Věřitelé NWR odsouhlasili restrukturalizační plán, firma se prozatím zachránila

Uhelná společnost NWR v pátek dosáhla v otázce plánované restrukturalizace shody také se svými věřiteli. Uvedla, že souhlasně se k plánu restrukturalizace na dvou oddělených pátečních hlasováních v Londýně vyjádřili přítomní držitelé 99,4 % hodnoty všech zajištěných dluhopisů a 95,3 % nezajištěných bondů. Celkem se hlasování zúčastnilo 90,7 % oprávněných držitelů zajištěných dluhopisů a 84,5 % oprávněných držitelů nezajištěných dluhopisů.

Společnost před hlasováním věřitelů opakovaně zdůrazňovala, že získala závazný souhlas od zhruba 85 % zajištěných a asi 65 % nezajištěných věřitelů. Firma potřebovala, aby plán odsouhlasilo alespoň 75 % přítomných držitelů zajištěných i nezajištěných dluhopisů.

"Potvrzuji, že obě skupiny věřitelů v Londýně schválily navržený plán finanční restrukturalizace NWR," řekl ČTK ředitel vnějších vztahů NWR Petr Jonák. Plán bude podle něj znamenat výrazné oddlužení NWR, posunutí splatnosti dluhů a zhruba 5,2 miliardy korun nového kapitálu. "Nyní se budeme dále soustředit na dokončení celého procesu restrukturalizace, které očekáváme v první polovině října."

Podle analytika z Cyrrusu Marka Hatlapatky se dalo s pozitivním výsledkem vzhledem k průběžně zveřejňovaným číslům i komentářům managementu NWR počítat. "Matematickou terminologií se jedná o nutnou, nikoli však dostačující podmínku pro přežití firmy. Nyní je na řadě navýšení akciového kapitálu, poté lze firmu považovat za restrukturalizovanou," uvedl Hatlapatka. Pro dlouhodobější uchování ekonomické těžby černého uhlí v OKD však bude podle něj muset dojít v relativně krátké době k nárůstu jeho cen.

"Schválení plánu restrukturalizace jsme vzhledem k vysokému počtu předběžně získaných souhlasů očekávali. Trh pravděpodobně schválení očekával také, jinak by cena akcií NWR před hlasováním musela být v řádu haléřů," uvedl Petr Bártek, hlavní akciový analytik z České spořitelny. "NWR tak může pokračovat v plánovaném navýšení kapitálu, které firmě přinese čisté prostředky ve výši asi 90 milionů eur a zvýší počet akcií z 265 milionů na 6,6 miliardy."

Případné zamítnutí by držitele nezajištěného dluhu připravilo o jejich pohledávku v celé výši. Podle v červenci zveřejněného návrhu by si přijetím restrukturalizace měli přijít na čtvrtinu dlužné částky.

NWR nicméně upozornila, že je plán na vydání 5,03 miliardy nových akcií stále podmíněn získáním souhlasného stanoviska od soudů ve Spojeném království a USA. Ty budou v záležitosti rozhodovat 5., respektive 9. září. Pokud dají firmě zelenou i ony, vydá NWR nové akcie při ceně přibližně 0,0235 eura, tedy asi 0,65 Kč za kus. Společnost tak získá dodatečný kapitál v objemu zhruba 118 milionů eur. Nové akcie si budou moci koupit stávající akcionáři, a to v poměru 19 nových akcií na jeden stávající cenný papír.

Ve stejné záležitosti minulý týden hlasovali na mimořádné valné hromadě také akcionáři NWR. S návrhem plánu restrukturalizace souhlasilo 99,6 % zúčastněných akcionářů podle hlasovacích práv. Proti se vyslovili pouze přítomní s podílem 0,4 % hlasovacích práv. Celkem se pak hlasování zúčastnili akcionáři s 67,24% podílem z celkového počtu akcionářů s právem na účast a hlasování na mimořádné valné hromadě.

Začátkem července firma upozornila, že pokud by se s věřiteli na podmínkách kapitálové restrukturalizace nedohodla do září, musela by prodat své dceřiné společnosti, včetně černouhelné společnosti OKD. Ministr průmyslu Jan Mládek pak po setkání s představiteli NWR prohlásil, že pokud by byla firma OKD v budoucnu na prodej, stát by její odkoupení zvážil.

Mluvčí OKD Marek Síbrt uvedl, že dohoda mateřské společnosti s věřiteli přináší mimo jiné klid a čas na to, aby mohla firma pokračovat v práci a úsilí při provozní transformaci. "S tou jsme začali v loňském roce, dosáhli jsme řady konkrétních úspěchů a budeme s ní pokračovat, abychom učinili podnikání naší společnosti udržitelné a konkurenceschopné i při současné extrémní situaci na světovém černouhelném trhu, kde se ceny koksovatelného uhlí za poslední tři roky snížily téměř o dvě třetiny," řekl.

Schválení restrukturalizace by mělo snížit současnou úroveň zadlužení NWR z 825 milionů EUR na 500 milionů EUR. Součástí plánu je i emise nového kapitálu, která povede k výraznému naředění podílů těch akcionářů, kteří se nezapojí do úpisu nových akcií. Právo na úpis těchto nových akcií budou podle NWR stávající akcionáři moci uplatnit od 10. do 29. září. Obchodování s nově vydanými cennými papíry má být po jejich plném uhrazení zahájeno 30. září.

Erste Group Bank potvrzuje prodejní doporučení pro akcie NWR, cílovou cenu ale snižuje na 0,75 Kč
"Ve čtvrtek jsme potvrdili své doporučení prodat akcie NWR. Po aktualizaci modelu na základě nového těžebního plánu NWR, nových odhadů cen uhlí a po započítání plánované restrukturalizace rozvahy jsme snížili dvanáctiměsíční cílovou cenu z 12 Kč na akcii na 0,75 Kč na akcii pro plně zředěný počet akcií po plánovaném navýšení kapitálu a po povinné budoucí konverzi konvertibilních dluhopisů," píše Petr Bártek, analytik z České spořitelny.
Zapomeňte na 3,50 Kč, cena akcií NWR zamíří po zředění k 0,65 Kč
Ve čtvrtek zveřejní výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí uhelná společnost NWR. O tom, že se ve spojení s mimořádnou valnou hromadou, která proběhne již ve středu, bude jednat o možná vůbec nejdůležitější událost za dobu existence této společnosti, hovořil moderátor Petr Novotný v pořadu Investice ZET s hlavním akciovým analytikem České spořitelny Petrem Bártkem. První otázka byla nasnadě: Na co se mohou těšit držitelé dluhopisů NWR?
Akcionáři NWR na mimořádné valné hromadě schválili podmínky emise nových akcií
Akcionáři uhelné společnosti NWR na středeční mimořádné valné hromadě schválili podmínky emise nových akcií, která je součástí restrukturalizace kapitálu a dluhu podniku. Celkem má být vydáno 5,03 miliardy kusů nových akcií. Za jeden cenný papír bude NWR požadovat přibližně 0,0235 eura, tedy asi 0,65 Kč. Společnost tak získá dodatečný kapitál v objemu zhruba 118 milionů eur. Příští týden budou o návrhu hlasovat ještě věřitelé těžební skupiny. Očekává se, že se i ti vysloví pro.

Zdroj: Bloomberg, NWR, ČTK, Česká spořitelna

Přestat sledovat
Uhlí a koks
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Restrukturalizace dluhu
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat