Unipetrol ve třetím čtvrtletí dosáhl čistého zisku 1,582 miliardy Kč. Výsledky negativně ovlivnila srpnová nehoda v litvínovském areálu firmy

Petrochemická společnost Unipetrol v letošním třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem EBITDA LIFO 3 miliardy Kč. Objem zpracované ropy se meziročně zvýšil o 34 % na 1,84 milionu tun a čistý zisk Unipetrolu stoupl meziročně o 13 % na 1,582 miliardy Kč. Firma tak vykázala meziročně lepší čísla navzdory srpnové nehodě a následnému dosud trvajícímu omezení výroby v areálu v Chemparku Záluží u Litvínova. Mezičtvrtletně je ale patrný výrazný propad výsledků způsobený nehodou.

Unipetrol již začátkem října oznámil výši modelových marží za třetí čtvrtletí. Rafinérská marže byla v období od července do září 5,8 dolaru na barel, marže z olefinů 429 dolarů na tunu a marže z polyolefinů 514 dolarů na tunu. Společná petrochemická marže meziročně dosáhla 943 dolarů na tunu, a meziročně se tak zvýšila o 31 %. Rozdíl mezi cenou ropy Ural a Brent ve třetím kvartálu činil stejně jako v předchozím tříměsíčním období 1,5 USD na barel.

Provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) dosáhl ve třetím čtvrtletí 3,002 miliardy Kč, před rokem to ve stejném období bylo 2,248 miliardy korun. Zisk EBITDA se meziročně zvýšil na 2,471 miliardy Kč z 1,926 miliardy Kč a zisk EBIT firmě stoupl na 1,975 miliardy Kč z 1,426 miliardy Kč v loňském třetím kvartálu.

Čistý zisk Unipetrolu za letošní třetí čtvrtletí dosáhl 1,582 miliardy Kč při celkových tržbách 29,452 miliardy Kč. Ve druhém čtvrtletí byl čistý zisk 3,277 miliardy Kč a tržby 32,523 miliardy Kč. Loni firma za 3Q vykázala čistý zisk 1,399 miliardy Kč a tržby 33,975 miliardy Kč.

K pozitivnímu výsledku přispěly příznivé makroekonomické podmínky a vyšší meziroční prodeje rafinérských produktů, včetně sítě čerpacích stanic Benzina.

Po očištění o jednorázové položky činil zisk EBITDA LIFO ve 3Q2015 3,643 miliardy Kč (2Q2015: 3,69 miliardy Kč, loni: 2,248 miliardy Kč) a čistý zisk dosáhl 2,11 miliardy Kč (2Q2015: 2,978 miliardy Kč, loni: 1,399 miliardy Kč).

"Čtvrtletní výsledky byly zatíženy nehodou v Chemparku Záluží, ke které došlo téměř v polovině čtvrtletí. Proto firma nebyla schopna naplno využít vyšších marží. Nově zveřejněné datum očekávaného restartu etylénové jednotky je pozdější, než jsme očekávali (1Q2016). Na druhou stranu odstávky, které budou trvat déle než dva měsíce, by měly být kryty pojištěním a vykázaný odpis je relativně mírný. I když očekáváme ještě další odpisy v příštím čtvrtletí, tak to vypadá, že celkové škody vyplývající z této nehody by mohly být nižší než náš odhad 5-7 miliard Kč. Celkově hodnotíme výsledky neutrálně," okomentoval zprávu Martin Krajhanzl, analytik z České spořitelny.

"Dopady mimořádné situace v Záluží na výsledky společnosti se podařilo zmírnit i díky spolupráci s majoritním akcionářem PKN Orlen, s jehož pomocí jsme zajistili dodávky některých surovin a produktů," řekl generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Marek Świtajewski. "Situace v místě nehody je zcela stabilizovaná a bezpečná, zařízení bylo kompletně inertizováno od zbylých uhlovodíků," dodal.

V souvislosti s havárií etylénové jednotky společnost v rámci výsledků za třetí čtvrtletí zaúčtovala jednorázový odpis odhadovaného poškození majetku ve výši 597 milionů Kč (zůstatkové účetní hodnoty). Unipetrol má sjednáno pojištění jak proti poškození majetku, tak proti souvisejícímu přerušení provozu. Firma odhaduje, že ušlý zisk, na který se nevztahuje pojištění přerušení provozu, bude ve třetím čtvrtletí činit přibližně 1,6 miliardy Kč.

Po požáru v Záluží stála v srpnu celá petrochemická výroba, v menším rozsahu pracovala rafinérie. Některé výroby Unipetrol postupně obnovuje. Podle aktuálních odhadů bude etylénová jednotka uvedena zpět do provozu na minimální výkon s přibližně 65% využitím kapacity v červenci 2016. Naplno by měla jednotka fungovat v říjnu příštího roku.

Podle firmy je stále příliš brzy na odhad škod, jejichž proplacení si bude nárokovat na pojistiteli. Náklady shořelých zásob a náklady na čištění se do účetnictví promítly částkou 44 milionů korun.

Výsledky podpořily vyšší prodej a levnější ropa

V rámci segmentu downstream, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, společnost za třetí čtvrtletí vykázala provozní zisk EBITDA LIFO 2,719 miliardy korun. Výsledku segmentu pomohly meziročně vyšší prodeje rafinérských produktů a nižší ceny ropy, které podpořily výši marží na rafinérských produktech. Na druhou stranu společnost zaúčtovala jednorázový odpis poškozeného majetku (-597 milionů korun) v souvislosti s mimořádnou událostí v Záluží z poloviny srpna.

V rafinérské části segmentu downstream Unipetrol ve třetím čtvrtletí zpracoval 1,84 milionu tun ropy, meziročně o 34 % více. Nárůst objemu zpracované ropy podpořilo převzetí podílu společnosti Eni v České rafinérské na konci dubna, díky němuž se Unipetrolu zvýšila rafinérská kapacita.

Využití rafinérských kapacit kvůli mimořádné události v Záluží kleslo na 85 %. Prodejní objemy rafinérských produktů meziročně vzrostly o 43 % na 1,679 milionu tun.

Výsledky petrochemické části segmentu downstream byly nejvíce ovlivněny mimořádnou situací na zařízení etylénové jednotky. Ta je v jejím důsledku od 13. srpna odstavena. Prodejní objemy petrochemických produktů tak meziročně klesly o 26 % na 332 tisíc tun. Postupně Unipetrol v litvínovském závodě v omezeném rozsahu obnovil výrobu polymerů – polyetylén a polypropylén, a to díky externím dodávkám vstupních surovin, jež jsou za normálních okolností produkovány právě etylénovou jednotkou v litvínovském závodě. Využití etylénové jednotky spadlo na 38 % z 89 % v letošním druhém a loňském třetím čtvrtletí.

Maloobchodní segment zaznamenal ve třetím čtvrtletí velmi dobrý výsledek na úrovni provozního zisku EBITDA LIFO, který dosáhl 283 milionů Kč. Pozitivně se do výsledku maloobchodního segmentu promítly zejména lepší palivové marže. Meziročně se podařilo v síti Benzina zvýšit objem prodaných paliv. Dalším pozitivním faktorem byly vyšší prodeje nepalivového segmentu. Společnost Benzina meziročně zvýšila svůj tržní podíl na 15,3 %.

Ve výhledu společnost uvedla, že očekává stabilizaci cen ropy na současných úrovních. Připomněla ale, že ceny ropy závisejí mimo jiné na geopolitických rizicích. Unipetrol také očekává mírný meziroční nárůst ročního průměru integrované marže (kombinace rafinérské a petrochemické marže), a to díky příznivému makroprostředí, tedy stabilním cenám ropy a nárůstu spotřeby paliv a petrochemických produktů

Zdroj: Unipetrol, ČTK

Přestat sledovat
Orlen Unipetrol
Přestat sledovat
Rafinérie
Přestat sledovat
Petrochemie
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
27. 7. 2021 16:48
Pírko (Bohemian Empire): Jedinou odpovědí na nejistotu je diverzifikace, po akciích druhou největší…
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Managed futures
Přestat sledovat
Nejistota na trzích
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
26. 7. 2021 14:45
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Akcie FAAMG by měly táhnout další rally v USA, jejich hospodářské…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Facebook
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Sociální sítě
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat