Jackson Hole: Co (ne)čekat od americké centrální banky?

Letošní sympózium centrálních bankéřů v Jackson Hole ve Wyomingu je minulostí. Setkání, kterého se účastní centrální bankéři, ekonomové a další finanční odborníci, slouží jako platforma pro diskuzi o zásadních otázkách měnové politiky a ekonomických výzvách, kterým čelí Spojené státy i světová ekonomika. Co letos (také) zaznělo?
Českými investory bývá akce mnohdy opomíjena, obecně lze ale říci, že informace, které zazní v Jackson Hole, mohou naznačit, jak se bude Fed chovat v následujících měsících, a tedy i to, jaký vývoj lze očekávat na finančních trzích.
Loni byla konference předzvěstí vysokých úrokových sazeb. I letos měli investoři velká očekávání. Šéf Fedu Jerome Powell a jeho kolegové a kolegyně ovšem nechali mnoho otázek nezodpovězených, a tak trhy v reakci na hlavní proslov nepředvedly žádné extrémní pohyby.
Lze usuzovat, že to nejhorší mají trhy za sebou, nicméně cesta k normálnímu stavu ještě může být poměrně trnitá. Rozhodně bychom neměli čekat v nejbližších měsících přílišné rozvolňování finančních podmínek. Ačkoli další zvyšování úrokových sazeb se nyní nezdá příliš pravděpodobné, není ani vyloučené. Většina indicií v současnosti nasvědčuje ponechání vysokých úrokových sazeb minimálně po dobu několika dalších měsíců. To je lepší než další zvyšování úroků, ale dlouhodobě vysoké sazby mohou v ekonomice odstartovat i výrazné problémy, pokud nebudou správně řízeny.
Pokud se chcete o tématu dozvědět více, XTB o setkání v Jackson Hole vysílala živý stream. V něm hlavní analytik XTB Jiří Tyleček a šéfredaktor Roklen24.cz Jan Berka zhodnotili současnou situaci i její potenciální dopady. Celý stream je volně dostupný přímo na YouTube kanálu XTB Česká republika a Slovensko.