Ukrajinský soud čelí kritice za zrušení protikorupčního zákona

Ukrajinské protikorupční organizace kritizují úterní rozhodnutí ústavního soudu, které zrušilo zákon o trestní odpovědnosti politiků za nezákonné obohacování. Krok vyvolal obavy o pokračování finanční pomoci Kyjevu ze strany Mezinárodního měnového fondu (MMF). Prezident Petro Porošenko slíbil urychlenou nápravu, uvedl ve čtvrtek deník Ukrajinska pravda.

Legislativní opatření z roku 2015 umožňovalo dohnat před soud ty veřejné činitele, jejichž majetek jasně převyšoval deklarované příjmy. Soud však v úterý označil zákon za protiústavní, neboť podle něj nectil princip presumpce neviny. Tribunálu se nelíbilo, že politici mají povinnost dokazovat, že majetek nabyli legálně, místo toho, aby jim prokurátoři prokazovali, že jmění získali korupcí.

Ukrajinské sdružení Antikorupční akční centrum (AntAC) uvedlo, že úterní rozhodnutí ústavního soudu bude znamenat automatické uzavření alespoň 100 projednávaných případů vedených Národním protikorupčním úřadem Ukrajiny (NABU).

"Čtyři roky práce NABU přijdou vniveč. A co víc, všichni veřejní činitelé v podstatě dostanou amnestii, pokud jde o jejich nelegální příjmy," dodává protikorupční spolek, podle nějž bude trestný čin nelegálního obohacování nyní vymazán z trestního zákona.

Ukrajinský parlament schválil zákon o nelegálním obohacování před čtyřmi lety zejména proto, aby splnil požadavek MMF, který jím podmiňoval poskytnutí tehdy nutně potřebných finančních půjček. Měnový fond následně schválil Ukrajině úvěr 17,5 miliardy dolarů. "Bez financování od MMF by se Ukrajina mohla znovu dostat do vážných problémů se splácením zahraničních půjček. V roce 2019 bude muset Ukrajina splatit 14 miliard dolarů, což činí 75 % zahraničních rezerv Ukrajiny", uvádí AntAC.

Zrušení zákona podle organizace také učiní bezzubým systém elektronických deklarací příjmů veřejných činitelů, jehož uvedení do chodu bylo jednou z podmínek EU pro zrušení vízové povinnosti pro cesty Ukrajinců do schengenského prostoru v roce 2017.

Prezident Petro Porošenko řekl, že pověří vládu, aby schválila pozměněnou verzi zákona a urychleně ji poslala do parlamentu. Korupce politiků patří k nejdůležitějším bodům kampaně před prezidentskými volbami konanými 31. března. Julija Tymošenková, která patří k volebním favoritům, v úterý podala ústavní žalobu na současnou hlavu státu, jejímž cílem má být odvolání prezidenta kvůli vlastizradě. Důvodem je údajná Porošenkova role v podvodném nákupu armádní techniky.

Stovky lidí ve středu na protest proti korupci demonstrovaly před budovou generální prokuratury a podle agentury AP skandovaly heslo "Smrt lupičům!".

Zdroj:
ČTK
Ukrajina
Přestat sledovat
Korupce
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat