Výsledky Unipetrolu podle analytiků ovlivnil požár jednotky v Záluží

Výsledky petrochemického holdingu Unipetrol ve 4. čtvrtletí loňského roku ovlivnil prosincový lokální požár jednotky parciální oxidace (POX) v areálu Záluží u Litvínova, kvartální zisk tak bude meziročně slabší. Celoroční výsledky i tak překonají předloňský rekordní rok. Shodli se na tom analytici. Výsledky za rok 2017 i samotné poslední čtvrtletí oznámí Unipetrol ve čtvrtek.

"Zatímco celoroční čísla budou silná, samotné 4. čtvrtletí nebude nic moc. Marže budou v tomto čtvrtletí nejslabší, navíc se projeví odstávka POXu, která negativně ovlivní výkonnost rafinérií v Litvínově a Kralupech," uvedl na Twitteru Ondřej Koňák ze společnosti Redside, který Unipetrol dlouhodobě sleduje. První část odstavené jednotky zprovoznil Unipetrol na konci loňského roku, zbylé části pak 10. ledna. Rafinérie společnosti od té doby jedou na standardní výkon.

Už za tři čtvrtletí loňského roku dosáhl Unipetrol téměř stejného čistého zisku jako za celý předloňský rok. V roce 2016 Unipetrol vykázal celkový čistý zisk 7,98 miliardy korun, za leden až září 2017 pak 7,92 miliardy Kč. Tržby už předloňská čísla překonaly. Ke konci roku 2016 činily 87,8 miliardy, kdežto loni za tři čtvrtletí už 91,9 miliardy korun.

Hlavní analytik BH Securities Martin Vlček očekává velmi slibné výsledky také u prodeje benzinu a nafty koncovým zákazníkům prostřednictvím sítě čerpacích stanic Benzina. Benzina, která Unipetrolu patří, je lídrem v počtu čerpacích stanic v Česku - má jich více než 400. "Ekonomická aktivita roste, poptávka po hotových produktech je v ČR silná a Unipetrol pravděpodobně opět posílil svou pozici, co se týká tržního podílu v tomto segmentu," dodal Vlček.

Analytici připomínají, že hlavním aktuálním tématem souvisejícím s Unipetrolem je jeho pravděpodobné stažení z pražské burzy a změna vlastnické struktury firmy. Polský PKN Orlen, který dosud držel téměř 63 procent Unipetrolu, před Vánoci nabídl odkup menšinových podílů. PKN nabízí za akcii Unipetrolu 380 korun, svůj podíl ve společnosti chce zvýšit aspoň na 90 procent. Vyhradil si ale právo vzdát se dosažení 90procentního podílu. Období pro přijetí nabídek na odkup akcií začalo 28. prosince a končí 30. ledna. Vypořádání transakce je plánováno na 23. února.

"Cena akcií na burze bude vůči zveřejněným výsledkům imunní. Bez ohledu na to, jak dopadnou výsledky, bude cenu akcií Unipetrolu určovat právě výška dobrovolné nabídky," uvedl analytik J&T Banky Bohumil Trampota.

Záměr prodat svoje akcie už potvrdili akcionáři Unipetrolu ve firmách spojených s investiční skupinou J&T. Největší z nich, Paulinino Limited, dosud vlastnila zhruba 20 procent akcií Unipetrolu a byla největším minoritním akcionářem firmy. Vazbu na J&T má také firma Entris Equity Limited, které dosud patřily asi tři procenta Unipetrolu.

PKN už dříve uvedl, že nabídka byla zahájena s úmyslem na potenciální stažení akcií Unipetrolu z pražské burzy. Pro to je třeba ovládnout minimálně 90 procent akcií podniku, což by PKN při nabídnuté ceně 380 korun za akcii vyšlo na 18,6 miliardy korun. S podíly Paulinina a Entrisu už má PKN jistý minimálně 86procentní podíl ve firmě.

Zdroj:
ČTK
Orlen Unipetrol
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat