25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Odborníci z Oxford Martin School v roce 2013 předpověděli, že do roku 2035 bude 35 % pracovníků nahrazeno roboty. Své tvrzení opřeli o téměř 80stránkovou analýzu, v níž nechybí čísla, grafy, odkazy na odbornou literaturu. Když se nad tím ale člověk zamyslí, nutně musí dojít k závěru, že jde jen o číslo, které si někdo "vycucal z prstu". Anebo mají na Oxford Martin School křišťálovou kouli a vidí do budoucnosti.
Vlastně nejde o nic nového. Třeba na přelomu 19. a 20. století ve Francii vznikla série kreseb hledících do roku 2000. I v nich přitom řada činností připadla na roboty.
Ano, traktory nebo kombajny se dnes umí po polích pohybovat pomocí GPS, jistě existuje i robot schopný "nahradit" holiče, kdyby se ovšem přiložené obrázky překreslily, aby vypadaly trochu futurističtěji, klidně by je mohli do své studie zařadit i experti z Oxford Martin School.
Nejde jen o automatizaci a robotizaci. Lidé jsou posedlí předvídáním budoucnosti. Nyní všichni odhadují, kdy přijde druhá vlna koronaviru, jaké budou její ekonomické dopady, jak dlouho poté bude hospodářství ožívat a jakým tempem. A senzacechtivá média jdou "věštcům" na ruku.
Margaret Heffernanová, autorka knihy Uncharted, přitom v souvislosti s predikcemi varuje před rezignací lidí na snahu o utváření budoucnosti. Upozorňuje, že lidé mají tendenci přijímat predikce jako jasnovidectví, kterému nemá smysl se vzpírat, ale ani pro jeho naplnění cokoli činit.
"Lidé bezmezně věřící predikcím jsou pasivními diváky, ačkoli by mohli být tvůrci budoucnosti," říká a upozorňuje, že pasivita brání u pozitivních předpovědí jejich realizaci, zatímco u negativních umocňuje jejich možné nepříznivé důsledky.