Meziroční míra inflace ve Spojených státech v srpnu spadla na 2,5 %, poklesu sazeb Fedu nic nestojí v cestě
Meziroční inflace ve Spojených státech v srpnu spadla proti červenci o čtyři desetiny procentního bodu na 2,5 %, nejnižší úroveň od února 2021. Čekal se pokles jen na 2,6 %. Příznivý vývoj inflace dává prakticky jistotu, že americká centrální banka na jednání příští týden zahájí cyklus uvolňování měnové politiky. Jádrová inflace, která nezohledňuje kolísavé ceny potravin a energií, nicméně zůstala na 3,2 %.
Meziměsíčně se spotřebitelské ceny ve Spojených státech v srpnu zvýšily o 0,2 %, v souladu s odhady a stejně jako v červenci. Meziměsíční jádrová inflace se pak zvýšila na 0,3 % z červencových 0,2 %, když se čekalo zopakování červencového tempa růstu cen.
Server finanční televize CNBC upozornil, že navzdory poklesu celkové inflace zůstává nepříznivý vývoj nákladů na bydlení. Ty se v srpnu meziměsíčně zvýšily o 0,5 % a meziročně vyskočily o 5,2 %.
Inflační údaje jsou klíčové pro americkou centrální banku při rozhodování o nastavení měnové politiky. Předloni v březnu Fed s cílem dostat rostoucí inflaci pod kontrolu zahájil zvyšování úrokových sazeb. Jeho základní sazba od té doby stoupla o více než pět procentních bodů. V červnu 2022 se meziroční míra inflace v USA vyšplhala až na 9,1 %, a byla tak nejvýše za více než 40 let.
"Skutečnost, že celková srpnová inflace výrazně klesla, avšak jádrová zůstala na červencové úrovni, posiluje očekávání, že centrální banka úrokové sazby příští týden sníží jen o čtvrt procentního bodu. Měnový výbor by měl v komentáři uvést, že inflace se vrací k 2% cíli, avšak stále je třeba vzhledem k některým složkám indexu spotřebitelských cen opatrnost," napsala stratéžka z Principal Asset Management Seema Shahová.
Americký dolar v reakci na zveřejněná data oslabil k euru, kurz se snížil z 1,105 pod 1,101 EUR/USD, poté ale dolar část ztrát umazal. Reakce měnového trhu odpovídá potvrzení vyhlídek na snížení sazeb Fedu příští týden.
"Cesta k normální inflaci v srpnu narazila na překážku v podobě přetrvávajících cenových tlaků v oblasti bydlení a služeb," upozornil analytik Ben Ayers ze společnosti Nationwide. "To by mělo znamenat mírnější zářijové snížení sazeb, tedy o čtvrt procentního bodu," dodal.
Na červencovém měnověpolitickém jednání americká centrální banka podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu v pásmu 5,25-5,50 %, což je nejvyšší úroveň od roku 2001. Šéf Fedu Jerome Powell nicméně na tiskové konferenci uvedl, že banka by za určitých podmínek mohla sazbu snížit už na zářijovém zasedání. Naposledy Fed sazby zvýšil loni v červenci. Zářijové zasedání Fedu začne příští týden v úterý a skončí ve středu.
Podle projekce Fedu zveřejněné po červnovém jednání by PCE inflace v letošním roce měla v průměru činit 2,6 %, příští rok by měla klesnout na 2,3 % a v roce 2026 by se měla snížit na 2 %. Jádrová PCE inflace by letos měla dosáhnout v průměru 2,8 %, příští rok by se měla snížit na 2,3 % a v roce 202 by měla být 2 %.
Zdroj: tradingeconomics.com, Bloomberg, Financial Times