Utrpení nezaměstnaných: 9 fází proměny hledání práce v horor

Hledání práce je vždy extrémně stresující. V současnosti je situace o to horší, že se firmy do nabírání nové pracovní síly příliš nehrnou. Ztráta zaměstnání ale mnohdy neznamená jen výpadek části rodinných příjmů, bez výplatní pásky můžete přijít prakticky o všechno, co jste do té doby získali a vybudovali.

Představte si, že pracujete deset let v jedné firmě. Váš život vypadá jako pohádka, před několika lety jste si vzali svou dlouholetou známost, společně jste si vzali hypotéku, koupili byt a do garáže zaparkovali nové auto na leasing. Poté ale přijde studená sprcha – váš zaměstnavatel zkrachuje, takže jste bez práce. Co všechno může podle nejhoršího možného scénáře následovat?

1. Vzdor

Nejdříve se nehodláte smířit s tím, že jste nezaměstnaní. Aktivně vyhledáváte příležitosti, procházíte pracovní nabídky v novinách i na internetu a jste přesvědčeni, že se k vysněnému cíli v podobě nové práce musíte probojovat během několika týdnů. Na připomínky svých přátel, že najít si v dnešní době dobré místo není nic jednoduchého, reagujete posměšky a poznámkami, že přece nejste jen tak někdo a že se o vás nemusejí bát.

2. Odhodlání

V boji o nové zaměstnání postupujete s odhodláním hladového dravce. Denně rozesíláte deset životopisů a snažíte se domlouvat si schůzky s personalisty všech atraktivních firem v okolí. Svou drahou polovičku přesvědčujete, že se posouváte kupředu a že vám již zanedlouho bude každé ráno opět moci radit, co si vzít na sebe do práce. "Neměj strach, miláčku, se svým kariérním profilem se neztratím, jde jen o to vydržet," uklidňujete ji.

3. Rozčarování

Bez práce jste již tři měsíce, bankovní účet se ztenčil na polovinu a začínáte si uvědomovat, že to nebude tak jednoduché. Na každodenní budíček v šest hodin jste rezignovali, z postele vstáváte i ve všední den kolem desáté, líně se dovlečete do kuchyně, uvaříte si kávu, podíváte se z okna a při představě, že vám pomalu začínají docházet možnosti, kde práci hledat, se vám zvýší tlak. "Jak je možné, že si mě dosud nikdo nevšiml?" ptáte se rozčileně sami sebe.

4. Deprese

Dveřmi své kanceláře jste naposledy prošli před sto dny. Nebo to snad jsou čtyři měsíce? Sami nevíte, začínáte ztrácet pojem o čase. Na pravidelná setkání s přáteli dávno nechodíte, minulý týden jste dokonce zrušili oslavu svých narozenin, protože vás děsí představa, jak se všichni ptají, jestli se doma nenudíte. S aktivním hledáním zaměstnání jste skončili a jediné, co vám může pomoci, je číslo na dobrého psychologa, který by vás zbavil pocitu méněcennosti.

5. Strach

Po půl roce začíná být situace vážná. Rodinné finanční rezervy jsou takřka na dně, druhá polovina vašeho manželského páru se doma prakticky nezdržuje, protože s vámi není k vydržení, a vy si začínáte uvědomovat, že váš osobní život míří do záhuby. Dobře víte, že z podpory v nezaměstnanosti leasing a hypotéku dlouho platit nezvládnete, a představa, že by se vám rozpadla rodina (a druhý příjem tedy z rozpočtu vypadne), se mění v každodenní noční můru, která vás dohání k šílenství a beznaději.

6. Závist

Rezignovaně sedíte v obývacím pokoji, když v tom se na konferenčním stolku rozezní mobilní telefon. "Mám skvělou zprávu z práce," vychrlí na vás dlouhodobý kamarád. Nadšením na sebe vylijete kávu. "To není možné, volá mi, aby mi nabídl to volné místo, o kterém mluvil, když jsme se viděli před měsícem," pomyslíte si. Věci se ale mají trochu jinak, to skvělé místo totiž získal právě váš kamarád a vám volá, abyste okamžitě přišli k němu domů, kde přichystal oslavu. Bez rozloučení mobil položíte, zatelefonujete do místní restaurace a na jeho adresu objednáte dvacet nejdražších jídel.

7. Naděje

Vaše manželka (naopak to v podobných situacích nebývá; omlouváme se čtenářům, kteří mají rádi genderově vyvážené články - pozn. red.) si minulý týden sbalila kufr a bez emocí vám oznámila, že se do doby, než se dáte dohromady, stěhuje k sestře na druhý konec města. Když už pomalu začínáte zjišťovat, co vše bude obnášet rozvod, který dříve či později přijde, v e-mailu objevíte pozvánku na výběrové řízení probíhající v místní firmě. Abyste uvěřili, že se vám to nezdá, musíte zprávu přečíst desetkrát. Ani příliš neřešíte, kde na vás získali kontakt a doporučení. Druhý den se oholíte, necháte se ostříhat a plni odhodlání čekáte, až přijde den D.

8. Nadšení

"Mám práci, dokázal jsem to," křičíte do telefonu na manželku, jakmile se rozloučíte s personalistou. Noc před prvním dnem v nové práci nemůžete dospat. Do kanceláře máte přijít v osm, vy ale před dveřmi čekáte již v sedm. Je to neuvěřitelné, po téměř roce bez práce se cítíte, jako byste vyhráli maraton. Již žádné obavy, jak dát dohromady peníze na chod domácnosti, žádné hádky s milovanou osobou. "Všechno bude jako dříve," píšete v esemesce, zatímco čekáte, až budete moci usednout za nový pracovní stůl.

9. Vystřízlivění

První dny v zaměstnání jsou úžasné. Pracovní náplň pozice, kterou zastáváte, vypadá skvěle a máte dojem, že se konečně dostavila kýžená satisfakce. Po měsíci ale přichází zklamání, polovinu pracovní doby trávíte vypisováním nesmyslných formulářů, tu druhou vyplňují konflikty s nadřízenými, kteří si myslí, že si k vám mohou dovolit úplně všechno. A když se za další měsíc večer vracíte domů a stojíte v dopravní zácpě, pomyslíte si: "Sakra, nevím, jak ty další čtyři příšerné dny vydržím. To už by snad bylo lepší být bez práce."

Zdroj:
Fox Business
Psychologie
Přestat sledovat
Zaměstnání
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat