Evropská komise schválila český plán obnovy, Praha musí vyloučit Babišův střet zájmů

Evropská komise v pondělí schválila český národní plán obnovy, získání celých 180 miliard korun z mimořádného krizového fondu Evropské unie ale podmínila tím, že české úřady zabrání možnému střetu zájmů veřejných činitelů. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se evropské peníze v ČR rozdělují transparentně, vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že při splnění mechanismů navržených v plánu obnovy není vyplácení peněz ohroženo. Opoziční strany pochybují o tom, že za současné vlády je Babišův střet zájmů možné vyřešit.

O českém národním plánu obnovy v pondělí s Babišem v Praze jednala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. "Evropská komise bude kontrolovat, že jsou finanční prostředky vynakládány moudře. Máme také nástroje na ochranu rozpočtu, protože především jde o prostředky daňových poplatníků v Evropské unii," uvedla.

Babiš nemá pocit, že by od jeho vstupu do vlády mělo Česko systémový problém i s ohledem na střet zájmů, řekl. "Je tam požadavek na zajišťování a sběr informací o osobách, které stojí za subjekty, které dostávají finance. Tyto milníky musí být splněny předtím, než bude v polovině roku 2022 vyplacena první velká částka," doplnila šéfka komise. Státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková řekla, že při vyjednáváních se ČR zavázala čerpání z fondu efektivně kontrolovat. Metodiku nastaví ministerstvo průmyslu a obchodu.

Podle Evropské komise český národní plán obnovy splňuje stanovená ekologická či digitální kritéria. První finance by do Prahy mohly přijít v září, pokud českou investiční strategii definitivně schválí členské státy. "Nezaplatíme, pokud tento problém (střet zájmů) nebude vyřešen, a navíc budeme vymáhat zpět peníze z předfinancování," řekl novinářům jeden z unijních činitelů, podle něhož se mají české úřady s požadavky komise vyrovnat nejpozději do poloviny příštího roku. Příspěvky může ČR čerpat do roku 2026, na předfinancování letos dostane 13 % z celkových 180 miliard korun.

"Jediné, co stačí, je, když bude česká vláda dodržovat opatření, ke kterým se sama zavázala. Pokud ten materiál odeslaný vládou do Bruselu bude naplněn, tak problém nevznikne, tím to pokládám za vyřešené," řekl Hamáček. Také předsedkyně Evropské komise uvedla, že opatření v českém návrhu plánu obnovy odeslaném do Bruselu by měla zabránit komplikaci z hlediska střetu zájmů, dodal Hamáček.

Odlišně se na věc dívají opoziční strany. Peníze bude možné získat pouze v případě, pokud české úřady zabrání tomu, aby Babiš "opět odkláněl peníze pro své firmy", uvedl na Twitteru předseda Pirátů Ivan Bartoš. "To si lze za současné vlády ale jen těžko představit. Je to šílené," doplnil. Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) na Twitteru napsala, že Babišův střet zájmů ohrožuje budoucnost ČR. "Vyřešit to můžeme spolu už na podzim," odkázala na říjnové sněmovní volby, ve kterých chce opozice Babiše v čele vlády nahradit.

Unijní exekutiva v letos zveřejněném auditu dospěla k závěru, že systémový problém se Babišovým střetem zájmů české úřady neřeší. Babiš podle auditorů stále ovládá holding Agrofert, ačkoli jej vložil do svěřenských fondů. Komise proto nehodlá firmám z této skupiny vyplácet dotace ze strukturálních fondů. Babiš tvrdí, že střet zájmů nemá a že dodržuje české zákony.

Z Národního plánu obnovy budou mít podle Babiše prospěch všichni. "Všem občanům přinese například lepší komunikaci s úřady, elektronizaci zdravotnictví, kvalitní a bezpečné cestování na železnici, podporu digitálních dovedností ve školách nebo modernizaci sociálních služeb," uvedl předseda vlády. Značná část peněz podle něj půjde do zdravotnictví, například na onkologickou prevenci a péči.

Podpořeni budou také podnikatelé, startupy, kulturní a kreativní sektor, poznamenal Babiš. "Obce a města by měly přivítat investice do rychlejšího internetového připojení, brownfieldů, adaptace na klimatickou změnu, ochranu přírody, obnovu lesů po kůrovcové kalamitě," vyjmenoval.

Von der Leyenová uvedla, že český plán předpokládá například i vytváření dobíjecích stanic pro elektromobily, investice do obnovitelných zdrojů energie nebo do infrastruktury pro recyklaci odpadů. Peníze podle hodnocení Evropské komise zamíří také na výměny uhelných kotlů a zlepšení energetické účinnosti budov, do vodohospodářství, justice či stavebních úřadů.

Fond pro oživení a odolnost obsahuje víc než 700 miliard eur. Členským zemím má pomoci oživit hospodářství zasažené koronavirovou pandemií či je lépe připravit na její případné opakování. EU si na financování fondu vzala společnou půjčku na finančních trzích.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Podpora ekonomiky
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat

Videotéka

22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: Skončí v dohledné době nemovitostní horečka v Česku?
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat