Suverénní fondy lační po investicích do realit

Norský suverénní fond, se 660 miliardami USD aktiv největší státní investiční fond na světě, plánuje investovat kolem 11 miliard USD do amerických nemovitostí. A není jediný, řada fondů reaguje na "dumpingové" ceny realit.

Fond, jehož správa spadá do pravomoci norského ministerstva financí, v současnosti alokuje 5 % aktiv do nemovitostí. Podle Yngveho Slyngstada, hlavního manažera Norges Bank Investment Management, která na aktiva fondu dohlíží, management fondu plánuje, že jedna třetina z těchto realitních investic by měla plynout na americký trh. Fond ke konci září držel 0,3 % prostředků v nemovitostech, 60,3 % v akciích a 39,4 % v dluhopisech.

Díky tomu, že je Norsko druhým největším evropským vývozcem ropy a zemního plynu, plynou fondu příjmy zejména z daní na ropu a zemní plyn, vlastnictví ropných polí a dividend z 67% majetkové účasti ve Statoil ASA, největší norské energetické společnosti. Výnos fondu byl ve třetím čtvrtletí 4,7 % po 2,2% poklesu v předchozích třech měsících.

Suverénní fondy (státem vlastněné investiční společnosti) se snaží diverzifikovat riziko zvyšováním alokace do jiných tříd aktiv, než jsou akcie nebo bondy. Například fond China Investment, který spravoval v roce 2010 482 miliard USD, se podílel na refinancování administrativních projektů na Manhattanu spoluvlastněných private equity společností Carlyle Group LP. (CG) Norway.

Konzervativní investice do realit jsou v kurzu

V současnosti se China Investment po rekordních ztrátách, které utrpěl v roce 2008, zaměřuje na investice s vyššími výnosy a nižšími riziky. Fond se rozhodl v následujících letech celých 5 % portfolia věnovat investicím do realit.

Norský suverénní fond podle Slyngstada vyhledává konzervativní investice do nemovitostí, jako jsou velké administrativní komplexy a obchodní centra ve velkých městech (vlastní komerční nemovitosti v Londýně, Paříži, Frankfurtu, Berlíně a Sheffieldu). Koncem listopadu navíc poprvé investoval na realitním trhu ve Švýcarsku, konkrétně do administrativního komplexu v Curychu, který získal od Credit Suisse Group za 1 miliardu švýcarských franků (1,08 miliardy USD).

Firmy jako Blackstone by díky tomu, že jsou suverénní fondy tak lačné po realitních investicích, měly navýšit prodeje realitních pozic. Blackstone, největší alternativní správce aktiv, má v realitách zainvestováno 54 miliard USD. Jeho pozice zahrnují developerské administrativní projekty, obchodní centra a hotelové řetězce, například Hilton.

Vyšší výnosy a přijatelná rizika

Jonathan Gray, šéf nemovitostních investic v Blackstone, tvrdí, že suverénní fondy, které spravují obrovské sumy peněz, se nyní zaměřují na reality, protože ty nabízejí vyšší výnosy než například vládní dluhopisy a fungují jako zajištění proti inflaci.

Podle analytické společnosti Preqin přes 60 % suverénních fondů investuje do realit buď přímo, nebo nepřímo prostřednictvím ostatních fondů. 83 % z těch, které spravují nejméně 250 miliard USD, bylo aktivních na realitním trhu.

Repete: Nová hypotéční bublina v Evropě roste na Islandu
Islandští zákonodárci hledají způsob jak zabránit nafouknutí další spekulativní bubliny. Zahraniční investoři jsou vlivem kapitálových regulací hnáni k tomu, aby investovali prostředky například i do islandských aktiv. Nejatraktivnější je pro ně nemovitostní trh.

České nemovitosti: Nastal nejlepší čas nakupovat?
Nemovitosti jsou považovány širokou investorskou veřejností za dlouhodobě nejbezpečnější investici a většina Čechů do nich akumuluje velkou část svých úspor. Jakým směrem by se měl vyvíjet český realitní trh do konce roku a jak do něj investovat? V pořadu Tržiště na Rádiu Česko odpovídali šéfredaktorovi Investičního webu nejen na tyto otázky generální ředitel nemovitostního fondu Reico ČS Martin Skalický a Pavel Zámečník, regionální ředitel M&M reality.

Zdroj:
Bloomberg
Americký realitní trh
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Suverénní fondy
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat