V rakouských parlamentních volbách vyhráli Kurzovi lidovci

Vítězem rakouských parlamentních voleb se podle očekávání stala Rakouská lidová strana v čele s mladým Sebastianem Kurzem. Na druhém místě skončila Svobodná strana Rakouska a třetí byla Sociálně demokratická strana Rakouska. Volební účast byla vysoká, dosáhla 80 %.

Rakouská lidová strana získala podle předběžných konečných výsledků 31,4 %, protiimigrační Svobodná strana Rakouska 27,4 % a Sociálně demokratická strana Rakouska 26,7 %.

Ve výsledcích ještě není započítáno přibližně 750 000 korespondenčních hlasů. Agentury SORA a ARGE predikují, že po jejich započtení si nyní druzí Svobodní a třetí sociální demokraté vymění místa.

Německá média varují, že výsledek voleb znamená vítězství populismu a v krajním případě by zemi mohl dovést na maďarskou cestu. "V Rakousku vyhrál bezduchý populismus," napsal list Süddeutsche Zeitung.

Analytici: Ekonomické vztahy mezi ČR a Rakouskem ovlivní výsledek voleb jen minimálně

Analytici oslovení agenturou ČTK se shodují, že výsledek rakouských voleb ovlivní ekonomické vztahy Rakouska a Česka minimálně. Podle některých lze očekávat posun Rakouska v politice vůči Evropské unii tak, že se více přiblíží stanovisku zemí visegrádské čtyřky.

"V ekonomické oblasti se spolupráce mezi Rakouskem a ČR po volbách nejspíše příliš nezmění. Podíl vývozu do Rakouska na celkovém vývozu z Česka dosahuje zhruba čtyř procent a je v posledních letech stabilní. Rakouské firmy patří mezi významné investory v ČR, zejména ve finančním sektoru," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Významnější změny po rozpadu dlouhodobé koalice lidovců a socialistů nejspíše podle něj nastanou v zahraniční politice Rakouska.

"Výsledek rakouských voleb krátkodobě ekonomickou situaci v EU, eurozóně, ani v ČR nijak zásadněji neovlivní. Pravděpodobný budoucí premiér země, Sebastian Kurz, nezpochybňuje euro a zaujímá postoj, který je nakloněný trhu a podnikání," doplnil hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Podle něj lze očekávat, že se Rakousko výrazněji než dosud přimkne k zemím visegrádské čtyřky, s nimiž bude sdílet obdobné zájmy v rámci řešení migrační krize.

Navíc lze podle Kovandy očekávat, že nová rakouská vláda bude kvůli přítomnosti Svobodných vystupovat proti nedávnému návrhu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na další prohloubení evropské integrace. "Pod vlivem výsledků rakouských voleb lze i v Německu předpokládat pokles šancí na prosazení Macronových návrhů. Vzhledem k tomu, že tyto Macronovy návrhy nejsou pro českou ekonomiku výhodné, lze výsledek rakouských voleb z dlouhodobého hlediska vítat," dodal.

Z hlediska rakouské domácí ekonomické politiky by podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška mělo být podle slibů vítězné strany klíčovým prvkem snížení daňového zatížení. Z hlediska zahraniční politiky pak podle něj lze očekávat slyšitelnější hlas Rakouska v evropských strukturách. "Pro české zájmy vnímám zveřejněné výsledky rakouských voleb jako příznivější než jiné alternativy. S Rakouskem máme mnoho zájmů společných, takže silnější rakouský hlas může pomoci i nám. Záleží samozřejmě ale i na výsledku voleb v Česku," uvedl Sobíšek.

Zdroj:
Reuters
Politika
Přestat sledovat
Rakousko
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat