Unipetrol od začátku roku prohloubil ztrátu, za 3. čtvrtletí ale svými výsledky příjemně překvapil

Petrochemický holding Unipetrol za letošní tři čtvrtletí vykázal konsolidovanou ztrátu 1,15 miliardy korun, když loni ve stejném období hospodařil se ztrátou 706,1 milionu Kč. Tržby firma zvýšila o 28 % na 95,3 miliardy korun. V samotném třetím čtvrtletí se ale Unipetrol vrátil k zisku, vydělal 1,4 miliardy korun.

  • Tržby výrazně vzrostly ve třetím čtvrtletí na 34 miliard korun (meziročně +37 %).
  • Provozní zisk EBITDA LIFO dosáhl za třetí čtvrtletí 2014 2,3 miliardy korun (odhad: 1,4 miliardy Kč), čistý zisk 1,4 miliardy korun.
  • Prodejní objemy se meziročně zvýšily napříč všemi segmenty.
  • Společnost zaznamenala meziročně 52% nárůst objemu zpracované ropy (1,372 milionu tun) při využití rafinérských kapacit na 93 %. Využití etylénové jednotky dosáhlo 89 %.
  • Tržní podíl v maloobchodu meziročně vzrostl o 0,7 procentního bodu na 15,2 %.

Za třetí čtvrtletí 2014 vykázal Unipetrol čistý zisk po loňské ztrátě 129,7 milionu korun. Výrazně tak překonal odhady analytiků, kteří očekávali čistý zisk mezi 500 a 700 miliony korun. Tržby se meziročně zvýšily o 37 % na 34 miliard korun díky provozování větší rafinerské kapacity a významnému nárůstu prodeje, uvedla firma.

Výsledky Unipetrolu za devět měsíců negativně ovlivňuje mimořádná bezhotovostní účetní položka ze druhého čtvrtletí. Holding prostřednictvím ní snížil hodnotu aktiv v rafinérském segmentu o 4,721 miliardy korun.

"EBITDA v segmentu zpracování ropy dosáhl 2,135 miliardy Kč díky zlepšeným rafinerským a petrochemickým maržím i zvýšeným objemům. EBITDA v petrochemickém segmentu činil 1,336 miliardy Kč a výrazně překonal naše očekávání na úrovni 1 miliardy Kč, zatímco v rafinérském segmentu EBITDA dosáhl 798 milionů Kč (také mírně nad naším odhadem 600 milionů Kč). Retailový segment přidal k EBITDA 169 milionů Kč (v souladu s naším odhadem)," uvedl analytik z Erste Tamás Pletser. "Provozní zisk dosáhl 1,48 miliardy Kč (32 % nad odhadem trhu) a čistý zisk 1,4 miliardy Kč (58 % nad odhadem trhu; náš odhad byl 1,12 miliardy Kč). Prudký pokles rafinerské marže, zejména kvůli poklesu spreadu na benzínu, od poloviny října indikuje zhoršený výhled ziskovosti rafinerského byznysu ve 4. kvartálu. Výsledky za 3. čtvrtletí ale byly opravdu silné. Nárůst objemů zvýšil zisk o 787 milionů Kč, zatímco vliv zlepšených marží byl 1,107 miliardy Kč. Marže v říjnu jsou stále ještě nad úrovněmi z posledních několika let, takže lze ve 4. kvartálu čekat sice mezikvartálně slabší výsledky, ale stále solidní. Snaha o úsporu nákladů je ve výsledcích také patrná."

"Do velmi dobrých výsledků třetího čtvrtletí se promítlo výrazné zlepšení rafinerských marží, které byly nejvyšší od začátku roku 2013, nárůst jsme zaznamenali i v případě petrochemické marže," komentoval výsledky generální ředitel Unipetrolu Marek Świtajewski. K meziročnímu zlepšení výsledků ve třetím čtvrtletí podle firmy přispěl také vývoj cen ropy i měnových kurzů. Nepříznivý dopad naopak měla neplánovaná odstávka výrobní jednotky v kralupské rafinerii na konci září.

Objem zpracované ropy se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o více než polovinu. Objem prodeje rafinerských produktů stoupl o 41 %, víc se prodalo hlavně benzinu a nafty. Nárůst prodeje podpořilo podle Unipetrolu omezení šedé zóny a příznivý vývoj ekonomiky, naopak negativně působilo snížení marží kvůli silnější konkurenci na českém trhu.

Čistý zisk PKN Orlen, mateřské firmy Unipetrolu, klesl za třetí čtvrtletí v meziročním srovnání o pět procent na 615 milionů zlotých (zhruba čtyři miliardy Kč). Celkové tržby PKN klesly o 4 % na 29,2 miliardy zlotých. Podle firmy na to měl přímý vliv výrazný pokles světových cen ropy a posílení kurzu zlotého vůči dolaru. Za prvních devět měsíců letošního roku je PKN kvůli jednorázovým odpisům ve ztrátě 4,65 miliardy zlotých. Jeho tržby jsou meziročně nižší o pět procent.

Zdroj:
ČTK
Orlen Unipetrol
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Rafinérie
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Lukáš Novotný, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat