Unipetrol ve druhém čtvrtletí dosáhl rekordního zisku EBITDA LIFO 3,959 miliardy korun, finanční ředitel společnosti nevyloučil možnost vyplacení dividendy

Petrochemická společnost Unipetrol oznámila, že v letošním druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem EBITDA LIFO (provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací) téměř 4 miliardy korun. To je rekordní kvartální výsledek v historii společnosti. Firma uvedla, že jí pomohly příznivé marže, vynikající makroekonomické prostředí a solidní provozní výkonnost. Finanční ředitel Unipetrolu Mirosław Kastelik prohlásil, že možnost vyplacení dividendy z letošního zisku je stále ve hře. Záležet podle něj bude na akcionářích, respektive majoritním vlastníkovi firmy, kterým je polská PKN Orlen.

Průměrná rafinérská marže Unipetrolu ve druhém čtvrtletí dosáhla 5,3 USD na barel. Meziročně tak byla vyšší o 4,8 USD, mezikvartálně naopak klesla jen o 0,2 USD. Petrochemická marže dosáhla 871 EUR na tunu, když loni ve druhém čtvrtletí činila 628 EUR na tunu a v letošním prvním kvartálu 611 EUR na tunu.

Firmě v meziročním srovnání také výrazně stoupl objem zpracované ropy. Celkový objem v letošním 2Q dosáhl 1,845 milionu tun, což znamená meziroční nárůst o 39 % z 1,331 milionu tun. Rafinérské prodeje včetně maloobchodního segmentu společnosti meziročně vyskočily o 29 % na 1,457 milionu tun.

Unipetrol uvedl, že akvizice 32,445% podílu v České rafinérské od společnosti Eni byla dokončena k 30. dubnu, přičemž díky tomu od května o zhruba 50 % navýšil své rafinérské kapacity.

"Navzdory významným peněžním výdajům kvůli dokončení akvizice podílu v České rafinérské od společnosti Eni a s tím spojeným nákupem zásob rafinérských produktů byla tvorba cash flow velice silná a provozní cash flow dosáhlo 3,208 miliardy Kč," napsala společnost ve výsledkové zprávě. Volné peněžní toky dosáhly 2,54 miliardy Kč.

Tržby firmě nicméně vzrostly pouze o procento, když se zvýšily z 32,357 miliardy korun v loňském druhém čtvrtletí na 32,523 miliardy korun v letošním druhém kvartálu. Za první pololetí tržby byly 56,498 miliardy Kč, meziročně tedy mírně nižší (loni dosáhly za prvních šest měsíců roku 61,049 miliardy Kč).

"Čtvrtletní výsledky Unipetrolu jsou silné, ačkoli mírně pod konsenzem trhu, pravděpodobně kvůli menšímu než předjímanému příspěvku z retailového segmentu. Čtvrtletní zisk byl tažen především petrochemickým segmentem, který si užíval rekordně vysokých marží. Využití kapacit rafinérií činilo 95 % a vysoké bylo i u etylénové jednotky, což ukazuje na silnou poptávku trhu. Unipetrol může těžit ze silných marží i po zbytek roku, i když k jeho konci mohou marže klesnout," okomentoval výsledky Tamás Pletser, analytik z Erste Group.

Na úrovni čistého zisku společnost dosáhla za 2Q výsledku 3,277 miliardy korun. Loni Unipetrol za stejné období vykázal čistou ztrátu 3,489 miliardy korun. Zisk na akcii Unipetrolu byl ve 2Q 18,08 koruny a za celé první pololetí dosáhl 29,08 koruny. Loni firma za období od dubna do června vykázala ztrátu na akcii 19,24 Kč a za prvních šest měsíců roku ztrátu na akcii 14,07 Kč.

Zisk EBITDA LIFO v segmentu downstream byl 3,91 miliardy korun a maloobchodní segment přispěl 122 miliony korun. "Negativní vliv korporátních funkcí ve výši 73 milionů Kč byl způsoben zaúčtováním rezervy ve výši 50 milionů Kč," poznamenala firma. Upravený zisk EBITDA LIFO dosáhl ve 2Q taktéž rekordní hodnoty v historii společnosti, a to 3,591 miliardy korun po 2,985 miliardy korun ve stejném období v loňském roce.

"Výsledky Unipetrolu by měly být opravdu silné," řekl ještě před zveřejněním čísel analytik z J&T Banky Bohumil Trampota. "Firmě nahrává příznivé makroekonomické prostředí, kdy spojená petrochemická modelová marže dosáhla nejvyšších hodnot v námi sledovaném období a rafinérská modelová marže je stále velmi vysoká. Očekáváme, že se zvýší prodaný objem. Důvodem je nárůst provozované kapacity v České rafinérské (z asi 67,5 % na 100 %). EBITDA čekáme na úrovni 4,4 miliardy Kč (po +1,2 miliardy Kč v 2Q2014 po očištění)." Po zveřejnění čísel Trampota uvedl, že nejlepší výsledky v historii firmy jsou příjemným překvapením. "Unipetrol potvrdil schopnost generovat hotovost. Předpokládáme, že příznivé prostředí (vysoké marže a nízká cena ropy) bude v nejbližším období pokračovat a Unipetrol bude nadále reportovat silná čísla," dodal.

Společnost jela v období od dubna do června z pohledu využití rafinérských kapacit prakticky naplno. Celkové využití kapacit dosáhlo 95 %. Mezikvartálně tak stouplo o 11 procentních bodů a meziročně se zvýšilo o pět procentních bodů. Využití etylénové jednotky dosáhlo 89 %, mezikvartálně tak došlo k poklesu o šest procentních bodů, meziročně naopak ke zvýšení o procentní bod. Společnost nižší využití jednotky vysvětlila částečnou červnovou odstávkou provozu.

"Segmenty výroby a obchodu dokonale využily vysokých marží na trhu. Po dokončení akvizice podílu společnosti Eni v České rafinérské se nám podařilo navýšit využití rafinérských kapacit až na úroveň 95 % a zvýšenou produkci prodat na trhu v České republice i zahraničí," uvedl v tiskové zprávě generální ředitel a předseda představenstva firmy Marek Świtajewski. Na tiskové konferenci k výsledkům nicméně připustil, že například úroveň petrochemické marže, která meziročně stoupla o 39 % na 871 eur za tunu, bude těžké udržet.

Firma uvedla, že na žádné z hlavních výrobních jednotek není ve třetím čtvrtletí naplánovaná odstávka kvůli údržbě. Toto pondělí ale podnik opětovně odstavil část etylénové jednotky v Chemparku v Záluží v Litvínově. Jednotka se do plného provozu vrátí do soboty. Celkový dopad odstávky na celoroční provozní zisk EBITDA Unipetrol odhaduje na 120 milionů korun, spolu s nedávnou odstávkou celé jednotky to bude přibližně 270 milionů korun.

Kapitálové výdaje ve druhém kvartálu dosáhly 376 milionů korun, za celé první pololetí pak činily 777 milionů korun.

Ve výhledu pro zbytek roku Unipetrol uvedl, že čeká stabilizaci ceny ropy na současných úrovních. Připomněl nicméně, že vývoj cen ropy úzce souvisí s geopolitickými riziky. Dále firma uvedla, že očekává mírný nárůst ročního průměru integrované marže (kombinace rafinérské a petrochemické marže), a to zejména díky příznivému makroekonomickému prostředí, tedy stabilním cenám ropy a nárůstu spotřeby paliv a petrochemických produktů.

V uplynulých měsících se firma podle generálního ředitele také výrazně přiblížila k uskutečnění klíčové investice v podobě nové polyetylénové jednotky. "Aktuálně jsme ve finální fázi výběru dodavatelů největšího investičního projektu v rámci české petrochemie," řekl Świtajewski s tím, že firma plánuje zahájit realizaci projektu ještě letos. Plán na výstavbu nové polyetylénové jednotky má Unipetrol již delší dobu, dceřiný Unipetrol RPA podepsal licenční smlouvu se společností INEOS, v rámci které firma získala právo na užívání výrobního procesu a technologie pro novou jednotku už v říjnu 2013.

Možnost vyplacení dividendy z letošního zisku zůstává

K dividendové politice společnost uvedla, že valná hromada konaná 2. června rozhodla o převedení nekonsolidovaného zisku za loňský rok ve výši 328 milionů Kč do nerozděleného zisku. Dále uvedla, že valná hromada schválila zrušení rezervního fondu ve výši 1,719 miliardy Kč a převod této částky do nerozděleného zisku. Možnost vyplatit dividendu z letošního zisku, pokud makroekonomické prostředí setrvá příznivé, firma nezmínila.

Finanční ředitel společnosti nicméně později prohlásil, že rozhodnutí o výplatě dividendy z letošního zisku Unipetrolu bude záviset na akcionářích a že téma zůstává otevřené. Dále také uvedl, že se společnost poohlíží po příležitostech akvizic v regionu střední a východní Evropy.

Finanční ředitel Unipetrolu stále připouští možnost výplaty dividendy z letošního zisku
Rozhodnutí o výplatě dividendy z letošního zisku Unipetrolu bude záviset na akcionářích, téma zůstává stále otevřené, prohlásil finanční ředitel podniku Mirosław Kastelik. Dále uvedl, že se společnost poohlíží po příležitostech akvizic v regionu střední a východní Evropy.

Analytici predikují další silná čtvrtletí

Analytici, které oslovila ČTK, shodně tvrdí, že mohou pozitivní výsledky Unipetrolu pokračovat i ve zbytku letošního roku.

"Unipetrol má našlápnuto k velmi dobrým výsledkům za celý rok 2015, k čemuž zajisté přispěje i dopad získání stoprocentního podílu v České rafinérské, který povede k dalšímu výraznému nárůstu prodejů rafinérských produktů," uvedl Lukáš Hendrych z poradenské sítě BDO. Připustil ale, že vysoké marže nemusejí být z dlouhodobého hlediska udržitelné, a to v důsledku tlaku dovozu komodity z mimoevropských zemí a nejistého vývoje cen ropy.

Příznivé petrochemické i rafinérské marže mohou společnosti k nadprůměrným výsledkům v dalších čtvrtletích pomoci i podle analytika z BH Securities Petra Hlinomaze. "Letošní úspěšný vývoj hospodaření Unipetrolu společně s některými kroky na letošní valné hromadě, jako bylo zrušení rezervního fondu a převedení prostředků do nerozděleného zisku, mohou být předzvěstí výplaty mimořádné dividendy za letošní rok," řekl Hlinomaz. Naposledy vyplatil Unipetrol dividendu za rok 2007.

Majitel Unipetrolu se ve druhém čtvrtletí vrátil k zisku
Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen hospodařila v letošním druhém čtvrtletí s čistým ziskem 1,37 miliardy zlotých po rekordní ztrátě 5,2 miliardy zlotých před rokem. Oznámila to ve čtvrtek firma, která je majitelem českého Unipetrolu.

Zdroj: Unipetrol, ČTK

Přestat sledovat
Unipetrol
Přestat sledovat
Petrochemie
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 1. 2021 17:00
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…