US MARKETOtevírá za: 6 h 32 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Peníze pro španělské banky jako důkaz o evropském šílenství

Španělsko by mělo získat z ESM první část finanční pomoci pro své banky v objemu 37 miliard eur. Taková krátká věta v pondělí v klidu proběhla evropskými médii. Jde o výrok španělského ministra financí Luise de Guindose, podle řady žebříčků jednoho z nejhorších ministrů financí v Evropě. Dlouho očekávaná věc, tak jaképak šílenství?

Těm, kdo jsou zběhlí ve fungování záchranných evropských fondů, následující tabulka dech nevyrazí. Těm ostatním může Španělsko jako garant půjčky na záchranu španělských bank připadat jako pěst na oko. Mimochodem, například Itálie by hospodařila s vyrovnaným rozpočtem, nebýt jejích povinných plateb do společných záchranných fondů.

Záchranné operace se aktuálně týkají samozřejmě především Řecka. Jak ukazuje další druhá tabulka, Řecko patří vzhledem k velikosti ekonomiky mezi deset největších přispěvatelů do fondu ESM. Řada dalších zemí, například Francie, Itálie nebo Španělsko, odvádějí desítky miliard eur do záchranných fondů a do MMF. Dvě nejvíce přispívající země světovém měřítku - Spojené státy a Japonsko - jsou zároveň jedny z nejvíce zadlužených. Světová ekonomiko, gratulujeme.

Bezpečná dluhopisová útočiště: V příštích kvartálech se rozlučte s USA a Kanadou, Německo a Japonsko vydrží

Bezpečná dluhopisová útočiště: V příštích kvartálech se rozlučte s USA a Kanadou, Německo a Japonsko vydrží

Španělská vláda se snaží šetřit i na svém písečku. I když...

Španělská vláda se snaží šetřit i na svém písečku. I když...

Dluhová krizeEFSFESMMezinárodní měnový fondŠpanělsko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa