US MARKETOtevírá za: 10 h 24 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Míra inflace v Česku v září stoupla na 2,6 % a čeká se její další růst. Analytici i ČNB ale uklidňují, že jde jen o dočasný technický efekt

Inflace v Česku v září stoupla. Spotřebitelské ceny se meziročně zvýšily o 2,6 % po srpnovém růstu o 2,2 %. Vývoj ovlivnily především ceny potravin a pohonných hmot. Ve srovnání se srpnem ale ceny v září klesly o 0,4 %. Analytici podobný vývoj očekávali. Ve zbytku roku se míra inflace zřejmě bude dále zvyšovat, podle analytiků i ČNB může index spotřebitelských cen na konci roku růst v meziročním srovnání až o 3 %. Důvody k obavám ale podle nich nejsou, vyšší inflace je totiž důsledkem nízké srovnávací základny z loňského roku a začátkem příštího roku by měla opět skokově klesnout.

"Zářijový meziroční vývoj spotřebitelských cen byl stejně jako v srpnu výrazně ovlivněn cenami potravin a pohonných hmot. Ceny potravin poprvé od loňského listopadu meziročně vzrostly," upozornila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu Pavla Šedivá. Zmínila, že proti loňskému září bylo letos například polotučné trvanlivé mléko dražší o pětinu a máslo o více než 40 %.

ČR - meziroční inflace (v %), zdroj: tradingeconomics.com

ČR - meziroční inflace (v %), zdroj: tradingeconomics.com

"Růst meziroční míry inflace na 2,6 % může na první pohled působit varovně, nicméně do značné míry jde o optický klam. Velkou roli hraje efekt nízké srovnávací základny z loňského září, kdy ustupující inflační vlna přinesla nezvykle strmý meziměsíční pokles cenové hladiny. Letošní září pak nabídlo normální inflační vývoj, což tlačí meziroční hodnotu nahoru. Tradiční poptávkové kategorie navíc vykázaly spíše klidnější chování, než je na září obvyklé, když na uzdě zůstaly ceny oděvů a obuvi, rekreací i stravovacích a ubytovacích služeb," uvedl hlavní ekonom společnosti CYRRUS Vít Hradil.

"V souhrnu hodnotíme zářijová data spíše pozitivně a nenacházíme v nich signály ožívání inflačních rizik. I ve zbytku letošního roku bude meziroční inflaci významně ovlivňovat efekt nízké srovnávací základny loňského roku, a počítáme tak s hodnotami přes 2,5 %, přičemž nejsilnější bude tento efekt v prosinci, kdy by inflace mohla přesáhnout 3 %. Z pohledu České národní banky nová data na věci mnoho nemění a nadále předpokládáme, že bude na listopadovém zasedání bankovní rady ČNB ve hře další snížení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu," doplnil Hradil.

Vyhlídky na možná až 3% inflaci na konci roku vlivem nízké loňské srovnávací základny potvrdil v rozhovoru pro Investiční web i ředitel odboru měnové politiky a fiskálních analýz České národní banky Zdeněk Pikhart. Centrální banka podle něj ale současným vývojem ani vyhlídkami není překvapená, očekává pokračování nízké meziměsíční dynamiky spotřebitelských cen a opětovný skokový pokles meziroční inflace po odeznění technických faktorů na začátku příštího roku.

Inflace ve službách zůstává zvýšená, v září byla 5%

Ceny potravin a nealkoholických nápojů se v září meziročně zvýšily o 0,6 % po srpnovém poklesu o 1,8 %. Zhruba o tři procenta zdražily proti loňsku ovoce a zelenina. Ceny lihovin a piva vzrostly zhruba o pět procent, tabákových výrobků o 6,6 %. Víno zlevnilo přibližně o čtyři procenta. Meziroční pokles cen pohonných hmot a olejů v září zrychlil na 11,2 % ze srpnových 4,1 %.

Nájemné z bytu v září meziročně zdražilo o 6,4 %, vodné téměř o 11 % a stočné o více než 13 %. Ceny elektřiny se zvýšily téměř o devět procent, tepla a teplé vody o skoro sedm procent. O 4,2 % ale proti loňsku klesly ceny zemního plynu a o necelé procento se snížily ceny tuhých paliv.

Stravovací služby zdražily meziročně o 6,9 % a ubytovací služby o 8,8 %. Ceny dovolených s komplexními službami se zvýšily o čtyři procenta. Ceny služeb v září úhrnem vzrostly o pět procent a u zboží se zvýšily o 1,2 %.

Meziměsíčně klesly ceny zboží i služeb

Ve srovnání se srpnem ceny zboží úhrnem klesly o 0,1 % a ceny služeb se snížily o 0,8 %. V končící letní sezóně klesly ceny dovolených s komplexními službami téměř o 21 %. Pohonné hmoty zlevnily skoro o pět procent, průměrná cena benzinu Natural 95 byla nejnižší od října 2021 a průměrná cena nafty byla nejnižší od července 2023, uvedl ČSÚ.

ČR - meziměsíční inflace (v %), zdroj: tradingeconomics.com

ČR - meziměsíční inflace (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Také hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš míní, že ke konci roku inflace doputuje nad 3 %, a bude se tak pohybovat v blízkosti horní hranice tolerančního pásma ČNB. "I když na začátku roku 2025 by se měla inflace začít vracet k nižším úrovním, pro ČNB bude nepříjemné vidět, že řada služeb (vzdělávání, pohostinství, hoteliérství) vykazuje zvýšené inflační momentum. A pokud si mzdy udrží svoji dynamiku blízkou 6 %, bude tomu tak pravděpodobně ve službách náročných na pracovní náklady i v nejbližších kvartálech," upozornil.

Analytik z Raiffeisenbank Martin Kron připomněl, že makroekonomická prognóza České národní banky ze začátku srpna předpokládala, že inflace v září bude 2,3 %. Predikce ČNB tak znovu podstřelila skutečnost, což by podle něj mohlo do jisté míry zvyšovat pravděpodobnost opatrného přístupu bankovní rady. "My nadále očekáváme, že bankovní rada sníží sazby na dvou zbývajících letošních zasedáních, na každém o 25 bazických bodů, i vzhledem k začátku snižování sazeb hlavními zahraničními centrálními bankami (Fed, ECB), čímž by se základní úroková sazba měla dostat na 3,75 %," napsal.

ČNB - základní úroková sazba (v %), zdroj: tradingeconomics.com

ČNB - základní úroková sazba (v %), zdroj: tradingeconomics.com

ČSÚ ve čtvrtek zveřejnil také informace o srpnovém vývoji cen v zahraničním obchodě. Proti červenci se ceny vývozu snížily o 0,4 % a ceny dovozu o 0,3 %. V meziročním srovnání ceny stouply, vývozní o čtyři procenta a dovozní o 3,1 %. Vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš upozornil, že meziměsíčně v srpnu koruna posílila vůči euru i dolaru. "Významně klesly zejména ceny koksu a rafinovaných ropných produktů," doplnil.

Zdroj: ČSÚ, ČTK

Česká ekonomikaČeská republikaInflaceInvestiční a ekonomický výhled
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika