procento do mínusu, naproti tomu čínský Shanghai Composite se trendu vzepřel a přidal 1,1 % na 2 867,69 bodu. Menší Shenzhen Composite přidal 1,42 % na 1 847,64 bodu.

Žádat Írán, aby zmrazil těžbu ropy, je nelogické, řekl zástupce Íránu při Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) Mahdí Asálí. Upozornil přitom na skutečnost, že zatímco na Teherán v uplynulých letech doléhaly mezinárodní sankce, ostatní těžaři produkci suroviny zvyšovali, takže za propad cen suroviny v důsledku převisu nabídky nad poptávkou není Írán zodpovědný. V úterý se Katar, Saúdská Arábie, Rusko a Venezuela dohodly, že zmrazí produkci na úrovni z 11. ledna 2016. Chtějí ale, aby se k nim přidali i další přední těžaři.

Teherán plán předních producentů ropy na zmrazení její těžby podporuje, uvedl později íránský ministr pro ropný průmysl Bížan Námdar Zangáne. Neslíbil však, že se Írán do tohoto plánu zapojí.

Burzy v Evropě otevřely v plusu, odpoledne zisky navýšily

Pražská burza středeční seanci zahájila růstem. Index PX v úvodu zpevňoval zhruba o procento. Akcie energetické skupiny ČEZ rostly v úvodu o 0,35 % a cenné papíry Komerční banky přidávaly 0,93 %. Naopak akcie nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko odepisovaly téměř tři procenta.

Také burzy v západní Evropě otevřely v plusu. Britský index FTSE 100 přidával v úvodu obchodování 0,7 %, francouzský CAC 40 0,6 % a německý DAX rovněž zhruba 0,6 %.

Z ekonomických dat dopoledne přišla série ukazatelů z britského trhu práce. Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království během tří měsíců od října do prosince zůstala na 5,1 %, očekávalo se snížení na 5 %. Týdenní očištěná mzda ve stejném období zrychlila meziroční růst na 2 % z předchozích 1,9 %, čekalo se naopak zpomalení růstu na 1,8 %. Zaměstnanost za uvedené tři měsíce vzrostla o 205 tisíc (čekal se růst o 225 tisíc po předchozích 267 tisících). Zároveň byl zveřejněn údaj o počtu nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti za leden - klesl o 14 800, čekal se pokles o 3 tisíce po předchozím revidovaném poklesu o 15 200.

Ropa Brent se před jedenáctou hodinou prodávala za 35,66 USD za barel, zlato zdražovalo o sedm a půl dolaru na 1 202,80 USD za trojskou unci a euro k dolaru oslabovalo o 0,04 % na 1,1133.

Kolem poledne se evropské akcie i pražská burza držely výrazně v plusu. Ve 12.20 SEČ rostl celoevropský index STOXX Europe 600 o 1,69 % a index PX přidával 1,94 % na zhruba 878 bodů. Nejvíce rostla na pražské burze cena akcií Erste Group Bank (+3,3 %), O2 Czech Republic (+3,4 %) a VIG (+2,6 %). Zlevňovaly akcie Fortuny, CME, Kofoly ČeskoSlovensko, Pegasu Nonwovens a Pivovarů Lobkowicz.

Odpoledne burzy v Evropě zisky ještě navýšily. Britský FTSE 100 nakonec přidal 2,87 %, francouzský CAC 40 vzrostl o 2,99 %, německý DAX zpevnil o 2,65 % a celoevropský STOXX Europe 600 připsal 2,62 % na 328,77 bodu.

"Nálada se zlepšila. Ropa stoupla a bankám se daří lépe," uvedl obchodník Stefan de Schutter z makléřské společnosti Alpha Wertpapierhandels. Světové ceny ropy vzrostly o více než sedm procent.

Cena akcií banky Crédit Agricole stoupla o téměř 14 %, protože čtvrtletní výsledky společnosti překonaly očekávání. Cena akcií těžaře Glencore se zvýšila dokonce o téměř 17 %. Firma předčasně refinancovala část svého dluhu, což zmírnilo obavy ohledně její finanční situace vyvolané nízkými cenami komodit.

