Hospice de Beaune – více než jen aukce vín…

15.listopadu proběhne již 149.ročník této výjimečné aukce a i letos budeme dražit dva sudy pro zájemce z ČR!

Třetí neděle v listopadu je již skoro 150 let zasvěcena aukci vín v Hospice de Beaune…

„V této události je jedna část duše Burgundska.“ říká Pierre-Henry Gagey, president BIVB (Bureau interprofessionnele des vins de Bourgogne). Ale díky veliké publicitě, která prodej provází, často zapomínáme na opravdový účel stvoření této dražby.

Ano, prvotním účelem této dražby bylo získání prostředků pro Hospice v Beaune a je potěšitelné, že i po 150 letech je účel stále stejný. Hospice v Beaune financuje svou modernizaci díky prodeji svého vína!

Jedinečná vinařská doména

To, co odlišuje Hospice de Beaune od běžných nemocnic, je vlastnictví velkého majetku a vinic, shromážděných po staletí. Zisky z užívání a podnikání s tímto majetkem umožňují Hospice de Beaune investovat každým rokem do modernizace nemocničních zařízení, do špičkových lékařských materiálů, staveb komfortnějších zařízení a dalších odvětví spojených se zdravotní péčí. Příjmy získané z aukce vín Hospicu financují totiž pouze investice a ne běžné výdaje.

Nejznámější stavbou vlastněnou Hospice de Beaune je samozřejmě Hotel de Dieu v Beaune, který je symbolem Beaune a je vidět na dálku díky své vykládané střeše s barevnými taškami. Tato krásná stavba (až do roku 1971 fungující jako nemocnice) je dnes turistickou památkou, kterou navštíví ročně přes 400 tisíc návštěvníků, což obnáší zisk 2,8 mil.eur ročně, z čehož 800 tis.eur je využito na údržbu a chod nemocnice.

Mazis-Chambertin, Clos de la Roche a Batard-Montrachet Významná část příjmů pochází od vinařské domény, která čítá cca 60 ha a podstatnou část tvoří Grands Crus a Premiérs Crus. V průměru se již 5 let prodej při aukci pohybuje okolo 3,5 mil.eur, hodně daleko se od tohoto průměru dostal ročník 2000, vydražený za 5,3 mil.eur! Zisky representují 30 až 35% obchodního obratu. Tato doména byla utvořena díky odkázaným dědictvím! Prvním byl, pan a paní Plampays v roce 1459, 8 let po dokončení Hotel de Dieu. Hodně dárců bylo z Beaune, proto se parcely většinou nacházejí na kopcích kolem Beaune, tedy Côte de Beaune s úseky v apelacích Premiers crus.

Zastoupeny jsou i další apelace – např. skvělá vinice s 1,52 ha v Mazis-Chambertin, jedna z nejkvalitnějších v oblasti Côte de Nuits, byla nabídnuta v roce 1976 Jeanem Collignonem, jako vzpomínka na jeho matku Madeleinu. Další perlou pak byla parcela odkázaná vdovou po Georges Kritter a dar manželů Cyrot-Chaudron, což umožnilo Hospicu získat v roce 1991 parcelu Clos de la Roche. Z bílých pokladů Hospice také vlastní vinice v apelaci Batard-Montrachet, která byla přiřazena v roce 1989 směnou za parcely v Beaune premier cru a zaplacení doplatku. Tyto tři grands crus jsou dnes nejvýše hodnocená vína v majetku Hospice a jejich cena stoupá každý rok přes 20.000 eur za jeden sud o objemu 228l!

Pokud se zaměříme na poměr bílých a červených vín, tvoří převahu ta červená, možná proto bylo letos rozhodnuto, že nově získané Beaune 1er Cru bude vyklučeno a namísto původní odrůdy Pinot Noir zde bude vysazeno Chardonnay! Pokud se nedočkáme nějakého překvapení, v roce 2014 se již bude Hospice pyšnit svým prvním bílým cuvée Beaune.

Správa vinic

K hýčkání svých vinic, si Hospice najímá 22 pracovníků z jiných vinařství. Každý z nich spravuje asi 2,5 ha. Styl výroby samozřejmě udává Hospice. Zaměstnanci jsou povinni se přizpůsobit nárokům a aktuálním požadavkům (aktuálně je to například tendence bio). Stále častěji jsou těmito pracovníky místní, nebo dřívější majitelé, takže se tu jedná o rodinný přístup.

Jedním z těch, kteří určují nový směr pro Hospice, je Stéphane Murat 27 let, pracující zde od sklizně 2008. Stará se o vinici v Mazis-Chambertin a také o menší plochu ( 0,22 ha) parcely Clos de la Roche. Velká výzva a zároveň zodpovědnost pro tohoto talentovaného vinaře, který vlastní také vinice v Marsannay a pomáhá také v rodinném vinařství v Hautes-Cotes de Nuits.

Příjemný vinař, Francis Lechauve, který stojí za slávou vín ve Volnay, dnes určuje styl skvělého 1er cru Général Muteau. K názvu tohoto vína se váže zajímavá historka, kdy Paul Louis Muteau důstojník fr. armády servíroval toto vínu generálu Fochovi v roce 1918 na zámku Laborde-au-Chateau.

Vinifikace

O něco méně poetičtější než Hotel de Dieu, kde již stárne jen několik starých kádí, je nový sklep, který nabízí moderní vybavení a mnohem více prostoru. Jakmile je skončena alkoholická fermentace, jsou vína stáčena na nové dubové sudy, ty největší jsou zde 20 burgundských měr (1míra je 228l), ty nejmenší nemají ani 2/3 míry. Nesou jména zakladatelů (Rousseau-Deslandes, Philippe le Bon…) a dárců (Blondeau, Charlotte Dumay…), nebo církevní odkazy (Dames de la Charité, Dame de Flandres…).

Tento rok přinese nové cuvée St-Romain blanc, které ponese jméno svého dárce Joseph Meneault. Celkem se letos bude nabízet třináct bílých cuvée a třicet jedna červených.

Dražba

Vína mají samozřejmě lidé možnost ochutnat – profesionálové v pátek před dražbou a soukromé osoby v již zmíněném Hotel de Dieu v sobotu. Za vstupné 15 euro se podívají k hlavním cuvée.

A je tu, den D. - neděle odpoledne, kolem 14:30, velká hala v Beaune se plní. První řady v sále jsou již obsazeny tradičními kupci, můžeme v nich poznat zástupce velkých negociantských firem ( Bichot, Bouchard, Chanson, Drouhin, Faiveley, Jadot, Louis Latour, Patriarche, Picard, Rodet…, ale také prestižní sklepmistry jako Lucien Lemoine nebo Simon Bize). Veřejnost postává u vchodu do haly. U pódia se tísní oficiálové a další členové v čele s prezidentem prodeje, hvězdy z médií a celebrity. Kladívko zde čeká na pršící nabídky dolarů, yenů, či eur.

Každý sud má přiřazen určitý počet svíček, ve chvíli, kdy dohoří poslední, jeho dražba končí. Dražba končí až pozdě večer, s prodejem eaux-de-vie. V tuto hodinu se hlavní kupci stahují, horečka opadá. „ Dobrý, nebo špatný ročník, vždy kupujeme maximum co jde,“ upřesňuje Albert Bichot a dodává, „hlavní je získat pár sudů Volnay Blondeau a Beaune Rousseau-Deslandes, jelikož dárci těchto vinic byli vzdálení příbuzní mé rodiny.“

Jak nakupují soukromníci?

Od roku 2005 už prodej není určen pouze negociantům a soukromníci mohou vína dražit přímo. Soukromí obchodníci se často spojují ke koupi, jelikož pod objemem jednoho sudu si musíme představit 300 klasických lahví.

Pozor si musejí dát také na konečnou podobu ceny. K ceně vína musejí ještě připočítat 7% za tzv. právo koupě, které připadá Christie´s, cenu sudu ( 620-680 euro, nový sud) a cenu elevage, tedy konečnou práci s vaším vínem (od 1800 do 4200 eur). Budoucí cena se tedy navýší o 60 až 100% a to bez DPH!

Za tuto cenu si můžete napsat na prestižní etiketu ověnčenou znakem Hospicu mimo jiné své jméno, název cuvée a jméno sklepmistra. Pak máte exklusivní produkt, kde skvělé víno doplňuje pocit výjimečnosti - vždyť stejných lahví je pouze 300 na celém světě.

V případě, že i vy byste se chtěli stát majiteli některého z dražených vín nebo třeba spolumajiteli vydraženého sudu společností Merlot d´Or, kontaktujte nás na beaune@merlot.cz.

Christie´s u kladívka

Od roku 2005 se o celou dražbu stará slavný dům Christie´s. K podpoře prodeje Hospicu jsou hodnocení vín rozesílána napříč celým světem (New York, Tokyo, Soul, San Francisco, Montréal, Londýn, Brusel, Amsterdam...). Z pochopitelných důvodů jsou charitativní prodeje velice ceněné v anglo-saských zemích, kde se daň u charitativní činnosti dá bez problému odepsat z daně.

Novinkou od roku 2007 je prodej přímo během aukce přes internetovou službu Christie´s live. Anthony Hanson, konzultant Christie´s soudí, že se tento prodej se týká max. 5%.

Trochu čísel na závěr

Průměrná cena za sud vína vydražený při aukci v posledních deseti letech:

1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008
6 492 € 7 253 € 5 526 € 5 036 € 6 113 € 4 329 € 4 803 € 5 560 € 7 061 € 5 196 €

Porovnání pořizovací ceny při aukci a následné při prodeji lahví /ročník 2006/:

Beaune 32 – 45 € včetně všech poplatků MOC 2009 2.880,-
Volnay 38 – 55 € včetně všech poplatků MOC 2009 2.950,-
Pommard 38 – 58 € včetně všech poplatků MOC 2009 3.550,-
Meursault 45 – 75 € včetně všech poplatků MOC 2009 4.860,-
Corton 45 – 68 € včetně všech poplatků MOC 2009 4.450,-

Po prvních kolech letošní degustací vedou v pomyslném žebříčku kvality zatím tato cuvéé:

Mazis Chambertin Madeleine Collignon 19/20
Meursault-Charmes Bahezre de Lanlay 19/20
Corton Doctor Peste 18,5/20
Batard Montrachet Dames de Flandres 18,5/20
Pommard Dames de la Charité 18/20
Beaune Brunet 18/20
Beaune Dames Hospitaliéres 18/20

/výběr z hodnocení Zlatka Míčky a Laurenta Brelina/

Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat