3 důvody, proč nyní trh s bitcoinem není v bublině

Cena bitcoinu v posledních týdnech prudce roste a s ní i počet hlasů označujících tento trend (a bitcoin samotný) za bublinu. Oproti poslední spekulativní mánii v roce 2017 je ale situace výrazně jiná. Najdeme minimálně tři faktory, které naznačují, že lokální vrchol ceny kryptoměny může být ještě daleko.

1. Zájem veřejnosti je podstatně menší

Koncem roku 2017 rapidně rostla jak cena, tak zájem lidí o vyhledávání termínu "bitcoin" na Googlu. Během šesti týdnů od začátku listopadu do poloviny prosince 2017 vzrostla cena ze 7 tisíc na téměř 20 tisíc dolarů a obdobně razantně vzrostla i frekvence vyhledávání bitcoinu na Googlu. Letos vzrostla cena obdobně razantně (z březnového minima 4 tisíc dolarů na 18 tisíc), nicméně tento růst není doprovázen nárůstem ve vyhledávání.

A nejedná se o jediný ukazatel. O "tiché rally" se píše i na Bloombergu. Žádná mánie podobná té z roku 2017, žádní lidé s igelitkami plnými peněz v rukou neběhají po ulicích a neshánějí bitcoiny (jako jsme to zažili občas i v Praze před třemi lety). A ubylo i zmínek o kryptoměně.

Co tedy táhne cenu nahoru? Zaprvé již existující držitelé bitcoinů, kteří si o něm nic googlovat nepotřebují. Dokladem o kupní síle této skupiny jsou rostoucí nákupy bitcoinu skrze aplikace jako Cash App. Zadruhé jsou to profesionální investoři, firmy a instituce. Objevují se další případy zájmu velkých investorů, třeba druhý nejbohatší muž Mexika alokoval do bitcoinu desetinu svých volných prostředků, o kryptoměnu se dokonce začíná zajímat i dlouholetý skeptik Ray Dalio.

Je tedy možné, že skutečná rally hnaná překotným zájmem drobných spekulantů přijde teprve až s pokořením předchozího cenového maxima okolo 20 000 dolarů (obdobně jako v roce 2017, kdy byl ovšem překonán předchozí rekord pouze na úrovni tisícovky).

2. Dolarů přibývá, bitcoinů je a bude málo

Oproti roku 2017 prošel zásadní změnou i jmenovatel, vůči kterému bitcoin nejčastěji poměřujeme. Řeč je o americkém dolaru a o vyjadřování ceny bitcoinu v této měně. Dolar roku 2017 totiž není ten samý jako ten letošní.

Oficiálním inflačním cílem americké centrální banky je 2% meziroční nárůst indexu spotřebitelských cen (banka jej navíc letos povážlivě rozvolnila). Index spotřebitelských cen však zachycuje pouze zlomek ekonomiky a růstu cen, velká část inflace se totiž realizuje na finančních trzích, v nemovitostech, cenách školného a dalších oblastech, které do oficiálního spotřebního koše nespadají, nebo jen okrajově.

Mnohem upřímnějším ukazatelem pro inflaci je proto objem peněz v ekonomice a tempo jeho růstu. Podívejme se proto na graf vývoje peněžního agregátu M2 (bankovky, mince, běžné vklady, spořicí účty, retailové účty peněžních trhů) od listopad 2017 do současnosti. Během tohoto období vzrostla peněžní nabídka dolarů o 36 %, přičemž letošní nárůst přesahuje 20 %. Dolar prochází bezprecedentní monetární inflací, a je tedy záhodno tuto skutečnost reflektovat i v ocenění bitcoinu.

Předtím je ale namístě zmínit také monetární inflaci samotného bitcoinu. V listopadu 2017 bylo v oběhu 16,7 milionů bitcoinu, nyní jich je 18,5 milionu (z celkových 21 milionů, které kdy budou vytvořeny). Monetární inflace bitcoinu tedy za tři roky dosáhla 11 %. Po letošním halvingu se tempo uvolňování nových jednotek do oběhu opět snížilo o polovinu, zatímco tempo růstu objemu dolarů značně vzrostlo.

Pokud tedy diskontujeme předešlé historické maximum bitcoinu 20 000 dolarů touto bitcoinovou monetární inflací, dostaneme částku 18 000 dolarů. A pokud následně tuto cenovku vynásobíme monetární inflací dolaru, vyjde nám 24 500. Cenový rekord plně očištěný o inflaci (jak bitcoinu, tak dolaru) tedy činí 24 500 dolarů. Tuto částku je zapotřebí překonat, abychom mohli podloženě hovořit o dosažení nového cenového rekordu. Teprve pak lze říci, že bitcoin ukončil svůj medvědí trend a možná vstupuje do býčí fáze, se kterou teprve se může pojit i dočasná cenová bublina.

3. Transakční poplatky jsou stále nízké

Koncem roku 2017 nebyly v bitcoinové síti výjimkou transakce s poplatkem na úrovni desítek dolarů. Síť byla do značné míry zahlcena transakcemi, jak se spekulanti snažili dostat své bitcoiny na burzu, vybírat je z burz či přesouvat mezi trhy.

Na grafu vidíme celkový objem denních transakčních poplatků, který uživatelé platili bitcoinovým těžařům. Koncem roku 2017 objem dosáhl 14 milionů dolarů. Nyní je však na zlomku této hodnoty a pohybuje se okolo 3 milionů dolarů. Jedním z důvodů jsou technologická vylepšení, která transakce do značné míry zlevnily. Hlavním důvodem je však nezahlcení bitcoinového blockchainu spekulativními transakcemi.

Varování: I bez bubliny může přijít výplach

Ačkoli bitcoin v současnosti pravděpodobně ještě není ve fázi spekulativní bubliny, je namístě upozornit na potenciální výrazné pohyby oběma směry. Zejména při aktivním obchodování na burze formou otevřených pákových pozic je likvidace vesměs jen otázkou času.

Ideální strategie ve vztahu k bitcoinu klasické průměrování nákupní ceny. Jedná se o pravidelné menší nákupy za stejné částky a bez ohledu na aktuální cenu. V principu jde o spoření do bitcoinu. Výhodou této strategie je mimo dobré průměrné nákupní ceny i posun v mentálním nastavení, tedy od krátkodobého spekulanta k dlouhodobému střadateli, který si ochraňuje a zvyšuje kupní sílu s pomocí nestátních peněz s mnohem zdravější monetární politikou. Samozřejmostí je držba bitcoinů ve vlastní peněžence (ideálně hardwarové), nikoli na burze.

Peněžní socialismus a řešení jménem bitcoin
Současný bankovní systém je mnohem blíže socialistickému uspořádání než tržnímu. Takto bez servítek popisuje realitu Jesús Huerta de Soto, autor knihy Peníze, banky a hospodářské krize.

Josef Tětek

Analytik v softwarové firmě TopMonks

Autor knihy Bitcoin: Odluka peněz od státu

Bitcoin
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat