Trump řekl, že o návštěvě íránského ministra na G7 předem věděl

Americký prezident Donald Trump věděl, že v neděli na místo konání summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 na jihu Francie přijede íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Na ranním setkání s novináři v pondělí také řekl, že jej francouzský prezident Emmanuel Macron o chystané návštěvě předem informoval a požádal o svolení. Sám Trump se ale se Zarífem setkat nechtěl. Na summitu podle něj však v otázce Íránu panovala "velká shoda".

Šéf íránské diplomacie přiletěl v neděli odpoledne nečekaně do jihofrancouzského přímořského letoviska Biarritz, kde se od soboty koná summit skupiny G7. O jeho chystané návštěvě veřejnost předem informována nebyla.

Bílý dům v neděli uvedl, že Paříž Trumpa předem neupozornila, že íránský ministr zahraničí se na okraj summitu G7 sejde s francouzskou delegací.

V pondělí Trump na brífinku před setkáním s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím ale novinářům řekl, že nedělní přílet íránského ministra pro něj nebyl překvapením, neboť o něm věděl. Prezident Macron s ním tuto věc konzultoval a požádal jej o svolení. Na otázku, zda považoval Zarífovo pozvání do Biarritzu za netaktní, Trump odpověděl, že ne.

Na to, aby se sám s íránským ministrem sešel, bylo podle Trumpa příliš brzy. Zda se Zarífem jednal někdo z jeho delegace, šéf Bílého domu odmítl sdělit. Zdůraznil, že si přeje silný Írán a že v této zemi neusiluje o změnu režimu. Teherán podle něj ale nesmí vlastnit jadernou zbraň.

Později Trump před dvoustrannou schůzkou s německou kancléřkou Angelou Merkelovou uvedl, že během víkendových jednání na summitu G7 panovala v otázce Íránu a dalšího postupu vůči němu "velká shoda". Lídři sedmi států a EU podle něj "více méně" dospěli k závěru.

Merkelová ovšem dodala, že i když se na summitu v otázce Íránu učinil "velký krok kupředu", k řešení íránské krize povede ještě dlouhá cesta. "Všichni máme velký zájem na mírovém řešení takového konfliktu, ale nebude to jednoduché," dodala kancléřka.

Zaríf se v Biarritzu setkal mimo jiné s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a s ministrem zahraničím Jeanem-Yvesem Le Drianem.

Krize kolem Íránu byla jedním z hlavních témat nedělní pracovní schůzky skupiny G7. Podle Macrona se na ní sedm prezidentů a premiérů a zástupce Evropské unie Donald Tusk shodli na tom, co chtějí společně Íránu říci. Trump později řekl, že každá země se společných cílů pokusí dosáhnout vlastní cestou.

Trump loni oznámil, že Spojené státy odstupují od jaderné dohody s Íránem z roku 2015, a následně zavedl proti Íránu sankce. Americký prezident si přeje vyjednat novou dohodu, která by se vztahovala i na íránský balistický program. Írán v reakci letos v květnu přestal plnit některé závazky plynoucí z dohody. Ostatní signatáři dokumentu, tedy Rusko, Čína, Německo, Francie a Británie, se snaží dohodu zachovat.

Zdroj:
ČTK
Donald Trump
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat