Zapomeňte na brainstorming, lidé inovují nejlépe v rámci toho, co znají

Většina šéfů malých i velkých firem již při pouhém zaslechnutí slova "inovace" obrací oči v sloup. První, co je napadne, jsou hodiny a dny, které jejich zaměstnanci stráví nesmyslnými, rádoby kreativními činnostmi, aniž by ve výsledku něco skutečně inovovali. Slovo "inovace" se pro mnoho lidí stalo synonymem frustrace, utrpení a absurdity.

Metodám inovací se ve své knize Inside the Box: A Proven System of Creativity for Breakthrough Results (Uvnitř krabice: Osvědčený systém, jak kreativitou dosáhnout průlomových řešení) věnují Drew Boyd, který se 17 let pohyboval v oddělení reklamy, fúzí a akvizic a mezinárodního rozvoje společnosti Johnson & Johnson, a Jacob Goldenberg.

"Během posledních deseti let jsem se šéfů různě velkých firem z různých odvětví ptal, jaký význam inovacím přikládají a jak jsou s inovacemi ve své společnosti spokojeni. Prakticky všichni mi řekli, že na stupnici od jedné do deseti by význam inovací ohodnotili číslem devět nebo deset. O to překvapivější byla odpověď na druhou část otázky. Až na výjimky mi totiž všichni přiznali, že s výsledky inovací ve své společnosti příliš spokojeni nejsou, stejnou metodou hodnocení by svou spokojenost neoznačili číslem vyšším než pět," píše Boyd v knize. Tato čísla ho zaujala dokonce natolik, že začal pátrat po zdroji tak velkých rozdílů mezi snahou inovovat a spokojeností s dosaženými výsledky. "Po čase jsem zdroj tohoto nesouladu odhalil a sám jsem se divil, jak blízko jsem mu celou dobu byl. Společnosti jednoduše neví, jakým způsobem a odkud inovativní nápady získávat."

Tak trochu jiná kreativita

Tradiční pohled říká, že kreativita je nekonvenčním způsobem myšlení, při kterém jsou jednotlivci nebo kolektiv schopni generovat nové, originální nápady. Propagátoři kreativního myšlení nejčastěji doporučují, aby se lidé vymanili ze stereotypů a sevření tradičního myšlení, aby opustili prostor mezi čtyřmi stěnami "krabice", ve které jsou v práci uzavřeni. Současně radí, aby lidé při kreativním myšlení opustili pracovní prostředí, aby se odpoutali od rozlišování mezi realizovatelným a nerealizovatelným a aby se za pomoci kolektivního brainstormingu a diskuzí o zcela nesouvisejících tématech pokusili shromáždit co nejvíce myšlenek a nápadů.

"My navrhujeme řešení zcela opačné. Snažit se být za každou cenu extrémně kreativní je ve výsledku kontraproduktivní. Lidé by své pomyslné 'krabice' v žádném případě opouštět neměli. Podle našich zjištění jsou totiž nejvíce kreativní ve chvíli, kdy na problém pohlížejí očima přímo zúčastněné osoby a kdy berou v potaz všechny známé souvislosti. Stejně tak je podle našich zjištění nesrovnatelně přínosnější zužování pohledu, a ne jeho rozšiřování, které tradiční 'brainstormeři' navrhují."

Drew Boyd ve své knize přichází spolu s Jacobem Goldenbergem s alternativním způsobem hledání inovativních řešení. "Základem je rozložení konceptu, situace, produktů nebo služeb na jednotlivé atributy. Teprve díky úvahám nad novými možnostmi a změnami jednotlivých atributů dospějete k nápadům, které jsou skutečně inovativní a zároveň snadno převeditelné do reálné výroby či portfolia nabízených služeb."

1. Metoda odečítání

Odeberte z produktu jednu zdánlivě nepostradatelnou část

Metodou odečítání vzniklo nepřeberné množství produktů, které dnes vnímáme jako naprostou samozřejmost. Kontaktní čočky jsou ve své podstatě brýle bez obrouček, polévka v pytlíku je polévkou bez vody a bankomat je přepážkou bez bankovního úředníka.

A produkt s fenomenálním úspěchem jako příklad za všechny. Když v roce 1979 začal japonský výrobce elektroniky Sony prodávat přenosný hudební přehrávač Walkman, nikdo mu příliš nevěřil. Proč? Protože již tehdy existoval kazetový magnetofon, tedy zařízení, které umělo zvuk nejen přehrávat, ale i nahrávat. Spoluzakladatel společnosti a autor walkmanu Akio Morita později přiznal, že on sám byl obrovským úspěchem Walkmanu zaskočen.

2. Metoda sjednocování

Spojte dvě nezávislé funkce

Světově největší výrobce cestovních zavazadel Samsonite využil metody sjednocování k úspěšné expanzi na trh školních batohů. Batohy plné těžkých učebnic a jiných školních pomůcek často způsobují bolesti zad a krční páteře. Tradiční výrobci se tyto negativní vlivy snaží eliminovat pomocí speciálního polstrování popruhů. Samsonite se však k problému postavil zcela jinak. Namísto snižování tlaku na oblast ramen navrhl takové popruhy, které svým tvarem a umístěním simulují japonskou masážní techniku šiacu. Čím těžší obsah batohu je, tím intenzivnější pocit úlevy člověk cítí.

Druhým příkladem je internetový filtr CAPTCHA, který se snaží odlišit skutečné internetové uživatele od robotů. CAPTCHA od uživatelů při registraci nebo vkládání příspěvků do diskusních fór vyžaduje opsání textu z tvarově či barevně zdeformovaného obrázku. Filtr je založen na předpokladu, že lidský mozek na rozdíl od robotického OCR analyzátoru textu zdeformovaná písmena správně "dekóduje". Ptáte se, v čem spočívá metoda sjednocování úkolů? Autor systému Luis von Ahn si již v počátku svých úvah uvědomil, že by se CAPTCHA dala využít i pro digitalizaci starých textů, se kterými si klasické OCR programy nevědí rady. Knihu určenou k digitalizaci by stačilo oskenovat a nechat samotné internetové uživatele, aby se o její přesnou digitální kopii zasloužili. Oddělení správných a špatných přepisů by poté bylo pouze otázkou statistiky. Že se jedná o reálnou možnost, dokládá i množství opsaného textu. Podle statistik přes CAPTCHA ročně projde ekvivalent 150 tisíc knih.

3. Metoda násobení

Zkopírujte jednu část a tu upravte

Počínaje dobou bronzovou a konče rokem 1971 se muži holili výhradně jedním břitem. V 70. letech ale výrobce holicích systémů Gillette přišel s revolučním holítkem se dvěma břity. Dvoubřitá holítka se přitom neskládají ze dvou stejných komponentů. První břit vousy vzpřímí, a zabrání tak jejich budoucímu zarůstání, a teprve druhý břit je pod jiným úhlem skutečně oholí. Systém kombinace více břitů se využívá dodnes, avšak s tím rozdílem, že ke dvěma břitům přibyl ještě jeden.

Metodě násobení za svůj vznik vděčí obrovské množství produktů. Kromě holicích systémů se jedná například o bifokální čočky nebo oboustrannou lepicí pásku. Mezi nejznámější příklady metody násobení patří standardizované testy amerických vysokých škol SAT. Americká asociace College Board, která má testy SAT na starosti, využívá pro zachování úrovně jejich obtížnosti takzvané nulové otázky. Výsledky odpovědí na nehodnocené (nulové) otázky rozhodnou po vyhodnocení "ostrých" testů o zařazení či nezařazení jejich obměněných variant do některého z testů budoucích. Studenti přitom při psaní testu nevědí, které otázky hodnocené jsou, a které naopak nejsou.

4. Metoda oddělení

Oddělte několik částí a reorganizujte je

Díky metodě oddělení dnes nemusíme při přepínání televize vstávat, abychom zmáčkli tlačítko vedle televizní obrazovky. V noci nás neruší hluk klimatizace, protože motor jednotky není na rozdíl od samotného větrání umístěn v interiéru objektu. A na letišti se můžeme vyhnout dlouhým frontám tím, že si palubní lístek vytiskneme doma.

S metodou oddělení má bohaté zkušenosti i americký farmaceutický gigant Johnson & Johnson, který ji využil pro kompletní přepracování oddělení prodeje zdravotnických produktů. Školení svých obchodních zástupců společnost rozložila ze tří hlavních kurzů o anatomii, chirurgii a zdravotnických prostředcích do dílčích oblastí vymezených různými nemocemi či zdravotními stavy cílové skupiny pacientů. Výsledek se podle Boyda, který byl procesu osobně přítomen, projevil hned. "Díky reorganizaci celého procesu se čas, který byl ke školení obchodních zástupců potřeba, výrazně zkrátil. Později bylo navíc mnohem jednodušší stávající obchodní zástupce zaškolit i do prodeje nových produktů."

5. Metoda vzájemného ovlivňování atributů

Nechte na jednotlivé atributy produktu působit okolní prostředí

Dokonalým příkladem metody změny atributů jsou samozabarvovací brýlové dioptrické čočky. Uvnitř místnosti fungují jako klasické dioptrické brýle, venku zastanou i funkci slunečních brýlí. Dalším typickým příkladem je ledový čaj Nestea. Ten se dlouhodobě potýkal se sezónními výkyvy poptávky, protože jej zákazníci tradičně vnímali jako nápoj do horkých letních dní. Ve snaze o sjednocení objemu letních a zimních prodejů tak byla na trh uvedena zvláštní kolekce Nestea Winter Collection, přičemž se na obalech objevilo doporučení, že nápoj nejlépe chutná při pokojové a vyšší teplotě. Vyrovnání prodejů v letních a zimních měsících se dostavilo takřka okamžitě a z Nestea Winter Edition se stal plnohodnotný produkt.

Většina výsledků metody změny atributů nám dnes již příliš inovativní nepřipadá, ve své době se však většinou jednalo o zcela revoluční nápady. Hovořit můžeme například o věrnostních programech, ve kterých se výše slevy zákazníka odvíjí od délky a výše plnění jeho smlouvy nebo od množství jím nově přivedených zákazníků.


Začít úspěšně využívat kteroukoli z pěti výše uvedených technik obvykle vyžaduje radikální změnu uvažování o procesu inovace. Většina lidí si myslí, že inovace začíná důkladně definovaným problémem, ke kterému se následně hledá řešení. Předcházející metody však volí postup zcela opačný. Důležitý je již hotový celek nebo navržený koncept, který se následně stává klíčem k intuitivnímu řešení vhodných problémů. "Úspěch tohoto postupu prokázal psycholog Ronald Finke již v roce 1992," říká Boyd a vysvětluje: "Představte si láhev, která by svoji barvu měnila podle teploty obsažené tekutiny. Na co všechno by bylo možné ji použít? Pokud jste navrhli kojeneckou láhev, míříte správným směrem. A teď si zkuste představit, jak dlouho by vám 'vynalezení' takovéto láhve trvalo, kdyby zadání znělo: Vymyslete způsob, jak zabránit spálení úst dítěte přehřátým mlékem. Dost možná byste na láhev měnící barvu nikdy nepřišli."

Zdroj:
WSJ
Psychologie
Přestat sledovat
Inovace
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat