US MARKETOtevírá za: 2 h 33 m
DOW JONES+0,65 %
NASDAQ-0,18 %
S&P 500+0,41 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,41 %

Názor experta: Stáhne Řecko ke dnu zbytek evropské periferie? Atény darovaly lekci ostatním dlužníkům

Kolektiv autorů - redakce
Kolektiv autorů - redakce
29. 6. 2015 | 11:00
Řecko

Řecká krize vyústila v přípravu referenda, kapitálové kontroly a zavření bank. Jaké scénáře se nyní rýsují? Téma pro stratéga Miroslava Plojhara z České spořitelny.

Z OBSAHU

  • Trhy na oznámení řeckého referenda a reakce světových politiků (záchranný program bude ukončen, na výsledky referenda se čekat nebude) reagovaly poklesem.
  • Pokud by si Řekové odhlasovali reformy, věřitelé by zase zasedli ke stolu a jednali by s vládou Alexise Tsiprase o další pomoci.
  • Vývoj v Řecku je velkým varováním pro Španělsko a Itálii.

Vliv Řecka na globální finanční trhy eskaluje po měsících jednání řecké vlády s věřiteli, měsících "dedlajnů" a nenaplněných očekávání. Řecké vládní koaliční uskupení SYRIZA se rozhodlo vypsat referendum o tom, zda Řekové chtějí přijmout požadavky věřitelů, a doporučilo odpověď "ne". Ač neoficiálně, je to de facto referendum o euru v Řecku. Trhy se ráno po špatných zprávách ráno "vysypaly".

Bankovní prázdniny jsou pro Řeky ukázkou toho, že případný Grexit nebude procházka po pláži při západu slunce. Občané Řecka udělají velmi těžké rozhodnutí. Důležité je, že teď vědí, do čeho jdou. Pokračování programu odvrátí bezprostřední kolaps, ale problém s tím, jak před sebou valit obrovský dluh ve výši téměř dvojnásobku ročního výkonu ekonomiky, nezmizí. Věřitelé řekli, že na referendum je pozdě, protože stávající program skončí v úterý. Nicméně budou-li Řekové volit proti hnutí SYRIZA, věřitelé se dost pravděpodobně vrátí k jednacímu stolu.

Ať se Řekové rozhodnou jakkoli, chleba se bude lámat ve velkých periferních zemích eurozóny. Výnosy dluhopisů Španělska a Itálie v pondělí ráno vyskočily o zhruba 20 bazických bodů. To je velký pohyb, ale ne nějak obrovský v porovnání se skoky v letech 2011 a 2012, kdy hrozilo, že se eurozóna rozpadne na kousky. Uvěří-li trhy, že Řecko je nejhorší žák ve třídě a že ostatní nebudou přebírat jeho zlozvyky, vyústění nekonečných jednání s Řeckem (dokonce i Grexit) bude dobrá zpráva. Bankovní prázdniny a chaos v případě Grexitu totiž budou pro voliče populistických stran ve Španělsku a Itálii silnou výstrahou, že nedodržovat úmluvy bolí.

Záběry na fronty před bankomaty řeckých bank a informace, že Řekové mohou vybrat pouze 60 eur denně, jsou lekce o řízení finančních rizik v každodenním životě. Ignorovat rizika, ze kterých plyne jen malý zisk, ale číhají v nich velké ztráty, až do chvíle, kdy není úniku, není dobrá strategie. I když to nějaký čas vycházelo. To platí nejen pro periferní země eurozóny, ale také pro firmy a jednotlivce na ostatních finančních trzích.

Dluhová krizeEuroEurozónaMiroslav PlojharPIIGSŘecko
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika