Unipetrol se v prvním čtvrtletí propadl do mírné čisté ztráty, k možné dividendě se ve výsledkové zprávě nevyjádřil

Petrochemický holding Unipetrol se v v prvních třech měsících letošního roku propadl do čisté ztráty 25 milionů Kč. Loni za stejné období vykázal podnik čistý zisk bezmála dvě miliardy korun. Výsledky firmy podporovalo celkově příznivé makroekonomické prostředí, převážily ale důsledky loňské mimořádné události na etylénové jednotce, která zůstává mimo provoz. Informace k případné dividendě, které někteří analytici čekali, se ve výsledkové zprávě neobjevily.

Hrubý zisk Unipetrolu v prvním čtvrtletí meziročně klesl na 962 milionů Kč z 3,34 miliardy Kč, provozní zisk EBITDA LIFO spadl na 350 milionů Kč z 3,11 miliardy Kč a zisk před zdaněním se snížil na 115 milionů Kč z 2,37 miliardy Kč. Tržby se firmě vlivem nižších cen ropy a nižších prodejních objemů petrochemických produktů a využití rafinérských kapacit (z důvodu havárie na etylénové jednotce a také kvůli probíhající plánované odstávce chemického komplexu v Litvínově) snížily meziročně o 26 % na 17,69 miliardy Kč.

Příznivě výsledky ovlivnily meziroční růst petrochemické marže o 273 eur na 884 eur na tunu a pokračující růst české ekonomiky, negativně naopak vedle neplánované a plánované odstávky působil také pokles rafinérské marže o 1,9 dolaru na 3,6 dolaru na tunu.

Míra využití rafinérských kapacit z důvodu nehody v Chemparku Záluží meziročně klesla na 66 % z 84 %. Společnosti se nicméně podařilo navýšit prodejní objemy rafinérských produktů o 46 % na téměř 1,54 milionu tun, a to díky provozování vyšší rafinérské kapacity po získání podílu společnosti Eni ve firmě Česká rafinérská.

Unipetrol má i přes slabší výsledky za první čtvrtletí nadále velmi silnou finanční pozici. Firma disponuje čistou hotovostí v objemu 9,6 miliardy Kč (přes 50 Kč na akcii) a provozním cash flow 4,8 miliardy Kč. Podle řady analytiků by díky tomu firma mohla oznámit plán na vyplacení dividendy.

Po očištění výsledků o jednorázové položky Unipetrol vykázal zisk EBITDA LIFO ve výši 449 milionů Kč proti výsledku 3,11 miliardy Kč v prvním čtvrtletí roku 2015. Na úrovni čistého zisku firma vykázala po očištění čísel kladný výsledek ve výši 74 milionů eur, o rok dříve vykázala očištěný čistý zisk dvě miliardy korun.

Ušlý obchodní zisk za první čtvrtletí vzniklý v důsledku havárie etylénové jednotky, na který by společnost měla mít nárok ve formě náhrady od pojišťovny, odhadl Unipetrol na 2,9 miliardy Kč. Toto odhadované plnění ve finančních výsledcích podniku za první čtvrtletí není zahrnuto. Ušlý zisk za rok 2015, který by měl být rovněž kryt pojištěním, firma odhaduje na zhruba 2,4 miliardy Kč a náklady na opravu škod na majetku vyčíslila předběžně na zhruba 4 miliardy Kč (rovněž by měly být uhrazeny pojišťovnou).

Ostatní jednorázové provozní náklady vynaložené v prvním čtvrtletí 2016 v souvislosti s požárem a následným výbuchem etylénové jednotky dosáhly 99 milionů Kč, uvedla dále firma.

"Opravné práce na etylénové jednotce pokračují podle schváleného harmonogramu, v uplynulých týdnech se nám podařilo úspěšně dopravit na místo čtyři nové pece. V tuto chvíli předpokládáme dokončení všech opravných prací v průběhu července a postupné najíždění produkce až na úroveň 80 % během srpna," uvedl generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Marek Świtajewski. "V prvním čtvrtletí 2016 také probíhaly intenzivní přípravné práce pro stavbu nové polyetylénové jednotky. Hlavní část projektu, tedy samotná výstavba moderního výrobního zařízení, začne v červnu."

"Výsledky hodnotíme víceméně neutrálně. Na jednu stranu byly neupravené výsledky pod odhady (to ale v současnosti není klíčové), na druhou stranu odhadovaný ušlý zisk vyplývající z nehody na etylénové jednotce, na který se vztahuje pojištění, v prvním čtvrtletí dosáhl 2,9 miliardy Kč (nad naším odhadem 2,5 miliardy Kč), což je asi 16 Kč na akcii. Mírné zpoždění spuštění etylénové jednotky nevnímáme jako problém, protože se na něj vztahuje pojištění. Ve výsledcích nebyla žádná zmínka k případné dividendě z loňského zisku. Očekáváme, že toto téma vyjasní pozvánka na valnou hromadu, která pravděpodobně vyjde během následujících dvou týdnů a která by mohla obsahovat návrh managementu na dividendu," říká Martin Krajhanzl, analytik České spořitelny. "Náš konzervativní odhad je dividenda 5 Kč na akcii, ale dokážeme si představit i 15 Kč na akcii," doplnil Petr Bártek z České spořitelny.

"Samotná reportovaná čísla hodnotíme jako ve shodě s očekáváním. Makroprostředí je stále velmi pozitivní a Unipetrol by s přihlédnutím k neplánované odstávce dosáhl opět rekordních výsledků. Navíc dividendový příběh stále žije a výplata je z našeho pohledu pravděpodobná. Unipetrol má potenciál na vysoký dividendový výnos," doplnil Bohumil Trampota, analytik z J&T Banky.

Finanční ředitel firmy Mirosław Kastelik na tiskové konferenci k výsledkům řekl, že čistý zisk by letos v případě 100% plnění z pojistného mohl být na zhruba stejné úrovni jako loni. Firma již jako zálohu na pojistné plnění obdržela zhruba 90 milionů USD, částka ale ještě nebyla zaúčtována do výsledků Unipetrolu.

"Očekávání finančního ředitele ohledně zisku je výrazně nad našimi původními odhady, když jsme očekávali nižší pojistné plnění (firma má pojištěny veškeré ušlé příjmy z etylénové jednotky až do jejího opětovného spuštění)," řekl Bártek.

V rámci segmentu downstream, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, společnost za první čtvrtletí vykázala provozní zisk EBITDA LIFO 132 milionů Kč. Tento výsledek negativně ovlivnily meziročně nižší rafinérské marže, výrazné omezení petrochemické produkce v důsledku mimořádné události na etylénové jednotce či negativní efekt přecenění zásob v důsledku klesajících cen ropy. V průběhu března navíc Unipetrol zahájil plánovanou odstávku chemického areálu u Litvínova. Společnost také vykázala vyšší fixní náklady ve společnosti Česká rafinérská (po převzetí akciového podílu od společnosti Eni). Naopak pozitivní dopad na výsledek segmentu měly meziročně vyšší prodeje rafinérských produktů vyplývající zejména z vyšší rafinérské kapacity, maximalizace produkce paliv, nárůstu dovozů paliv a prodeje surovin obvykle zpracovávaných na etylénové jednotce.

V rafinérské části segmentu downstream bylo v prvním čtvrtletí dosaženo objemu 1,429 milionu tun zpracované ropy, což představuje meziroční nárůst způsobený zejména větší rafinérskou kapacitou po převzetí podílu Eni v České rafinérské na konci loňského dubna a spolehlivou výrobou v kralupské rafinérii. Z důvodu mimořádné události na etylénové jednotce a probíhající odstávce chemického areálu u Litvínova kleslo využití rafinérských kapacit na 66 %. Prodejní objemy rafinérských produktů meziročně vzrostly o 46 % na 1,538 milionu tun.

Výsledky petrochemické části segmentu downstream byly opět výrazně ovlivněny mimořádnou situací na etylénové jednotce. Prodejní objemy petrochemických produktů tak meziročně klesly na 193 tisíc tun (-57 %). Společnost uvedla, že nadále intenzivně pracuje na opětovném zprovoznění etylénové jednotky. V tuto chvíli předpokládá, že plná výrobní kapacita zařízení bude obnovena v průběhu října letošního roku.

Maloobchodní segment dosáhl v prvním čtvrtletí provozního zisku EBITDA LIFO 201 milionů Kč. Meziročního růstu provozního zisku (+67 milionů Kč) bylo dosaženo zejména díky vyšším prodejům pohonných hmot, ale také díky lepším palivovým maržím a zlepšení výsledků v nepalivové části segmentu. Po nedávném schválení transakce Unipetrolu se společností OMV ze strany antimonopolního úřadu se Unipetrol připravuje na postupné převzetí 68 čerpacích stanic OMV. Sít čerpacích stanic Benzina v prvním čtvrtletí zvýšila svůj tržní podíl na 16,3 % (údaj z konce ledna).

Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Orlen drží v Unipetrolu 63% podíl. Dalších 23,7 % akcií vlastní kyperská společnost Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T. Zbytek drží investiční fondy a menšinoví akcionáři.

Zdroj:
Unipetrol
Přestat sledovat
Orlen Unipetrol
Přestat sledovat
Rafinérie
Přestat sledovat
Petrochemie
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 8. 2021 9:00
Petr Zýma (XTB): Z technického hlediska se zajímavě na SHORT jeví Nasdaq 100, u S&P 500 zatím…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
3. 8. 2021 11:53
Pírko (Bohemian Empire): "Perspektivní" růstové tituly mohou mít problém, až zdraží peníze. V…
Alokace investic
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat