US MARKETOtevírá za: 8 h 15 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Fed na červencovém zasedání podle očekávání zvýšil úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Americká centrální banka na červencovém zasedání podle očekávání zpřísnila měnovou politiku, základní úrokovou sazbu posunula z pásma 5,00 až 5,25 % do rozpětí 5,25 až 5,50 %. Úroky jsou tak nyní nejvyšší od roku 2001. V červnu Fed zvyšování sazeb pozastavil. Podle predikce měnového výboru centrální banky by úroky měly v letošním roce vzrůst zřejmě ještě jednou.

"Zvýšení sazeb o 0,25 procentního bodu bylo trhem očekáváno, proto byla prvotní reakce na měnových trzích nevýrazná," uvedl analytik Tomáš Cverna ze společnosti XTB. "Další utažení měnové politiky v zámoří paradoxně přichází v situaci, kdy inflace je zjevně na sestupu," doplnil analytik Marek Pokorný ze společnosti Portu.

Fed - základní úroková sazba (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Fed - základní úroková sazba (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v červnu zpomalil na 3 % z květnových 4 %. Míra inflace klesla už dvanáctý měsíc za sebou a je teď nejníže od března 2021. Loni v červnu se meziroční míra inflace v USA vyšplhala až na 9,1 %, a byla tak nejvýše za více než 40 let. Meziroční míra takzvané jádrové inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií, se v červnu snížila na 4,8 % z květnových 5,3 %.

USA - meziroční inflace (v %), zdroj: tradingeconomics.com

USA - meziroční inflace (v %), zdroj: tradingeconomics.com

"Máme za sebou dlouhý a vyčerpávající cyklus zvyšování sazeb. Zatím jsme viděli jen jedno větší finanční zranění - regionální bankovní minikrizi -, ale víme, že čím delší cyklus zvyšování sazeb je, tím větší je šance na další nehody a zranění. A vzhledem k opožděným účinkům měnové politiky může ke zraněním dojít i po skončení zvyšování sazeb. Stručně řečeno už nějakou dobu čekám, kdy Fed ukončí cyklus zvyšování sazeb, takže bych posledních několik měsíců označila za dlouhé loučení," uvedla vedoucí stratéžka pro globální trhy ve společnosti Invesco Kristina Hooperová.

Tisková konference Jeromea Powella

Guvernér Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci konstatoval, že rozhodnutí o sazbách na zasedání v září se bude odvíjet od ekonomických dat. "Musíme se držet své práce. Myslíme si, že budeme muset nějakou dobu držet politiku na restriktivní úrovni. Musíme být také připraveni dále zvyšovat sazby, pokud si budeme myslet, že je to vhodné," řekl Powell.

"Americké hospodářství neskýtá prostředí, v němž bychom byli ochotni poskytovat výhled ohledně budoucích kroků v oblasti sazeb," dodal šéf Fedu. Centrální banka podle něj nicméně neočekává, že se americké hospodářství dostane do recese, předpokládá, že se ekonomika vrátí do lepší rovnováhy bez větších škod. "Snižovat sazby budeme, až to bude bezpečné, a to letos nebude," řekl dále na tiskové konferenci.

Komentář Tomáše Cverny, Jana Berky a Martina Jakubce

Červnová prognóza: Ekonomika USA letos stoupne o procento, inflace bude 3,2 %

Podle červnového makroekonomického výhledu Fedu by míra nezaměstnanosti v zámoří měla do konce roku vzrůst na 4,1 %, což je o 0,4 procentního bodu méně, než uváděla březnová prognóza. Výhled hospodářského růstu Fed v červnu zvýšil na procento z předchozí úrovně 0,4 %. PCE inflace by pak na konci roku měla být 3,2 %, v březnu Fed čekal do konce letošního roku pokles inflace na 3,3 %.

Pro příští rok Fed vyhlíží růst HDP o 1,1 % (březnová prognóza: +1,2 %), inflaci 2,5 % (proti březnu beze změny) a míru nezaměstnanosti 4,5 % (březen: 4,6 %) a pro rok 2025 růst HDP o 1,8 % (březen: +1,9 %), inflaci 2,1 % (proti březnu beze změny) a nezaměstnanost 4,5 % (březen: 4,6 %).

Fed - makroekonomická prognóza (červen 2023), zdroj: Fed

Fed - makroekonomická prognóza (červen 2023), zdroj: Fed

Projekce zveřejněné na závěr červnového zasedání rovněž ukázaly, že úrokové sazby ve Spojených státech by v letošním roce ještě měly růst, celkem by se podle nich měla základní sazba zvýšit zřejmě o půl procentního bodu. Po červencovém růstu se tak jeví jako pravděpodobné jedno zvýšení o čtvrt procentního bodu. Už příští rok by se ovšem podle takzvané dot plot projekce měly sazby začít snižovat a do roku 2025 by měl základní úrok sestoupit na zhruba 3,4 %.

Fed - tzv. dot plot projekce (červen 2023), zdroj: Fed

Fed - dot plot (červen 2023), zdroj: Fed

Ekonomika Spojených států v prvním čtvrtletí v přepočtu na celý rok přidala dvě procenta. Tempo růstu se tak snížilo z 2,6 % v předchozím kvartálu. Zpráva ministerstva obchodu z konce června potvrdila, že ekonomice se zatím daří vzdorovat očekávané recesi, protože spotřebitelé navzdory dalšímu růstu nákladů na půjčky dále utrácejí. Výdaje spotřebitelů, které se na celkové ekonomické aktivitě v USA podílejí 70 %, vzrostly za leden až březen v celoročním přepočtu o 4,2 %. To bylo nejvíce od druhého čtvrtletí roku 2021.

USA - anualizovaný vývoj HDP (v %), zdroj: tradingeconomics.com
USA - anualizovaný vývoj HDP (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Zdroj: ČTK, Fed

Americká ekonomikaCentrální bankyFedSpojené státy americké (USA)Úrokové sazby
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika