Americká ekonomika: Pozitivní obrázek se postupně kazí
Americká ekonomika již nepůsobí tak silně, jak se donedávna zdálo, a finanční trhy to zřejmě začínají reflektovat. Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v únoru klesl o 7 bodů na 98,3 bodu, což je nejnižší hodnota za posledních osm měsíců a největší měsíční propad od srpna 2021. A nejde ani zdaleka o ojedinělý údaj.
Pokles spotřebitelské důvěry navazuje na širší trend zhoršujících se ekonomických ukazatelů. Příkladem jsou rostoucí poměr put a call opcí na akciovém trhu, rostoucí volatilita, slabší maloobchodní tržby a pesimismus domácností i investorů v různých průzkumech.
Zásadní roli hrají rostoucí inflační očekávání, geopolitická nejistota a obavy z obchodních válek, které se stále více promítají do ekonomické aktivity. Podle ekonoma Carla Weinberga z High Frequency Economics data naznačují zpomalování ekonomiky USA.
To potvrzuje index ekonomických překvapení sestavovaný bankou Citigroup, který poprvé od loňského září klesl pod nulu. To znamená, že převažují údaje, které jsou horší než odhady, nad těmi, jež byly lepší než odhady analytiků.
Navzdory zhoršující se ekonomické situaci se americký akciový trh drží blízko maxim, v posledních dnech nicméně je cítit převažující prodejní tlak. Světové trhy jsou na tom v současnosti o něco lépe. V rámci USA je podstatné sledovat klesající výnosy dluhopisů, které signalizují, že trh vyhlíží slabší ekonomiku.
Zdroj: Yardeni Research, Ned Davis Research