Volby: Co chystá pro podnikatele a investory KSČM? Daně pro velké firmy i výkup akcií
Komunisté investory podle očekávání nepotěší. Kromě milionářské daně chtějí i více zdanit firmy a ve strategických společnostech posilovat vliv státu.
Komunistický program je plný vzletných frází typu "Poctivost se musí vyplácet" nebo "Ano světu, ne zbraním". Ekonomická agenda má za cíl posílení vlivu státu a přerozdělování příjmů. Investory by měly zajímat především plány zdanění firem. Komunisté chtějí zavedení druhého pásma daně z firemních zisků ve výši 25 % pro zisky nad 10 milionů korun. To se týká všech firem na pražské burze, které odvádějí daně v ČR.
Výkup podílů ve firmách obchodovaných na burze
Kromě toho by podle KSČM měl stát v podnicích se státní účastí posilovat svůj vliv a odpovědnost a zastavit další privatizaci. Ve strategických firmách z oblastí, jako jsou energetika, informační služby, bankovnictví, podpora zahraničního obchodu, voda a kanalizace či těžba surovin (spadají sem tedy téměř všechny významné firmy na pražské burze), chce strana upevňovat pozici státu výkupem akcií.
Z programů levicových stran se zdá, že pokud by nakonec sociální demokracie sestavovala vládu s podporou komunistů, můžeme se těšit na vyšší daně pro firmy, případně na další překvapení ohledně výkupů akcií. Třeba cenné papíry ČEZ jsou navíc oproti minulosti velice levné. Jde ovšem i tak o velice nákladnou operaci, v současné situaci by nebylo příliš smysluplné zatěžovat státní rozpočet podobnými transakcemi.
Energetickým firmám by také měly být podle komunistů sníženy nadměrné marže pomocí ERÚ a antimonopolního úřadu. Co se týče energetiky, je program KSČM stručný – spokojí se s tím, že strana podporuje energetickou nezávislost a rozumné využití všech zdrojů.
Státní banka
Další věc, na které se komunisté shodnou s ČSSD, je vznik státní komerční banky. Ta by podle komunistické představy "neměla účtovat poplatky, zaručovala by zhodnocení vkladů a zajistila dostupnou úrokovou míru na poskytované úvěry". Co by na takto fungující banku, kterou by zřejmě s přihlédnutím k nastaveným parametrům dotoval stát, řekla konkurence? Bankám by se měly navíc zdanit finanční transakce, což vyplývá z hesla "prosazování efektivnějšího zdanění spekulačních přesunů kapitálu bez další zátěže pro klienty bankovních ústavů".
Investorům, které zajímají nemovitosti, by nemělo uniknout, že KSČM hodlá zavést tvrdé postihy spekulantů s byty a pozemky.
Milionářská daň a podpora živnostníků
Komunisté chtějí podporovat export a – pro někoho možná překvapivě – i "konkurenceschopnost malého živnostenského, obecního a družstevního podnikání". K jejich plánu nastartování ekonomiky patří i poněkud nekonkrétní vypracování návrhu, který by měl "restrukturalizovat českou ekonomiku s akcentem na vybrané obory průmyslu a zemědělství".
Podnikatele však jistě nepotěší plány na podporu zaměstnanosti, které počítají s tím, že porostou mzdy, ale bude se snižovat roční pracovní fond, obojí na průměr Evropské unie. Absolventi by měli mít podle komunistů ze zákona zajištěné první zaměstnání. Ani u jednoho z bodů není popsáno, zda stát bude zvyšování mezd, respektive povinné zaměstnávání absolventů dotovat, nebo by měly být tyto procesy firmám nařízeny na jejich vlastní náklady. V televizních debatách ale představitelé KSČM deklarují, že "je lepší dát státní peníze na podporu prvního zaměstnání nebo praxe absolventa, než mu je dát ve formě podpory".
Stát by měl kromě firemních daní a milionářské daně, jejíž zavedení komunisté prosazují, prosadit opět také progresivní zdanění příjmů fyzických osob. Nejdříve by šlo o 3 pásma se sazbami 19 %, 25 % a 32 %, časem znovu o 5 pásem. DPH chtějí komunisté naopak vrátit zpět ke stavu před rokem 2007, tedy na sazby 19 % a 5 %, s EU chtějí jednat o zavedení nulové sazby DPH u léků.
Druhý pilíř důchodové reformy chce KSČM zrušit, naopak chce zachovat podporu stavebního spoření a hypoték.