V infrastruktuře se podle analytiků nevyužívá vyššího objemu zakázek

Ve výstavbě infrastruktury se zatím nedaří využít vyššího objemu zakázek, české stavebnictví roste především díky pozemnímu stavitelství. Uvedli to analytici, které ve středu oslovila ČTK. Stavebnictví od začátku roku do konce dubna v souhrnu meziročně vzrostlo o 10,5 procenta. Analytici za celý letošní rok očekávají růst o sedm až deset procent.

V samotném dubnu pozemní stavitelství, tedy výstavba bytů, domů, kanceláří nebo průmyslových hal a skladů, meziročně vzrostlo o 10,8 procenta. Naopak inženýrské stavitelství, které je tvořené z velké části dopravní infrastrukturou, o 1,2 procenta kleslo. "Ten pokles přitom nelze svádět na klimatické podmínky, které byly mimořádně příznivé. Stavební firmy zatím nedokázaly zúročit již několik kvartálů rostoucí objem zakázek na infrastrukturní stavby. Důvodem mohou být administrativní průtahy, ale také nedostatek pracovníků," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Meziroční růst stavebnictví podle něj v dalším období zůstane jen v jednociferných úrovních.

"Růstu pozemního stavitelství nahrává jak vyšší investiční aktivita soukromého sektoru, tak i rostoucí rezidenční výstavba. Inženýrské stavitelství je stále brzděno pomalým rozjezdem infrastrukturních projektů ve veřejném sektoru," sdělila analytička Komerční banky Jana Steckerová. Ve zbytku letošního roku očekává, že se stavebnictví bude dařit, když k investiční aktivitě soukromého sektoru se přidá i veřejný sektor. "Růst investic slibují i rozpočty místních samospráv, které vykazují vysoké přebytky. Česko bude muset letos navíc vyčerpat i část evropských fondů, pokud o ně nechce přijít. Za celý rok by mělo stavebnictví přidat necelých deset procent," doplnila Steckerová.

Podle analytika společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy stavebnictví v posledních měsících chytá "druhou mízu". Jak dále uvedl, je však třeba přihlédnout k tomu, že tento růst je do značné míry dán nízkou srovnávací základnou z loňského roku a současně poměrně teplou letošní zimou. "Zatím se zdá, že vzpruha inženýrského stavitelství byla v lednu a únoru dána prakticky jen příznivými klimatickými podmínkami," podotkl Kovanda. Za celý rok očekává růst okolo sedmi procent.

"Výsledky stavebnictví potvrzují náš vcelku optimistický pohled. Nepříznivý je ovšem fakt, že od února je meziroční index u inženýrského stavitelství trvale pod nulou a na tom, že je za období do konce dubna těsně nad nulou, má zásluhu pouze extrémní zdvih v lednu. Lze na tom vysledovat, že slibovaný rychlý nárůst nových staveb především v dopravní infrastruktuře ještě nenastal," dodal prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš. V lednu inženýrské stavitelství meziročně vzrostlo o 45,8 procenta. Od začátku roku do konce dubna snížilo tempo růstu v souhrnu na tři procenta.

Zdroj:
ČTK
Česká republika
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Stavebnictví
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat