Najde blockchain využití v kreativní ekonomice?

Blockchain je dnes většině uživatelů znám jako základní technologie pro fungování digitálních měn, včetně nejznámějšího bitcoinu. Ve skutečnosti však má mnohem širší využití a může být faktorem, který změní kreativní obory k nepoznání.

Podle Klause Schwaba, zakladatele a výkonného předsedy Světového ekonomického fóra, je blockchain "v podstatě sdíleným, programovatelným, kryptograficky bezpečným, a proto důvěryhodným základním stavebním kamenem, který žádný uživatel neovládá a který může fungovat bez centrální kontroly".

Blockchain jako technologie má přitom několik vlastností, které mohou být v budoucnu využívány v rámci takzvané kreativní ekonomiky:

  • Transakce jsou ověřovány a schvalovány konsenzem účastníků sítě, což výrazně komplikuje podvody.
  • Lze dohledat kompletní chronologii událostí, například transakcí, takže je lze kdykoli ověřit.
  • Technologie funguje na distribuované, nikoli centralizované platformě, přičemž každý účastník má přístup ke stejným záznamům, což mu umožňuje vstup a výstup na základě vlastního uvážení a také ochranu proti útokům.

Blockchain tak může najít uplatnění nejen u digitálních měn, ale při jakýchkoli jiných transakcích, pracovních postupech nebo dodavatelských řetězcích. Může také fungovat jako platforma pro tvůrce duševního vlastnictví, prostřednictvím níž budou ohodnoceni za své nápady a práci. Současní umělci si například stěžují, že různé organizace udělující a spravující práva na zveřejňování a zprostředkovatelské služby jako YouTube nebo Spotify stále častěji vstupují do řetězce mezi nimi (umělci) a publikem. Kvůli tomu mají menší příjmy i vliv na ocenění, sdílení a propagaci své práce.

"Dnes, když chce prakticky každý dostat zaplaceno za právo hrát skladbu na koncertě nebo píseň ve filmu, to způsobuje spoustu transakčních neshod a zabírá to hodně času. Kreativní práce má možná mnohem větší hodnotu, ale kvůli těmto problémům bývá podceňována," míní Wences Casares, generální ředitel společnosti Xapo. Tyto problémy může vyřešit právě platforma jako blockchain, která nabízí několik zajímavých vychytávek.

1. Chytré kontrakty

Blockchain může být platformou pro uzavírání, respektive vykonávání takzvaných chytrých kontraktů. Ty mohou nahradit běžné smlouvy a budou umělcům a majitelům duševního vlastnictví pomáhat s uplatňováním digitálních práv a rozdělovat příjmy všem, kdo se podílejí na tvůrčím procesu. Licenční poplatky by mohly být navrženy tak, aby nabízely spravedlivější podmínky pro hudebníky, textaře a skladatele, tedy všechny strany, které se podílejí na tvůrčím procesu.

2. Transparentní P2P transakce

Jednou z největších výhod blockchainu je jeho veřejná povaha. Všechny transakce související s dílem je možné vidět a ověřit, včetně toho, kdo k němu přistupuje a kolik příjmů generuje. Zúčastněným stranám to umožní lépe pochopit celkovou hodnotu vytvořeného díla, a navíc bude evidentní, kdo je jeho vlastníkem.

3. Efektivní a dynamické oceňování

Špatné ocenění kreativního obsahu může být problém. Ale díky blockchainu lze stanovit cenu na základě vývoje poptávky a nabídky. Určování přístupových práv a řízení ceny může mít v rukou autor díla bez zapojení zprostředkovatelů. Samotní tvůrci mohou poskytovat i slevy a podobně.

4. Schopnost "mikroměření" a "mikromonetizace"

Současné služby na internetu umožňují nakupovat a stahovat jednotlivé skladby, ale blockchain by umožnil zpřístupnění jednotlivých částí, například několika sekund skladby pro filmový trailer, a to tak, že by určil nejmenší jednotku obsahu, kterou lze využít. "Umožňuje to uživatelům podporovat tvůrce obsahu dle vlastního výběru, bez dodatečných služeb," říká Mike Belshe, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti BitGo.

5. Systém reputace

Blockchain je schopen přiřadit hodnocení jednotlivým adresám, čímž umožní vzájemné ověřování mezi autory díla a jeho uživateli. Tím, že se stanoví určité podmínky užívání, lze docílit lepší spolupráce a vztahu autora a uživatele. Ti uživatelé, kteří opakovaně nesplní podmínky, případně se pokusí obejít systém, budou mít záznam, který může fungovat jako odstrašující element.

Rizika, výzvy a budoucnost

Navzdory výhodám, které blockchain nabízí, přetrvává několik výzev. Když se totiž tato technologie začne využívat ve velkém, budou se muset hledat řešení také v oblastech, v nichž blockchain nemá využití, zejména pokud jde o obchodní, technologické a právní problémy.

Problémy s vydáváním licencí a status quo

Někteří umělci již sice poznali výhody blockchainu, ale je jich stále málo. Zatím není jasné, jak velký by musel být jejich počet, aby došlo ke změně současného stavu, kdy podmínky plateb a užívání díla určují distributoři, nahrávací společnosti a další zprostředkovatelé.

Propagace

Blockchain sice může poskytnout tvůrcům větší svobodu při nakládání s vlastním dílem a zajistit lepší příjmy, ale otázky zůstávají ohledně propagace. Tu dosud řešily právě vydavatelské společnosti a agentury. Při jejich absenci může dojít k tomu, že se příjmy některých autorů bez jejich zapojení ještě sníží.

Uchovávání

Otázkou je také to, kde bude obsah uložen. V samotném blockchainu jako metadata, nebo ve formě přístupových klíčů? Současná technologie může znamenat omezení v ukládání kreativního obsahu přímo do blockchainu. Při ukládání samotných metadat jde o to, kde budou reálně uložena a jak se budou šířit.

Metodika

Blockchain samotný není navržen pro mikroplatby, a proto vyžaduje dodatečnou "vrstvu", která bude zpracovávat platby.

Rámec duševního vlastnictví

Vlády a konsorcia v oblasti práv duševního vlastnictví budou muset definovat právní rámce uznávající transakce uskutečněné skrze blockchain. Ten jako technologie sice má možnost vedení záznamu o držiteli práv, celkově možná bude nutné se spoléhat na tradiční mechanismy k prosazování práv vlastníků, zejména v případech, kdy smlouvy nejsou dodržovány.

Správa

Další otázky se týkají toho, zda by měl být blockchain v kreativní ekonomice veřejný, nebo soukromý. V prvním případě budou data přístupná všem účastníkům sítě, z čehož pramení obavy. V případě soukromého řešení je pak otázka, kdo bude spravovat veřejné věci, zejména práva a povolení, a také kdo bude systém financovat. Pokud například nahrávací společnosti budou stát za vývojem a správou, prakticky nedojde ke změnám v odměňování umělců.

"Potřebujeme vyvinout software, který umožní umělcům přímo zaznamenávat digitální díla do blockchainu. Pokud se to nepodaří, bude obtížné obcházet tradiční konsorcium držitelů vlastnických práv," míní Kenji Saito, který přednáší o blockchainu na Keio University.

Definování hodnoty v kreativní ekonomice

Blockchain může znamenat transparentnější a dynamičtější tvorbu cen založenou výhradně na poptávce a nabídce. Tento způsob však může znamenat odklon od ocenění díla na základě jeho kulturní, společenské nebo politické hodnoty. Z díla se de facto stane komodita.

Blockchain tedy má obrovský potenciál odstranit překážky, což by mohlo vést k vyšší efektivitě, větší odpovědnosti, nižším nákladům a vyššímu odměňování umělců. Ale cesta k těmto výhodám vede přes rozvoj technologie v rámci určitých regulačních rámců. To může znamenat omezení jen těžko překonatelná.

Zdroj:
World Economic Forum
Kryptoměny
Přestat sledovat
Bitcoin
Přestat sledovat
Umění
Přestat sledovat
16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat