25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Svět je zaměstnáván koronavirem. Všechny ostatní problémy jako kdyby přestaly existovat. Boj s pandemií může vyjít draho, a nejen proto, že se v řadě zemí na jaře takřka zastavila ekonomika a její restart stále probíhá. Pokud se budeme věnovat jen koronaviru, mohou nám jiná nebezpečí přerůst přes hlavu. Koronavirová krize ale nakonec může přinést i něco pozitivního.
"Chceme-li se starat o lidstvo, musíme se starat o životní prostředí," řekl v červnu u příležitosti Mezinárodního dne životního prostředí generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres. Koronavirus by podle něj lidstvo v této souvislosti mělo vnímat jako příležitost, peníze na obnovu ekonomik zasažených pandemií covidu-19 by měly být využívány tak, aby zároveň podporovaly řešení mířící na udržitelnost lidské činnosti.
Světové ekonomické fórum v letošní zprávě o globálních rizicích uvádí jako jedno z 10 největších rizik škody napáchané na životním prostředí. Zpráva zdůrazňuje, že pozitivní dopady opatření na ochranu životního prostředí byly zatím vždy (z velké části) znehodnoceny negativními dopady vyšší spotřeby.
Na začátku letošního léta Světové ekonomické fórum přišlo s myšlenkou takzvaného Velkého restartu. Jeho základem je úvaha, že je potřeba pracovat na vytvoření světa, který bude odolnější vůči šokům, jakým je (mimo jiné) současná pandemie covidu-19.
Iniciativa Velkého restartu, která bude hlavním tématem zasedání fóra v roce 2021, si za cíl klade podobně rozsáhlou transformaci ekonomiky jako poválečné roky. "Neměli bychom řešit jen to, jak zmírnit dopady šíření koronaviru na hospodářství, měli bychom cílit na kompletní transformaci ekonomiky, abychom posílili její odolnost a přispěli ke zkvalitnění života co největšího množství lidí," říká zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab.
Pandemie zasáhla celý svět a opatření na podporu ekonomiky představila v nějaké podobě většina zemí. Podle Schwaba by však státy měly více přemýšlet nad tím, kam prostředky zamíří. Místo podpory starých a skomírajících sektorů ekonomik by podle něj státy měly cílit na inovace a nové sektory nabízející tvorbu udržitelných pracovních míst a ekologicky šetrných řešení. Jedině to je podle něj způsob, jak zajistit dlouhodobou prosperitu a blahobyt.