Akcie německé energetické skupiny RWE nicméně oslabily o více než 12 %. Firma oznámila, že loni hospodařila s čistou ztrátou 200 milionů eur, a dodala, že za loňský rok nevyplatí akcionářům žádnou dividendu.

Index PX ve středu nakonec připsal 1,88 % na 877,55 bodu. Burzu nahoře podržely především bankovní emise - Komerční banka zpevnila o 2,8 %, a Erste Group Bank přidala dokonce bezmála 4 %.

V turecké Ankaře večer exploze nastraženého vozu s výbušninami zabila nejméně 28 lidí. Dalších více než šest desítek lidí bylo zraněno.

Americké akcie posílily třetí den v řadě, vyšla série makrodat

Futures na americké akcie indikovaly růst (ve 12.35 SEČ DJIA +0,7 %, S&P 500 +0,7 %, Nasdaq +0,8 %).

Průmyslová výroba ve Spojených státech v lednu vzrostla více, než se čekalo. Meziročně však stále klesá. Hrozí recese?
Průmyslová výroba ve Spojených státech v lednu vzrostla o 0,9 %, očekával se mírnější růst o 0,4 %. Prosincový údaj byl revidován na 0,7% pokles z původně hlášeného 0,4% poklesu. Využití kapacit vzrostlo na 77,1 % z předchozích 76,4 % (revidováno z 76,5 %), očekával se nárůst na 76,7 %. Produkce zpracovatelského sektoru se zvýšila o 0,5 % po předchozím poklesu o 0,1 %, čekal se růst o 0,3 %.

Obchodování všechny tři hlavní americké akciové indexy zahájily v plusu, Dow v úvodu seance zpevňoval o 0,6 %, S&P 500 přidával 0,7 % a Nasdaq Composite rostl o 0,8 %. Ze sektorů nejvíce rostly základní materiály, energetika, průmysl a finance.

Dvě hodiny před koncem obchodování Dow přidával 1,6 %, S&P 500 1,7 % a Nasdaq Composite 2,2 %.

Ve 20.00 SEČ americká centrální banka (Fed) zveřejnila zápis z lednového zasedání svého měnového výboru (FOMC). Členové FOMC podle zveřejněného zápisu na zasedání vyjadřovali rostoucí obavy z potenciálních hrozeb pro americkou ekonomiku, včetně turbulencí na finančních trzích, propadu cen ropy a zpomalování růstu v Číně a v dalších rozvíjejících se zemích. Rozhodli se proto být opatrní a odložit další zvýšení úrokových sazeb, což je příznivé pro akcie.

Nakonec Dow připsal 1,59 % na 16 453,83 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 1,65 % na 1 926,82 bodu a Nasdaq Composite uzavřel silnější o 2,21 % na 4 534,06 bodu. Indexy tak stouply potřetí v řadě.

V plusu skončilo ve středu všech deset hlavních sektorů, nejvíce vzrostly energetický sektor, odvětví základních materiálů a technologické odvětví. Nejslabší výkon podal sektor veřejných služeb.

Euro kolem 22.00 SEČ k dolaru oslabovalo na 1,1131 EUR/USD a dolar k japonskému jenu klesal o 0,28 % na 113,89 USD/JPY.

Barel ropy Brent se kolem desáté hodiny prodával za 34,30 USD.

Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Těžba
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Japonské akcie
Přestat sledovat
Asijské akcie
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 7. 2021 12:21
Investorský magazín: Letní tržní edukace s Filipem Kejlou
Česká republika
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Vzdělání
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
24. 4. 2021 20:31
Petr Novotný (Investiční web): Experti varují před rizikem vyšší volatility, zároveň ale nabízejí i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
17. 7. 2021 14:11
Investice do (českého) umění: Trh u nás dozrává, neseriózní nabídky mě štvou. Náš fond má fungovat…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Sběratelství
Přestat sledovat
Umění
Přestat sledovat
8. 6. 2021 17:01
Radomír Eliáš: Investování do kryptoměn vyžaduje mimořádně kritický pohled, páka je velmi nebezpečný…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat