Vize pro rok 2030: Co když se odhady naplní?

Jak by to mohlo vypadat v roce 2030, kdyby se naplnily všechny predikce pozitivního vývoje v oblasti ekonomiky, technologií, zdravotnictví nebo třeba životního prostředí? Nabízíme vize třiceti politiků, firemních manažerů či univerzitních profesorů.

1. Ida Aukenová (poslankyně dánského parlamentu): Boj proti změnám klimatu ponese ovoce. Výrazně se sníží uhlíková stopa lidstva a svět bude na cestě k brzkému dosažení uhlíkové neutrality.

2. Robert Muggah (ředitel Igarapé Institute): Násilná kriminalita bude ve srovnání s dneškem poloviční, a to nejen v rozvinutém, ale i v rozvíjejícím se světě.

3. Murali Doraiswamy (profesor na Duke University): Moderní technologie spojí osm miliard lidí a přispějí k zasypání hluboké propasti mezi chudými a bohatými.

4. Jane Burstonová (výkonná ředitelka Clean Air Fund): Nárok na čistý vzduch bude nezadatelným právem každého jedince. Tomu bude přizpůsobena i legislativa jednotlivých států.

5. Mark Graham (profesor internetové geografie na University of Oxford): Zakázková ekonomika bude spravedlivější. Rozdíly mezi zaměstnanci a lidmi pracujícími v gig ekonomice budou minimální.

6. Dalia Dassa Kayeová (ředitelka Center for Middle East Public Policy, RAND): Blízký východ najde společnou řeč. Ekonomický pokrok a zájmy občanů zvítězí nad náboženstvím a vleklými spory.

7. Rob Adams (ředitel City Design and Projects, Melbourne): Infrastruktura ve městech se zazelená a zjednoduší pohyb ve velkých aglomeracích.

8. Chen Wei Neeová (ředitelka pro strategie Sustainable Energy Development Authority, Malajsie): Energetickému sektoru budou dominovat ekologická řešení.

9. Helen Christensenová (ředitelka Black Dog Institute): O své duševní zdraví budeme pečovat i pomocí virtuální a rozšířené reality.

10. Leanne Kempová (zakladatelka a ředitelka Everledger): Cirkulární ekonomika už nebude označovaná jako cirkulární. Bude to jednoduše ekonomika.

11. Carl Frey (ředitel Future of Work): Příslušníků střední třídy bude přibývat a příjmová nerovnost se bude zmenšovat.

12. Marcela Guerrero Casasová (zakladatelka Open Streets Cape Town): Ulice budou primárně sloužit lidem, ne autům.

13. Jenniffer Maroaová (profesorka na Washington University): Kvalitní zdravotní péče nebude výsadou bohatých a vyspělého světa.

14. Genjiro Miwa (spoluzakladatel a výkonný ředitel Megakaryo): Technologie pomohou zmírnit negativní dopady stárnutí populace.

15. Jerome Jean Haegeli (ekonom ze Swiss Re): Hlavními indikátory vývoje ekonomiky nebudou HDP a inflace, ale průkaznější ukazatele.

16. Suchitra Sebastianová (profesorka na University of Cambridge): Energii budeme schopni přepravovat na velké vzdálenosti bez jakýchkoli ztrát.

17. Yvonne Arivalaganová (spolupracovnice Global Future Council): Zdravotnictví nebude v první řadě léčit, ale předcházet nemocem a zdravotním komplikacím.

18. Jason Lange (vedoucí Best Practice Regulation při úřadu australského premiéra): Legislativa bude vytvářena na základě dat sbíraných díky moderním technologiím v reálném čase.

19. Sonja Hautová (manažerka Novartis): Kapitalismus přejde od své současné podoby k udržitelnosti.

20. Iván Mantilla (kolumbijský viceministr informatiky a telekomunikací): Informační technologie pomohu snížit počet lidí žijících v chudobě proti dnešku na polovinu.

21. Alison Taylorová (výkonná ředitelka Business for Social Responsibility): Hypertransparentnost na všech úrovních udělá z korupce neznámé slovo.

22. Daniela Gentaová (manažerka Airbus Defense and Space): Technologie vysílané do vesmíru budou využívány k podpoře bezpečnosti na Zemi.

23. Jan Vapaavuori (starosta Helsinek): Města budou fungovat na rodinných principech.

24. Mavis Machiroriová (výzkumná pracovnice na Newcastle University): Precizní medicína bude pro všechny, ne jen pro bohaté.

25. Takeshi Hakamada (zakladatel a výkonný ředitel ispace): Díky schopnosti využívat vodu na Měsíci začne nové éra kosmonautiky.

26. Nagwa El-Shenawyová (náměstkyně egyptského ministra telekomunikací a informačních technologií): Díky digitálním technologiím se uzavře mezera mezi odměnami žen a mužů na stejných pracovních pozicích.

27. Lam Khee Poh (děkan School of Design and Environment, National University of Singapore): Všechny budovy budou stavěné v souladu s prostředím, v němž se budou nacházet. Samozřejmostí bude využívání ekologicky šetrných řešení využívajících obnovitelné zdroje.

28. Wafa Ben-Hassineová (konzultantka Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva): Moderní technologie budou využívány ku prospěchu všech. Pro naprostou většinu lidí na světě nebude kontakt s nimi ničím mimořádným.

29. Helen Crowleyová (seniorní poradkyně Resilient Supply Chains): Ekonomické modely budou transformovány do podoby, jež bude v souladu s přírodou a její ochranou.

30. Qi Xiaoxiaová (ředitelka Bureau of International Cooperation, Cyberspace Administration of China): Internet a digitální technologie obecně budou díky spolupráci světových mocností a technologických společností dostupné všem bez rozdílu.

Zdroj:
World Economic Forum
Ekonomika
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Zdravotnictví a zdravotní péče
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Štěpán Křeček, BH Securities)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat