17 způsobů, jakými technologie změní svět (1. část)

Technologie mění svět již mnoho let, ale jejich vývoj je tak překotný, že v budoucnu mohou sehrávat v lidském životě mnohem větší roli, než jsme schopni (nebo ochotni) si představit. Jak mohou změnit svět kolem nás?

Světové ekonomické fórum oslovilo několik lidí z perspektivních technologických společností a zeptalo se jich na to, jak mohou technologie změnit svět v nejbližších pěti letech. Některé odpovědi sice zní jako utopie, ale to neznamená, že nejsou zajímavé. Nabízíme prvních devět odpovědí, v druhé části se můžete těšit na zbývajících osm.

1. Výroba optimalizovaná umělou inteligencí

Anna-Katrina Shedletsky, zakladatelka a šéfka společnosti Instrumental

V současnosti se mnoho energie, materiálu a času ztrácí v nejasných dodavatelských řetězcích a nedostatku moderních technologií. V budoucnu mohou technologie založené na cloudových řešeních přispět k optimalizaci a zrychlení výroby, zvýšení kvality a úsporám času i materiálu. Pandemie nemoci covid-19 by tento pokrok měla jen uspíšit.

2. Transformace energetiky

Steve Oldham, šéf společnosti Carbon Engineering

Uhlíková stopa bude v roce 2025 nepřijatelná, přičemž pandemie covidu-19 bude jedním z katalyzátorů změn. Firmy i státy budou hledat nejrychlejší a nejdostupnější způsoby, jak dosáhnout nulové uhlíkové stopy, hlavním mottem bude udržitelnost. Nové technologie se budou zaměřovat na snížení i odstranění emisí. Nová vlna inovací bude srovnatelná s průmyslovou a digitální revolucí.

3. Nová éra výpočetní techniky

Thomas Monz, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Alpine Quantum Technologies

Do roku 2025 by již kvantové počítače měly být komerčně využitelné. Jejich využití bude možné například ve zdravotnictví (simulace složitých chemických reakcí) nebo v automobilovém průmyslu (nové materiály a lepší katalyzátory omezující emise). Nyní jsme stále ve fázi pokus-omyl, což stojí hodně času a peněz. Kvantové počítače by mohly přinést obrovské úspory.

4. Zdravotní péče a prevence založená na stravě

Jim Flatt, zakladatel a šéf společnosti Brightseed

Technologie založená na umělé inteligenci a systémové biologii by měla rozšířit naše znalosti v oblasti zdravotních přínosů rostlinné stravy bohaté na živiny. Pandemie donutí lidi více řešit zdravou stravu, která podpoří jejich přirozenou obranyschopnost. Potravinářský průmysl vyzbrojený novými poznatky bude moci nabídnout širší škálu zdravých jídel a zdravotnictví může motivovat lidi, aby se o sebe více starali, což povede ke snížení vysokých nákladů na zdravotní péči.

5. 5G jako podpora ekonomiky a zachránce životů

Maha Achour, zakladatelka a generální ředitelka společnosti Metawave

Rychlejší sítě mohou zefektivnit dodavatelské řetězce internetových obchodů, ale také zlepšit komunikaci přes internet (jejíž nedostatky místy odhalila pandemie covidu-19). To může pomoci i v oblasti zdraví a pohotovostních služeb. Ve firemním sektoru to může přinést benefity jako inteligentní továrny, monitorování a náročné výpočetní služby v reálném čase.

6. Nový normál v léčení rakoviny

Sizhen Wang, generální ředitel společnosti Genetron Health

Do pěti let může být rakovina léčená jako jakýkoli chronický zdravotní problém. Technologie nám pomohou přesně identifikovat, s čím máme co do činění a jak s tím bojovat. Zdokonalení diagnostiky povede k vylepšení technologií sekvencováni genomu nebo kapalné biopsie, která slibuje snadnější testování a větší přesnost, ideálně za přijatelnou cenu. Včasná detekce může vést k záchraně životů, ale i ke snížení finanční a emoční zátěže. K pokroku dojde i v genové terapii a imunoterapii, zejména ubude vedlejších účinků.

7. Robotika v retailu

José Aguerrevere, zakladatel a generální ředitel společnosti Takeoff Technologies

Robotika ovlivňuje mnoho průmyslových odvětví již delší dobu, ale několik sektorů, například maloobchod s potravinami, zůstalo téměř nedotčeno. Využití robotiky a takzvaného microfulfillmentu může zvýšit produktivitu v maloobchodu i výnosy pro firmy, ale také zlepšit dostupnost a kvalitu pro zákazníky. Menší sklady budou blíže k zákazníkům, zlevní provoz a mohou mít na maloobchod stejně pozitivní vliv, jako má v současnosti rozšíření on-line služeb.

8. Provázání reálného a virtuálního prostoru

Tugce Bulut, generální ředitelka společnosti Streetbees

Pandemie ukázala, jak jsou technologie důležité pro udržení a usnadnění komunikace, a to v soukromí i v práci. Technologie dokáže sbližovat lidi, i když jsou fyzicky vzdálení, a poskytovat alternativní digitální zážitek. Důležité ale bude zabezpečení dat, přičemž společnosti poskytující tyto služby budou muset být maximálně transparentní a nabídnout klientům kontrolu nad jejich údaji.

9. Decentralizace zdravotnictví

Rahul Dhanda, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Sherlock Biosciences

Informační technologie a pokroky v umělé inteligenci nebo nové způsoby získávání biologických dat zabezpečí jednoduché a levné diagnostické testy jednotlivcům po celém světě. Díky tomu dojde ke snížení počtu nemocných, úmrtnosti, ale i nákladů, protože speciální péče bude vyžadována pouze v nejzávažnějších případech. Menší zátěž pro zdravotní systém povede ke zvýšení kvality, přičemž dosud existující závislost mezi zdravím a dostupností zdravotní péče se bude zmenšovat.

Zdroj:
World Economic Forum
Technologie
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Biotechnologie
Přestat sledovat
Průmysl
Přestat sledovat
Zdravotnictví a zdravotní péče
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Štěpán Křeček, BH Securities)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat