Euforie na akciovém trhu jako špatné znamení
|

Euforie na akciovém trhu jako špatné znamení

Býčí trhy se rodí z pesimismu a umírají na euforii. To není žádné tržní básnění, ale stará pravda. A nálada na americké burze je nejlepší od června 2011. Schyluje se ke konci růstu cen akcií?

Americké akcie S&P 500 Ekonomické a tržní indikátory

"Aktuální posun od skepticimu vůči investování do akcií k optimismu ohledně jejich dalšího cenového vývoje by mohl být prvním krokem k euforické náladě, která typicky provází závěry býčích trendů a která od roku 2009 zatím nenastala," píší stratégové z Bank of America Merrill Lynch.

Svá slova jistě předznamenali, nebo naopak doplní seznamy konkrétních titulů, se kterými investoři budou moci přestát zlomová období se ctí (a se ziskem). Tyto soupisy ale nyní ponechme stranou, jen připomeňme, že hřbitovy jsou plné medvědů (česky se jim v této souvislosti moc hezky říká sýčkové), kteří od roku 2009 sázeli proti růstu cen akcií. Ale hned ten první, který přežije, bude mít pravdu.

Mimochodem, na narůstající býčí náladu ukazuje také mimořádně nízká hotovostní pozice institucionálních investorů, jejichž obchody sleduje Citigroup. Býci raději hrají v akciovém kasinu, medvědi naopak drží hotovost. Jen jestli těch šelem není podezřele málo.

Zdroj: Bank of America Merrill Lynch, Citigroup