Rozpočet ČR na rok 2025 počítá s konsolidací veřejných financí, bohužel je ale spojený s řadou nejistot, říká ekonomka Helena Horská
Poslanecká sněmovna schválila nejdůležitější zákon roku, státní rozpočet na rok 2025. A to i přes pochybnosti, které vyjádřila Národní rozpočtová rada nebo poradci prezidenta. Získá rozpočet podpis prezidenta Petra Pavla, nebo jej bude Hrad třeba i vetovat? A jsou výtky ekonomů relevantní, pokud jde o další hospodaření státu? Nejen na tyto otázky odpovídala členka Národní ekonomické rady vlády Helena Horská.
Co zaznělo:
- Schodky tuzemského rozpočtu se pozvolna snižují, takže dochází k mírné konsolidaci veřejných financí. Politický proces byl ale letos nešťastný, rozpočet na rok 2025 mimo jiné počítá s řadou zatím neschválených zákonů. Celkovou nejistotu navíc zvyšují faktory jako dění ve Francii, lednový nástup Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta či vývoj německé ekonomiky.
- Na důchody má jít příští rok 770 miliard korun. Strana příjmů by v této kapitole neměla být ohrožena a odchylka od plánu na výdajové straně by neměla být výrazná.
- V případě amerických cel nejistotu zesiluje to, že se neví, jak vysoká tato cla budou, na koho budou uvalena a kdy budou zavedena. Recese v Česku příští rok nepřijde, negativní vliv cel bude částečně kompenzovat předpokládané oslabení koruny.
- Příjmy rozpočtu by příští rok měly růst rychleji než výdaje (cca 7 % vs. necelých 5 %). Pokud by došlo ke zpomalení expanze ekonomiky, tempo růstu příjmů by bylo nižší, zřejmě zhruba odpovídající tempu růstu výdajů, což by vytvářelo tlak na dodržení naplánovaného schodku.
- Očekávané zavedení cel na dovoz do Spojených států ovlivní situaci výrazněji až v roce 2026. Rizikovým scénářem pro Česko je stagnace ekonomiky s tlakem na pokles cen kvůli přílivu levnějšího čínského zboží do Evropy.
Aktuality
12. 5. | 22:00
12. 5. | 16:31
12. 5. | 16:23