US MARKETOtevírá za: 15 h 55 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Obavy z rozpadu mezinárodního obchodního prostředí mohou dále sílit

Napětí v mezinárodním obchodě dále roste. USA v lednu zařadily na černou listinu společnosti Tencent Holdings a Contemporary Amperex Technology kvůli údajným vazbám na čínskou armádu. Pentagon dále přidal na seznam čínské výrobce čipů. Jaké mohou být důsledky těchto kroků? Je namístě se obávat další fragmentace mezinárodního obchodu?

Maurice Obstfeld, bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu, nedávno varoval, že Trumpem slibovaná cla mohou vést k vytvoření nepřátelských obchodních bloků a k potenciálnímu globálnímu ekonomickému poklesu. Tato opatření by mohla mít dlouhodobé negativní dopady na mezinárodní obchod, například by došlo k narušení obchodních toků mezi USA a EU. Případná obchodní válka mezi těmito regiony by pak negativně ovlivnila nejen spotřebitele, ale i výrobní sektory v těchto zemích, což by vedlo k dalšímu zpomalení hospodářského růstu.

Příklady negativního "chování" dodavatelských řetězců jsou již vidět. V důsledku uvalení omezení na čínské výrobce polovodičů jsou ohroženy dodávky důležitých komponent pro evropské automobilky, jako jsou Stellantis a Volkswagen. Snadno by se tak mohlo stát, že v dalších letech budou mít obavy o dodávky klíčových dílů i výrobci, jako je Škoda Auto.

Dopady nestability v mezinárodním obchodě nově analyzuje také ČNB. Ta ve své nedávné analýze informuje, že koncentrace mezinárodního obchodu mezi zeměmi EU mírně klesala nebo stagnovala. Pokud se ale zaměříme na obchod mezi geopolitickými bloky, zjistíme, že od roku 2015 začala koncentrace obchodu mezi těmito bloky růst. To ukazuje, že již delší dobu dochází k takzvané fragmentaci světového obchodu. Zatímco dříve dominovaly globální obchodní dohody mezi velkými partnery, nyní se na jejich místo začínají dostávat regionální dohody a bilaterální obchodní vztahy. Pandemie covidu-19 nebo konflikt na Ukrajině tento vývoj jen urychlily.

S nástupem nového amerického prezidenta začne v obchodních vztazích nová etapa. Vzhledem k těsné propojenosti české ekonomiky s globálním trhem je důležité monitorovat změny v mezinárodním obchodě a zvažovat účast na určitých trzích, diverzifikovat, zajišťovat dodávky komodit a analyzovat možná rizika.

Zdroj: Argos Capital

Donald TrumpEkonomické a politické hrozbyGeopolitikaMezinárodní obchodSvětová ekonomika
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa