Problém jménem Zuckerberg a Facebook? Spíše vy a já!

Dobře tedy, Mark Zuckerberg je arogantní, bezohledná, hrabivá a narcistní zrůda. A nového je co?

Mark Zuckerberg a já jsme vedli nejednu srdečnou a upřímnou konverzaci. Začalo to před lety, když jsem si na naléhání ratolestí založil facebookový profil. "Do jaké školy jsi chodil?" zeptal se mě Mark. "Co je ti po tom, Cukrberku?" opáčil jsem (pokud to Mark a jeho algoritmy nezrušili, je tam ta odpověď v kolonce "studoval v" dodnes). "Vyplň to. Ještě ti chybí 80 % profilu," řekl Zuck. "Fuck you, Cukrberku," odpověděl jsem, ale to z nějakých důvodů neprošlo.

To je moje věc!

Asi bych měl předeslat, že asi nejsem ten správný typ, kterému má Cukrberk nebo kdokoli jiný klást pitomé otázky soukromého charakteru. Patnáct let jsem žil bez občanského průkazu, protože to je přece bolševický výmysl, kdežto já jsem svobodný občan svobodné země. Fuck you, úřade.

Tím to nekončí. Kdykoli se mě manželka zeptá, kde jsem byl, dozví se zhruba totéž, co se dozví zmíněný úřad. Kdykoli mám vyplnit formulář, dostanu záchvat zuřivosti. Před lety jsem se raději vrátil od italských hranic, než bych sděloval celníkovi, zda mám s sebou dost peněz. Jsem podezřívavý vůči sdílené ekonomice, zejména pokud to znamená, že budu-li s Cukrberky tohoto světa sdílet své osobní informace, budu za odměnu s nimi moci sdílet i část své výplaty.

Facebook mě našel akorát ve správné formě. Odmítl mi přijmout "Fuck you, Curkberku" jako odpověď na dotaz po místě narození, adrese školy, velikosti bot a čem všem ještě (podle mě je to jediná přijatelná odpověď). I zadal jsem do těch kolonek "Jebac" a "Mrdenovac", což jsou města, tuším, v Rumunsku a Srbsku. Každému s polovinou mozku je jasné, proč tam ta města jsou jmenována, Zuckův algoritmický policajt přišel zkrátka.

Zuckerbergova malost

Zlomový bod nastal, když se mě Mark zeptal na to, co podle mě dělají jiní lidé ("Prodává Petr Zavadil marihuanu?" "Zná Tonda Janičku?" a podobně). Můj do té doby lehce iracionální odpor dostal konkrétní a jednoznačnou formu: ta věc je naprosto cynický projekt na dolování informací, umělé vyšroubování počtu kliknutí a poutání pozornosti. O ničem, jako je Cambridge Analytica, jsem neměl ponětí; dost možná ta firma ještě ani neexistovala. Ale princip je stejný od prvopočátku, jak ukazuje přepis jedné Zuckerbergovy elektronické konverzace ještě z jeho univerzitních dob.

ZUCK: tak kdybys nekdy potreboval neco vedet o komkoli na harvardu, staci rict

ZUCK: mam přes 4000 emailu, fotek, adres...

KOLEGA: coze!? jaks to udelal?

ZUCK: lidi mi to proste poslali

ZUCK: nevim proc

ZUCK: oni mi "verej" 

ZUCK: zmrdi debilni

Ačkoli jsem o té konverzaci neměl ani potuchy, za posledních pět nebo sedm let jsem byl na Facebooku všehovšudy snad třikrát. Jednou jsem tam našel vzkaz od dávno ztracené teenagerské lásky; jiná návštěva mi dala dobrou práci; naposledy jsem se seznámil s prima muzikantem, na kterého bych jinak nejspíš nenarazil. Facebook umí být užitečný, ne že ne. Proto je nebezpečný.

Zuckerberg byl mezitím mnohokrát přistižen při nekalosti. Jednou uchvátí akcie své firmy způsobem hodným loupeživého barona; jindy falšuje statistiky, které prezentuje inzerentům; tu zapírá, že fixluje s údajně nezaujatým agregováním zpráv; ještě jindy lže o tom, jak navštívil tu či onu postiženou oblast, aby vypadal víc jako člověk a méně jako bankovní konto s křivým nosem.

Prozření

Léta mu to procházelo. Narazil až teď, a to jen proto, že shodou okolností jeho hrabivost nahrála Donaldu Trumpovi v boji proti Hillary Clintonové. Najednou je všechno špatně. The Economist zjistil, že má Zuck problém s důvěryhodností; podobně jsou na tom třeba Bloomberg nebo Slate. Tim Berners-Lee, zakladatel internetu, dokonce řekl, že by měl Zuckerberg ponechat vedení firmy někomu, kdo je slušnější člověk.

Nejde mi to na rozum. Cožpak je možné, že vás to všechny napadlo až teď? Co jste dělali celou dobu? Odpovídali Zuckerbergovi na všetečné dotazy? Posílali si vzkazy jeho messengerem? Lajkovali jako vzteklí?

Zuckerberg je pro lidské soužití nebezpečnější než Trump. U amerického prezidenta vidíte na sto metrů, že máte před sebou neotesaného poživačníka, který prostě chce, abyste ho co nejvíce obdivovali (především dámy, samozřejmě). Zuckerberg nosí technofasádu, aby nebylo zjevné, že má skrupulí stejně málo jako Trump.

Lidé to rádi spolknou, protože ona fasáda, tedy Facebook a jeho lajky, funguje, jak má. Dovoluje každému, aby jejím prostřednictví byl, čím být chce, a dal tak nažrat svému vlastnímu narcismu. A v tom je ten skutečný problém, ať je sám Mark Zuckerberg bytost jakákoli.

Facebook
Přestat sledovat
Sociální sítě
Přestat sledovat
Mark Zuckerberg
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
26. 10. 2021 20:30
SLEDOVALI JSME: Představení Indexu investiční gramotnosti
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Zlato jako opravdu bezpečný přístav aneb Proč (ne)řešit nákupní cenu
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
23. 10. 2021 20:00
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Začátek výsledkové sezóny na Wall Street vyzněl slibně, čísla bank…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
23. 10. 2021 14:29
Blíží se první SPAC v Česku. Jaké jsou její výhody?
Evropské akcie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat