149. Ročník Aukce vín v Hospice de Beaune naznačil, že vína z ročníku 2009 nebudou rozhodně levnou záležitostí!

Cena samozřejmě odráží náladu na trhu s vínem, ale zejména kvalitu ročníku a ta je letos bezesporu výjimečná! Již při degustacích bylo zřejmé, že ročník 2009 se zařadí po bok posledních skvělých ročníků jako 2005 nebo 1999.

Aktuální ročník burgundských vín je představován každým rokem vůbec poprvé na aukci vín z Hospice de Beaune. Právě tady obchodníci, významní soukromí investoři a restauratéři z celého světa ohodnotí tento ročník cenou, za kterou jsou ochotni jednotlivá vína vydražit. Ceny dosažené při této aukci jsou totiž významným signálem pro určení výše cen nejen běžných vín z Bourgogne, ale také vín z Bordeaux, jejichž čas přijde na jaře příštího roku.

Cena samozřejmě odráží náladu na trhu s vínem, ale zejména kvalitu ročníku a ta je letos bezesporu výjimečná! Již při degustacích bylo zřejmé, že ročník 2009 se zařadí po bok posledních skvělých ročníků jako 2005 nebo 1999. Vína jsou velice komplexní, vyvážená a mají i dostatek potřebného potenciálu pro dlouhodobou archivaci. Kvalita jednotlivých cuvée je velmi vyrovnaná a tak se velmi obtížně hledají konkrétní výjimečná vína.

Proto nebylo jednoduché stanovit strategii pro dražbu samotnou, ale pokusili jsme se pro český trh získat co možná nejvíce z poměru kvality a ceny prvních letošních lahví z ročníku 2009.

Je neděle 15.listopadu – den 149. aukce vín Hospice de Beaune

 • 7.30 – setkáváme se ve sklepě Luciena Lemoine, což je vinař, kterému svěříme vydražená vína do péče, aby se o ně staral po celé 2 roky, než přijde jejich čas a budou nalahvována. Proč právě Lucien Lemoine? Jde o výjimečného vinaře, který stojí u zrodu mnoha skvostných vín, vždyť právě jeho vína najdete na vinných kartách mnoha 3 hvězdičkových michelinových restaurací, včetně té zřejmě nejznámější, El Bulli!

 • 08.00 – začíná poslední z řady degustací, znovu ochutnáváme všechna cuvée a děláme poslední změny ve výběru vín, teď už musí přijít rozhodnutí…

 • 10.00 – sedíme nad programem aukce, počítáme, kalkulujeme a upravujeme pořadí výběru dle konkrétního dražebního programu jednotlivých položek, napětí stoupá…

 • 12.30 – vše je rozhodnuto, maximální ceny jsou stanoveny, přichází chvilka uklidnění a odpočinku u sklenky vína, ještě něco k zakousnutí a přesouváme se přímo do aukční síně!

 • 14.00 – prakticky všechna místa jsou obsazená, na galerii hledají zástupci tisku z celého světa očima známé osobnosti a cvakají první fotoaparáty…

 • Několik slavnostních proslovů a již se ujímá zástupce aukční síně Christie´s svého dnešního úkolu, vydražit 799 položek, 799 sudů vín různých cuvée, začíná téměř 7hod trvající maratón, kdy jen chvilková nepozornost může znamenat konec všem nadějím.

 • 14.30 – je tady první Cuvée /Beaune 1er Cru – Dames Hospitalieres/, ceny se rozjíždí pozvolně, 3.200 EUR za sud není špatný začátek, že by ceny byly podobně přátelské jako loni…vystřízlivění přichází obratem, hned druhé cuvée razantně mění situaci, Pommard 1er Cru – Dames de la Charité jde za 5.200 EUR za sud, proti loňským průměrným 4.000 EUR je to jasný signál!

 • 15.10 – Po Volnay 1er Cru a dalším Beaune 1er Cru se nic nemění, ceny jsou cca o 30% vyšší než loni, začínáme se obávat o naše maximální stanovené ceny…

 • 15.20 – přichází první „velká ryba“ Clos de la Roche Grand Cru /draží se pouze 3 sudy/, odhad ceny před aukcí 20 – 30tis EUR …začátek je optimistický, rychle je dosaženo ceny 24tis, potom se přihazování zastavuje, že by…ne přichází druhá vlna, cena končí na 35ti tis EUR! Ale to ještě není vše, druhý sud jde za neuvěřitelných 38tis EUR. Naše nálada je na bodu mrazu, koupíme letos vůbec něco?

 • 15.40 – První z Cortonů – Charlotte Dumay, bohužel se letos moc nepovedl, přesto jeho cena opět dosahuje horní hranice předpokládané ceny a prodává se v průměru za 6.500 EUR!

 • Ve stejném stylu následuje další Beaune 1er Cru, Pommard 1er Cru a další tři cuvée.

 • Zpestřením je potom dražba „Les Piéces des Présidents“, což v letošním roce představuje sada dvou sudů /Meursault a Corton/, celá částka jde samozřejmě na dobročinné účely a tak nás cena 90.000 EUR dnes už ani nepřekvapí i když loni to bylo „pouze“ 50.000 EUR!

 • 16.50 – druhé a poslední „velké“ červené cuvée je tady, Mazis – Chambertin Grand Cru jde za průměrných 25tis EUR za sud, to ještě není tak hrozné, poslední sudy však šplhají ke hranici 30tis E, a tak se dá říci, že nákup několika sudů na začátku za 24tis EUR je vlastně terno!

 • 17.10 – po více jak třech hodinách přichází první víno, o které máme eminentní zájem, Corton Clos du Roi Grand Cru, naše maximální cena je 7.500 EUR, což je horní hranice odhadu, realita je však děsivá, prvních pár sudů se prodává za 10tis, další se šplhají na neuvěřitelných 13tis, což znamená dvojnásobek loňské ceny!

 • 17.50 – po dalších dvou položkách jde první velké bílé víno, Corton Charlemagne Grand Cru, cena opět šplhá rychle nahoru a končí na 30tis EUR, další sudy jsou o něco levnější, štěstí má paradoxně dražitel úplně posledního sudu, ten je za 23tis, že by se začínala projevovat únava…

 • 18.30 – po dvou cuvée z apelace Meursault jde vrchol aukce, pouhé 4 sudy skvělého Grand Cru Batard-Montrachet, cena letí jako na střelnici, za pár vteřin je tady první majitel, 65.000 EUR, další tři sudy jdou levněji, poslední opět jako nejlepší nákup „jen“ za 53.000 E.

 • 19.10 – po dalších dvou bílých vínech přichází opět naše chvíle, Meursault Cuvée Goureau, při degustaci bylo skvělé, ale co cena…první sud jde za 6.400, druhý 6.500, kupujeme lot dvou sudů á 6.200 společně s majitelem El Bulli, tak něco máme, teď už jsme klidnější, aukce se posouvá dál, po několika vínech přichází poslední z Cortonů, ale cena je opět příliš vysoká!

 • 19.40 – Clos de La Roche se prodává za 30tis, následuje Beaune 1er Cru a Pommard Raymond Gyrot, cena je příjemná, kolem 3.500 EUR! Kupujeme jeden sud ve druhém lotu a máme splněno.

 • 20.10 – jdou další tři vína, pro zajímavost čekáme ještě na poslední bílé Meursault 1er Cru, bylo skvostné, ale cena nebude nic pro naše záměry. Někteří dražitelé odcházejí, také naše skupinka se rozpadá, všichni už toho mají „plné zuby“.

 • Odchází i můj velký kamarád Lolo, když mu říkám, že ještě koupíme to Meursault za 7.500, tak se směje, no nic, ještě čekáme…

 • 20.30 – jde poslední bílé, Meursault 1er Cru, čekám cenu kolem 10tis, ale co se děje, cena se zastavuje na 7.000! Rychle se snažím dostat zpátky do aukce, všechno však jde strašně rychle, je pouze 8 sudů, někdo vzal celý zbytek prvního lotu, jsou to nervy, kladívko letí vzduchem a je to tady! Máme poslední sud za 7tis, to je neuvěřitelné, nákup dne!

Teď už na nic nečekám, zvedáme se a jdeme oslavovat!

149. aukce vín Hospic de Beaune řečí čísel

Celkem draženo sudů: 799

Celkem vydražená částka: 5.095.431 EUR /z toho: 4.998.300 za vína/

Průměrná cena na jeden vydražený sud: 6.256 EUR

Nárůst ceny vín proti ročníku 2008: 20,38 %

Výpočet ceny vína z vydražené částky na příkladu:

Cena v dosažená v aukci za sud: 10.000 EUR
Dražební poplatek: 7%
Cena sudu: 520 EUR
Lahev, korek, etiketa: 4 – 10 EUR
Poplatek za školení vína: 30 – 65 % /dle konkrétního vinaře/
Marže obchodníka: 15 – 30 % /dle kvality a atraktivnosti vína/

Cena 1 lahve při platbě ihned po aukci: 64 - 105 EUR

Jak je vidět, cena může být velmi rozdílná, ale je třeba opravdu zvážit, kterého vinaře pro vyškolení „svého“ vína vybereme. Jedná se o zřejmě nejdůležitější rozhodnutí při samotném nákupu, samozřejmě práce obchodníka, který víno vybere a vydraží je také důležitá, ale bez kvalitního vinaře vlastně přijde vniveč!

Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat